Černý čaj

Černé čaje - Černý čaj je čaj, který prochází nejdelší oxidací. Proces se skládá ze sběru, zavadání, poškození struktury listu, oxidace, sušení. V Číně je černý čaj známý pod názvem červený čaj.

 • 2018 Darjeeling Upper Fagu, Second Flush, FTGFOP 1 CL DJ 135

 • Vložil Tomáš Klouda 4.10.2018, autor Tomáš Klouda  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Info od prodejce:
  Druhá sklizeň ze zahrady Upper Fagu
  Jemněji oxidovaný list s podílem zelených lístků, s příjemným aroma vodního melounu a tóny pečených batátů. Příjemně kulatá chuť s těžšími ovocnými tóny. Sladký dlouhý aftertaste.
  Příprava: 3 čajové lžičky čaje na 0,7 l vody prošlé varem a vychladlé na cca 90°C, louhujeme 2 - 3 minuty.
  Příběh
  Forma: Celolistový
  Oblast: Darjeeling
  Zahrada: Upper Fagu
  Sklizeň: 2. sklizeň
  Rok: 2018
  Lot: DJ 135
  Označení: FTGFOP 1
  Značka: Clonal
  Země původu: Indie - Darjeeling
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Suchý list voní typicky po DJ, výrazná kořeněná složka a nasládlé tóny melounu, nevím, jestli vodního, evokuje mi to spíše exotičtější druh. Barva obecně světlejší, klasická směs zelených, hnědých, stříbřitých a šedavých lístků. Tipsíky jsou spíše v defenzivě, odhadoval bych je na nějakých 15-20% z celku. Spíše menší, lámané list, podíl stonků je cca 10%, od pohledu je vidět základ DJ.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Chuť: 2 / 5

  Dochuť: 2,5 / 5

  Cena: 4 / 5

  Originalita: 2 / 5

  Praktičnost: 2 / 5

  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Osobní popisek: Degustační sada/shiboridashi 70ml - jednonálev plný, uspokojivý, typický. Shibo - 4 nálevy, 90°C, poslední nálev vroucí vodou.
  Nahřátý list voní těžší dřevito-vegetální složkou - příjemné nuance brambor/pečené hokaido dýně. Barva nálevu je zlatavá, minimum zlomků v nálevu. Vůně nálevu příjemná nasládlá po pečené dýni a dřevinkách s kořeněným podtextem. Při jednonálevu se objevuje lehká svíravost a poměr zajímavé tóny zanikají v jeden celek.
  Chuť je decentní, není prázdná, ale ani ne plná, vyvážený základ primárně sladkého charakteru s lehce nahořklým ocáskem. Velice svěží a světlé tóny, proevují se vegetální prvky, základ s tóny dřevin a pečené dýně hokaido, nerušící kořeněné nuance.
  Dochuť je po polknutí více nahořklá, ne svíravá, ale výrazněji působí vzadu na jazyku právě hořkost s kořeněnými prvky. Složky dřevin jsou zde v popředí, batátovo-dýňové jemné doteky v pozadí. Postupné sládnutí celku, lehounký prskyřičný nádech. Dochuť středně dlouhá, plnější, než chuť samotná, lehce svíravé nahořklé složky s dřevinkami jsou cítit přes 10min.
  Cena je skvělá! Originalita - typický DJ, mezi řadou těchto čajů je trochu okoukaný. Praktičnost - zapomenutý nálev může být svíravější, drobnější listy - mírný podprůměr.
  nadobi
  Vylouhovaný list tuhý, mnohobarevný, ale převažuje spíše tmavší červeno-hnědý, místy zelinkavý lámaný list. V celku obsaženy malinké pár mm dlouhé mladé tipsíky.
  nadobi
  Cena: 98 Kč / 50g

  Prodejce: www.darjeeling.cz