Černý čaj

Černé čaje - Černý čaj je čaj, který prochází nejdelší oxidací. Proces se skládá ze sběru, zavadání, poškození struktury listu, oxidace, sušení. V Číně je černý čaj známý pod názvem červený čaj.

 • 2018 Šrí Lanka Dimbula Golden Curl Twist

 • Vložil Tomáš Klouda 11.4.2019, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Info od prodejce:
  Golden Curl Twist - Ceylon Specialty Tea - Handrolled.
  Ručně zpracovaný černý čaj pocházející z krajiny, kde vodopády Devon Falls a St. Clair´s zdobí smaragdové kopce regionu Dimbula.
  Listopad 2018
  1382 m.n.m., Dimbula region
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi    Suchý list voní sladce, vůní lesního medu, těžší květové a nesmírně sladké projevy, jen lehounký nádech jehličnatých dřevin se stopou pryskyřice v pozadí. List tvoří výběrové lístky, 85-90% tipsy, zbytek malé mladé černé lístky. Mírně koucené lístky kolem 1-2cm. Barva je z více než poloviny zlatavá, hezky zafixované tipsy, je vidět, že jsou ochmýřené, ale chmýří je semknuto k listu, není to "rozcuchané, jako např. často u čínských jehel. Zbývající list je černo hnědý.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Chuť: 3,5 / 5 (5 = NEJLEPŠÍ)

  Dochuť: 4 / 5 (5 = NEJLEPŠÍ)

  Cena: ? / 5 (5 = NEJLEPŠÍ POMĚR CENA VÝKON)

  Originalita: 3,5 / 5 (5 = UNIKÁTNÍ ČAJ, 1 = ŘADOVKA, OKOUKANÝ)

  Praktičnost: 4,5 / 5 (5 = BEZSTAROSTNÝ ČAJ, 1 = NEPRAKTICKÝ, NÁROČNÝ)

  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi     Osobní popisek: Degustační sada 100ml, 2,5g listu (lze i tímto způsobem více nálevů), 3min louhování, vroucí voda.
  Nahřátý list: slaďoučká vůně po medu, čistý zkapalněný med, zde není prostor pro žádné jiné nuance, těžší cukernatá vůně po lesním medu. Při delším napaření, lehké projevy jehličnatých dřevinek v pozadí.
  Vůně: slaďounká, hebká, medová.
  Barva: tmavší zlatavá, poměr oranžovo-hnědé. Minimum zlomků na dně misky.
  Chuť: stabilní, plný a přitom lehký nálev. Dokonalý balanc, medové tělo, cukerný základ, jen lehká stopka dřevinek s hořkostí, celek tak působí nesmírně plně, chutě si hrají po jazyku. Medové hlaďounké nuance, zde mi připomínají jemný nadýchaný pastovaný med, nálev se jen nese na jazyku, vyvolává záplavu slin z lahodnosti této kompozice.
  Dochuť: po polknutí je celek mnohem pestřejší, základnu prostoupí i složky po jehličnanech, doteky modřínu a borovice. Lehce nahořklá složka, výraznější, než v chuti, ale v hezkém poměru 2:1, med:dřeviny, sladkost:hořkost. Jasně rozvržený a dlouhotrvající aftertaste, překvapuje mě doba, po kterou med a sladkost drží ve středních polohách jazyka! Doba doznívání silně přes 15 minut, po vypití hezký sladký dojezd vyvolávající dobrou náladu a skvělý pocit. Vynikající je i zchladlý nálev. Jen lehce hřejivé působení, mírně povzbudivý efekt.
  //vícenálev je k neutahání, první nálevy umocněné medové prvky, lehce kořeněné dřevité podtóny. Nálevů na 100ml/3g je 6+, poté již výrazně delší louhování. Není co vytknout, precizní zpracování, špička mezi černými čaji Šrí lanky. Pestižní záležitost, skvělé, jako dar, lahodný a těžko přelouhovatelný kousek.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Vylouhovaný list je tužší, špičaté tipsíky, hnědavá barva, delší, větší lístky. Nádherný vzhled, celistvé.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi     Cena: ? dar

  Prodejce: www.eliya.cz