Černý čaj

Černé čaje - Černý čaj je čaj, který prochází nejdelší oxidací. Proces se skládá ze sběru, zavadání, poškození struktury listu, oxidace, sušení. V Číně je černý čaj známý pod názvem červený čaj.

 • 2018 Gruzia Nigozeti High Grown Premium OP I Grade

 • Vložil Tomáš Klouda 21.2.2019, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Info od prodejce:
  Vynikající sorta vysokohorského celolistového gruzínského čaje z vesnice Nigozeti, v okrese Chiatura v regionu Imereti. Čajová plantáž se rozkládá v údolí Kavkazu, zhruba ve výšce 800 až 1000 metrů nad mořem. Čaj je sbírán výhradně ručně v poměrně malém množství. Nálev je světle hnědý až oranžový. Chuť je nasládlá s tóny sladu a koření. Čaj si můžete vychutnat i jako vícenálevový.
  Čas sběru: srpen 2018
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi    Suchý list je velmi tmavý, plně oxidovaný, černé barvy. Výběrové listy, značně dlouhé mírně kroucené drátky, místy vícelisté rozvětvené celky. Vůně je těžší, plná, sladá, lehce kořeněná s oxidační stopkou, sladovo-dřevité vonné prvky.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Chuť: 3,5 / 5

  Dochuť: 4 / 5

  Cena: 2,5 / 5

  Originalita: 4 / 5

  Praktičnost: 4,5 / 5

  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi     Osobní popisek: Degustační sada 100ml, 2,5g listu, vroucí voda, 3 min louhování.
  Nahřátý list: typický pro Gruzii! lehce nakyslá složka se sladkým pozadím. Vůně mi evokuje listnaté dřeviny, jablíčko a náznakem v pozadí slad.
  Vůně: zde je vůně sladká, sladová s lehce dřevitým podtextem, pouze lehounká hořkost v pozadí.
  Barva: světlejší oranžová s odstíny hnědé. Zcela bez kalu, prachu, či zlomků.
  Chuť: lahodný stabilní nálev, tóny sladu, náznak dřevin, lehounce oříšková stopka do lískových ořechů. Celek není překypující, ale zdaleka ne lehký, je to lahodný černý čaj, jako dělaný pro ty, jimž silné čerňáky nedělají dobře. V ústech při převalování doušku až mandlová jemnost (jako kal při lisování mandliček). Dominující sladkost, jen lehká hořká složka vzadu na jazyku, která není hrubá, jen podtrhuje typ čaje. Hra chutí po celé ploše jazyka. V závěru při silném nálevu (více gramů, jednonálev apod), jako nyní v degustační sadě, lehké nugátové nádechy.
  Dochuť: Po polknutí hedvábně jemná složka, dominuje slad, v těsném závěsu oříšky a nugát, jen lehounký nádech dřevinek. Místy ve sladkosti probleskne sušené jablko. Při vypití na mě opět působí gruzínské specifikum - vůbec zde není cítit kyselkavý charakter, naopak, takový zásaditý celek, krásně vklouzne do žaludku a dělá příjemný pocit po vypití. Úžasné je působení po vypití, sladko-nakyslé prostředí se sladem a jablkem trvá desítky minut, doslova takový osvěžovač v ústech, dlouho cítím příjemnou dochuť po vypití. Lehounce hřejivý nálev, není tak silný, jako ceylony, ale pohladí, potěší. Rozhodně se vyrovná většině čajům, které jsem doposud z gruzie měl.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Vylouhovaný list je hnědavý, převládají dlouhé jednolisty, místy vícelisté celk, maličké tipsíky místy také jsou. Křehký list s výrazným žilkováním a jemně pilovitým okrajem.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi     Cena: 185,-/50g

  Prodejce: https://www.tea-legends.cz/