Černý čaj

Černé čaje - Černý čaj je čaj, který prochází nejdelší oxidací. Proces se skládá ze sběru, zavadání, poškození struktury listu, oxidace, sušení. V Číně je černý čaj známý pod názvem červený čaj.

 • 2018 Gruzia Organic Ozurgeti Premium OP

 • Vložil Tomáš Klouda4.4.2019, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Info od prodejce:
  Velmi dobrá sorta celolistového gruzínského čaje z okolí města Ozurgeti, které leží jen cca 30 km od východního pobřeží Černého moře. Čajové plantáže se rozkládají v údolí horských oblastí Horního Kavkazu, zhruba ve výšce 100 metrů nad mořem. Čaj je sbírán výhradně ručně a sbírají se převážně druhé lístky (Orange Pekoe) rostliny. Nálev je světle hnědý až oranžový. Chuť je nasládlá s tóny sladu.
  Čas sběru: srpen 2018
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi    Suchý list voní dřevitě s lehkou květovo-čokoládovou stopkou, hořko-sladký nádech. List je tmavý, černo-šedé barvy, jen pár kousíčků je hnědavých. Vzhled různorodý, jsou zde velké celé lehce kroucené listy (45%) a menší tenké lístky v podobě drátků (30%) a zbytek drobné zlomky a malé lísty v zarolované/kroucené podobě. Velikost listu obstojná, odpovídá zařazení OP, žádné lámané drobné smetí. U tohoto listu postrádám ty typické nakyslé nuance gruziňáků.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Chuť: 3 / 5

  Dochuť: 3,5 / 5

  Cena: 4,5 / 5

  Originalita: 3,5 / 5

  Praktičnost: 4 / 5

  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
      Osobní popisek: Degustační sada 100ml, 2,5g listu, vroucí voda, 3 min louhování.
  Nahřátý list: zde se projevuje typicky gruzínský čerňák, nakyslý základ s lehkým nahořklým pozadím. Dominuje zde listnatá dřevinka - javor/líska, lehké jablečné nuance a sladový podtext, po delším nahřátí lehké čokoládové doteky.
  Vůně: výrazně nakyslá, značné projevy sladu, dřeviny listnatých stromů (svěží, jako čerstvě pokácené), lehký jablečný odér (jako vůně křížal v zalité bylinné směsce).
  Barva: hnědavá, jiskrná karamelová, minimum zlomků na dně misky.
  Chuť: kulatá, příjemná, plná. Značný typický nakyslý základ, složky sladu, jablek a dřevin, v pozadí těžší složka po stopě čokolády. Nuance tohoto čaje jsou mi velmi povědomé, okolní čaje mám napité důkladně, od moře, až po Ozurgeti a Kvenobani. Ozurgeti je ještě poměrně nížina, chuť směřuje spíše k čerňáku z Kobuleti, ale lepší zpracování promítá zase prvky z vyšších poloh, od mistra Avta. Zajímavý čaj, který ROZHODNĚ neurazí nikoho a čiší z něj TEN gruziňák, jaký si pamatují naši rodiče a prarodiče. Intenzivní požitek zcela jiného rozměru, než většina černých čajů na světě. Za mě není co vytknout, tento charakter miluji a zde popisovaný kousek je typický, plný a lahodný, bez svíravosti i při delším louhování, všestranný.
  Dochuť: Dřevito-sladová dochuť s jemným uhlazeným celkem po jablku, lehké stopky ořechů,, čokoláda zde není příliš výrazná, maximálně na začátku střípky. Dochuť je sytá, dlouhá, hořké příjemné, decentní a i tak výrazné působení vzadu na jazyku, sladko-nakyslá složka na ploše jazyka. Po delší odmlce přetrvává jen nakyslost, sušené jablíčko, lehká dřevitost (jednoznačně líska) se sladovým nádechem - místy mi to připomíná lehký nealkoholický svrchně kvašený produkt, hutnější limču :-) Miluji tento charakter a užívám si jeho dlouhé doznívání, trvající k 15-20 minutám. Univerzálnost i při jednonálevu, výdrž při vícenálevu a větší intenzita jednotlivých prvků - to je sladká (tedy nakyslá) Gruzie :-) Doporučuji, cena je v poměru s výkonem příjemná.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Vylouhovaný list je hnědavý, poměr zlomků a celých listů (ty převažují!). Listy výrazně pilovité, tuhé, poměrně široké.
  nadobi
  nadobi
  nadobi     Cena: 93,-/50g

  Prodejce: https://www.tea-legends.cz/