Bílý čaj

Bílé čaje - po sběru se čajové lístky nijak nezpracovávají. Nejdříve se nechají zavadnout, poté se suší na slunci. Bílý čaj se nepraží ani neoxiduje, a proto si uchovává jemné složení a jedinečnou chuť. Nakonec se čajové lístky třídí podle velikosti. Nejlepší jsou mladé, vrcholové, nerozvinuté lísty.

 • 2018 China Qingshan Cui Min

 • Vložil Tomáš Klouda 21.4.2019, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Info od prodejce:
  "Qingshan Cui Min" (Čching-šan Cchuej Min), pochází z čajové zahrady Qingshan v provincii Hunan. Zahrada je na kopcovitém poloostrově v nadmořské výšce cca 750 metrů. Tento poloostrov je obklopen vodní nádrží Wuqiangxi a přístup k čajové zahradě je možný pouze lodí. Ekologická výroba byla zahájena v roce 2002, v roce 2008 byla plně certifikována společností FAIRBIOTEA. Rozsáhlá nemovitost zahrnuje 350 akrů schválených pro ekologické pěstování. Z cca 200 rodin žijících v této oblasti se 148 rodin podílí na výrobě čaje. Tento Cui Min je sbírán výhradně ručně během března a dubna. Jsou sbírány pouze první čerstvé neotevřené listy a pupeny. Nálev je jasně světle žlutý. Chuť jemná, nasládlá s náznaky květin.
  Čas sběru: březen - duben 2018
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi    Suchý list voní nasládle s lehounce nahořklým pozadím, dominuje květová složka, překypující, voní po jasmínu. Více než polovinu listu tvoří ochmýřené stříbřité tipsy, přibližně 30% tvavší šedavo-zelené listy, které jsou místy také ochmýřeny a tvoří stříbřitý odlesk. Fascinující podoba, několik cm dlouhé, úzké, mísně kroucené listy. Objemný celek, často je vidět tips+list - vícelistý celek. Na pohled balada!
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Chuť: 4 / 5

  Dochuť: 3,5 / 5

  Cena: 3,5 / 5

  Originalita: 5 / 5

  Praktičnost: 4,5 / 5

  nadobi
  nadobi
  nadobi     Osobní popisek: Shiboridashi 80ml, 3g listu, 90°C, louhování startuji na 25s, poté prodlužuji po 10s. Celkem 6 dobrých nálevů, sedmý je slabší, ale taktéž pitelný, přijatelný.
  Nahřátý list: silná vegetální složka s lehkým citrusem a intenzivním dotekem jasmínu! Jako právě zpracovaný materiál, dobře zafixovaný list, voní svěže!
  Vůně: nasládlá, květinková.
  Barva: je světlounká, žlutavá, pouze drobné množství zlomečků na dně misky.
  Chuť: je něžná, slaďoučká s jemnou stopkou po travinkách, hebké květové složky. Celkově lehčí charakter, který nelze přirovnat ani k silver needles, ani k pivoňce, je to éterická sladká pohádka pro vytříbené jazýčky. Dokážu si představit, jak kuřáci budou tvrdit, že nic necítí, že to je voda. Opak je pravdou, lehounce nahořklá složka typická spíše pro zelené čaje - vzadu na patře a na jazyku a dominující sladká složka zásobují celá ústa hravým požitkem, kde jsou hlavní aktéři květové složky a lehký vegetální svěží nádech. Definice by byla "něco mezi zeleným a bílým čajem". V chuti cítím výrazně jasmín.
  Dochuť: dochuť je dlouhá, jemná, celkově se projevuje spíše jako u zeleného čaje, více vegetální, nahořklé nuance na jazyku, při delším nálevu příjemně štiplavé v krku. Střídají se tu prvky s travinkami a květinami, mnohem pestřejší celek, hrají si zde jemné jarní kvítky, jako první nektar po oblevě, doslova. Baví mě kontrast travinek a květů, čaj balancuje na hraně zelenáče a bělouše, ze slepé degustace bych jistě tvrdil, že jde o zelený čaj. Délka dochutě je i přes jemnost celku dlouhá, obzvláště travinky vydrží s nasládlým pozůstatkem květin vzadu na jazyku cítit nesmírně dlouho. V dochuti necítím tak výrazně jasmínové složky, jedná se spíše o soubor mnoha jemný (v hlavě mi hraje bílých) jarních kvítků.
  nadobi
  nadobi
  Vylouhovaný list je zelený, svěží světlejší zelená barva listů. Výrazné žilkování, jen mírně pilovité "tupé" okraje větších listů. Většinu tvoří buď samotné větší tipsy, nebo drobný tips+list.
  nadobi
  nadobi
  nadobi     Cena: 213,-/50g

  Prodejce: tea-legends.cz