Zelený čaj

Zelené čaje - čaj s žádným, nebo zcela minimálním stupněm oxidace. Takto zpracovaný čaj si uchovává katechiny – antioxidanty s příznivým působením na lidský organismus. Po sběru listyzavadají ve stínu nebo se ihned zpracovávají. Pro zamezení oxidace musí listy projít vysokou teplotou (kill green) a to v pánvích wok (čínský způsob) nebo pomocí horké páry (japonský způsob). Ve finále se lístky tvarují, suší a třídí.

 • 2018 Gokujo Hojicha

 • Vložil Tomáš Klouda 2.6.2019, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  Info od prodejce:
  2018 Gokujo Hojicha - Great with meals, after meals, or just to stay hydrated
  The most popular tea--Suits all sorts of situations
  When you drink hojicha for the first time, you might be surprised that it is one of the Japanese green teas. Dark amber in color, this roasted bancha releases an amazingly rich aroma that completely permeates the room. The savory flavor is very distinct; it is rich but light-bodied, without much astringency.
  Low in caffeine, hojicha can be enjoyed in the evening as well as in the morning or afternoon. It tastes great on its own, with sweets, or accompanying a meal. Flavorful and refreshing, hojicha is an absolute favorite among Ippodo patrons. It can also be enjoyed chilled!
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi    Suchý list je rovnoměrně tmavě hnědý. Větší listy čaje bancha s poměrně velkým množstvím větviček. Vůně jako celek je znáá pod označením "chlebová", ale jednotlivé vonné prvky jsou sytější, než většina hojichy co jsem pil, v pozadí převládá zajímavá kořeněná složka/lehce štiplavé živé nuance po vzácných dřevinách, lehounce pražená složka s intenzivní složkou kakaa.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Chuť: 4,5 / 5 (5 = NEJLEPŠÍ)

  Dochuť: 5 / 5 (5 = NEJLEPŠÍ)

  Cena: 4 / 5 (5 = NEJLEPŠÍ POMĚR CENA VÝKON)

  Originalita: 4 / 5 (5 = UNIKÁTNÍ ČAJ, 1 = ŘADOVKA, OKOUKANÝ)

  Praktičnost: 5 / 5 (5 = BEZSTAROSTNÝ ČAJ, 1 = NEPRAKTICKÝ, NÁROČNÝ)

  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi     Osobní popisek: Degustační sada 100ml, 2,5-3g listu, vroucí voda, 3min. louhování.
  Nahřátý list: pronikavá temná hutná vůně, pražená složka v základu, chlebové nuance, lehké dřevinky, kakaové syté prvky, při delším napaření náznaky mořské řasy. Celek je tak intenzivní, kořeněný a pestrý, že připomíná nějaký tabák.
  Vůně: těžší vůně plná složek koření, chleba, kakaa, dřevinek, lehký nádech po pražení, náznaky řasy.
  Barva: hnědavá, drobné zlomky na dně misky.
  Chuť: báječná chuť. Nemohu uvěřit v pestrost tohoto čaje, ještě nikdy jsem neměl tak pronikavou hojichu. Dokonalá souhra osvěžující části nálevu a těžké hutné části. Lehce pražená složka, nejmírně zajímavá kořeněná složka připomíná připomíná nejvíce hřebíček bez své agresivnosti, dřevité nuance, kakao, při delším převalování i těžší mořské řasy (tmavé plátky specifického druhu). Fascinující plnost doušku, nebere to konce. Základ je hořko-kořeněný.
  Dochuť: po polknutí zaznamenávám pronikavější kořeněnou složku s něžným přídavkem koriandru, kakao, chlebová složka, těžší pražená, lehce popílková chuť. Překypující rafinovaná dochuť, pro tento čaj naprosto dechberoucí. Přes 20 min pozvolně se uvoňující aftertaste, při zjemňování hořkého, ale stabilního základu na jazyku se celek mění, více působí kakao a mořské řasy, jemné doteky koření. Tento čaj mě pocitově i "zasytil", tak moc plné a těžké, specifické tóny dával, že mě prostě naplnil uspokojením i po stránce hladu. Hřejivý efekt, ale bez nabuzení. Za pozornost stojí intenzita celku a nulová svíravost - a to ani při své výraznější hořkosti a praženosti, ani při štiplavých prvcích koření/dřevinek. Balada...
  //vícenálev 80ml shibo, 3-3,5g listu - 5-6 nálevů, ještě procítěnější jednotlivé prvky v průběhu nálevů...toto si užívám, dále nepopisuji.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Vylouhovaný list voní jako kombinace čokolády s kandovaným ovocem s lehkou dřevitou složkou. Tuhý, tmavý hnědo-šedý list, spíše zlomky větších listů.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi     Cena: 100g Bag / Y500

  Prodejce: http://www.ippodo-tea.co.jp/en/