Bílý čaj

Bílé čaje - po sběru se čajové lístky nijak nezpracovávají. Nejdříve se nechají zavadnout, poté se suší na slunci. Bílý čaj se nepraží ani neoxiduje, a proto si uchovává jemné složení a jedinečnou chuť. Nakonec se čajové lístky třídí podle velikosti. Nejlepší jsou mladé, vrcholové, nerozvinuté lísty.

 • 2018 Gruzia Nigozeti White leaf

 • Vložil Tomáš Klouda 3.3.2019, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Info od prodejce:
  Raritní a vynikající bílý čaj z vesnice Nigozeti, ležící v gruzínském okrese Chiatura, v regionu Imereti. Čajová plantáž se rozkládá v Kavkazském údolí, zhruba ve výšce 800 až 1000 metrů nad mořem. Čaj je sbírán výhradně ručně v malém množství. Čajové lístky jsou zpracované podobným způsobem jako čínský Bai Mu Dan. Na listu můžeme vidět mnoho odstínů zelené, je velmi objemný s různými strukturami a obsahuje delší, stříbřitě bílé tipsy. Barva nálevu je světle žlutá, chuť velmi jemná, hladká, ovocná.
  Čas sběru: květen 2018
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi    Suchý list voní sladce, jako posbírané a usušené luční květy, dokonalá svěží jemná esence. Vzhled je úchvatný, precizně sbírané a zpracované lístky (sám jsem v Gruzii dělal bílý čaj a takto svěže barevný a celistvý, přebraný jsem jej neměl...), podlouhlé užší listy, nejsou nijak rolované, pouze sebrané, zavadlé a usušené. Pravidelná velikost, poměr úzkých jednolistů a vícelistých celků tips+list je cca 50:50. Barva je v odstínech svěží zelené, žluté a hnědé. Celek velmi připomíná Bai Mu Dan, ale přece je list tak jiný, inu Gruzie!
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Chuť: 3,5 / 5

  Dochuť: 4 / 5

  Cena: 3 / 5

  Originalita: 4,5 / 5

  Praktičnost: 5 / 5

  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi     Osobní popisek: Degustační sada 100ml/2,5g/3min/100°C
  Nahřátý list: listy voní příjemně nasládle, přirozeně vegetálně, lehce po slámě, lučních bylinkách, posekané bodláčí, po delším napaření náznak sušené jarní kopřivy.
  Vůně: značně usedlá, ale svěží vegetální, podstatně více živé luční bylinky. Nasládlý základ.
  Barva: žluto-zelená, jiskrná, spíše do zelena. Bez kalu, či prachu.
  Chuť: slaďoučký základ s prvky bylin, nedosušených lučních travin a náznaku planých plodů - trnka - ta mi v tom vyvstává značně. V pozadí mi hraje rýžová mouka, nasládlá, jako když děláme rozvar na Kimchi. Přirozený, svěží tón, z 90% odlišný, než většina bílých čajů, než jsem kdy popíjel.
  Dochuť: po polknutí hraje na jazyku jen drobounká nahořklost, tvoří tak hlubší, sytější požitek, vznáší tak celkovou rovinu mnohem výše, cítím mízu dřevinek (bez, trnka), lehký nádech trnkovách zralých plodů (děláme z nich v zimě "čaj") a mezi řádky i zmiňované luční byliny. Komplexnější celek, poměrně dlouhá, ale nesmírně něžná a procítěná dochuť, jakákoliv rušivá složka dokáže zbořit tuto úchvatnou kompozici chutí. Přes 20 minut cítím jen ty nahořklo-sladké nuance dokonale přirozeného, nezkaženého, neřikrášleného čaje, na nic si nehraje, prostě je, prostě působí v celé své podstatě.
  // vícenálev je úchvatný, 100ml gaiwan a 3-4g listu, 90°C - první nálev lehký, svěží, pouze nasládlý s jemným kvítím. Od druhého nálevu silnější tělo, pestřejší prvky, čaj s charakterem Kavkazu...celkem 6 nálevů a skvěle pitelné výsledky, dokážu si jej pít v jakoukoliv denní dobu! Dochuť - hlavou mi hraje jedno zpodobnění - jako když jsem si utrhl tips na zahradě v Gruzii a žvýkal ho čerstvý - vážně se tak opět cítím, v dochuti je ten základový tón cítit, pocit sucha v puse, lehce nahořklá chuť s příjemnou sladkostí již zpracovaného čaje - díky za oživení těch pocitů!!!!!
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Vylouhovaný list je výrazně žilkovaný, tužší, krásně pilovitý. I vylouhovaný list je nádherně svěží barvy, barva zeleno/hnědá v poměru cca 60:40.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi     Cena: 201,-/50g

  Prodejce: tea-legends.cz