Polozelený čaj

Polozelené čaje - skupina jíž charakterizuje tradiční způsob zpracování, zahrnující zavadání lístků na prudkém slunci a oxidace následovaná rolováním. Obecně stupeň oxidace dosahuje 8 % až 85 % (světlý/tmavý oolong). Chuť polozelených čajů se výrazně liší v závislosti na pěstování a způsobu zpracování, kdy se některé oolongy například praží, nebo archivují. Může být sladká a ovocná s medovou vůní, hutná s dřevitými a praženými tóny nebo osvěžující s květinovým aroma. Různé sorty oolongů se zpracovávají odlišným způsobem, ale tvar listů bývá v zásadě dvojí: buď jsou lístky volně zohýbané (dračí formy), nebo pevně svinuté do malých kuliček s koncem stonku. První způsob svinovaní je tradičnější.

 • 2018 Malawi Satemwa Father Zambezi´s Mission

 • Vložil Tomáš Klouda 28.5.2020, autor Tomáš Klouda  caje
  caje
  caje
  caje
  caje
  caje
  caje
  Tmavší oolong, trochu připomínající čínské Dang Congy.
  caje
  caje
  caje
  caje
  caje
  caje
  caje
  X POZNÁMKY
  LIST List nejvíce připomíná tmavé oolongy z Číny. Mírně kroucené velké listy i menší zarolované části. Barevně je v celku šedo-černo-hnědavý list, místy nazelenalé, nebo načervenalé vyjímky. Vůně není příliš pronikavá, lehké květovo-bylinné složky, nasládlý základ.
  NAHŘÁTÝ LIST Těžká pronikavá ovocno-ořechová složka, lehce pražená nuance, bylinný podtext.
  BARVA NÁLEVU Zlatavý, až naoranžovělý nálev. Malý počet zlomků na dně misky.
  CHUŤ Chuť je příjemná, v primáru sladká, lehounce nahořklá v pozadí. Vybalancovaný, hladký průběh chutě. Základu dominují sladké květové prvky, karamel a v podtextu lehké ořechové tóny, nepatrně citrus. Zcela zanedbatelná přažená nuance. V závěru dochutě jemné bylinné problesky v pozadí, hladké a přitom výrazné tělo, závěrem před polknutím jde bylinná složka až do květových problesků.
  DOCHUŤ Po polknutí je výraznější pražená složka, podtext tak směřuje k arašídům, těžším květinám a lehce citrusové stopce. Pozůstatek karamelu v pozadí. Postupné zjemňování, bylinný podtext, sladké květinky s náznakem pražených tónů. Dochuť je středně dlouhá až dlouhá, mírně hřejivý účinek, velmi lehce povzbudivý efekt. Zajímavý oolong, který zle zpodobnit skutečně pouze s některými Dan Congy z Číny. Za mě unikátní podoba afrického čaje.
  VYLOUHOVANÝ LIST Převážně zelené, nebo žíhané listy, pouze pár zcela hnědých. Většina listů je větší velikosti, nepoškozených, zcela vcelku je jen pár, minimálně jsou lehce potrhané. Objemný celek, žihaný barevný list působí dobrým dojmem. Listy jsou křehčí, širší, výrazně žilkované.

  caje
  caje
  caje
  caje
  caje
  caje
  243,-/100g

  Prodejce: Tastarter.cz