Žlutý čaj

Žluté čaje - Žlutý čaj odvozuje svůj název od slámové barvy svého nálevu. Výrobní proces je podobný jako u zeleného čaje, ale s jedinečným dalším krokem názvem “Men Huan” (Men Chuan), neboli “těsnění žluté.” Velmi brzy na jaře jsou pupeny a lístky oškubány. Následně probíhá zahřívání na horkých pánvích a zabalení do speciální tkaniny. Tento proces se několikrát opakuje po dobu až tří dnů, přičemž listy mírně zoxidují.

 • 2018 China Simao Huang Ya

 • Vložil Tomáš Klouda 7.3.2019, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Info od prodejce:
  "Simao Huang Ya" (S'-mao Chuang Ja), nebo také Žluté výhonky. Tento žlutý čaj pochází z oblasti Simao v provincii Yunnan. Výroba je náročná ale výsledek přináší unikátní a výjimečné čaje. Čajové lístky se nejprve krátce suší, potom se na pánvi zahřívají asi 20 minut. Následně se čaj na pár hodin zabalí do silného přírodního papíru nebo plátna. Tento krok se opakuje až do doby, kdy listy dosáhnou požadovaného stupně zralosti. Potom se lístky několik dní suší a nakonec se krátce mírně pečou. Žluté špičky tipsů v nálevu vyvinou jedinečnou pikantní sladkost. Pečení lístků v chuti zanechává stopy rozličného koření. Pozor na přelouhování, má tendenci hořknout.
  Čas sběru: duben 2018
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi    Suchý list je až marcipánově sladký, lehké koření po lékořici, voní, jako marcipánová poleva dortu! Výrazné aroma listu ihned po otevření! List se skládá výhradně z nejlepších vrcholových listů - tipsů. Ochmýřené prestižní špičaté nejlepší listy. Celek je celkově stříbrný, pouze místy hnědavo-tmavě zelený list.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Chuť: 4,5 / 5 (5 = NEJLEPŠÍ)

  Dochuť: 5 / 5 (5 = NEJLEPŠÍ)

  Cena: 3,5 / 5 (5 = NEJLEPŠÍ POMĚR CENA VÝKON)

  Originalita: 5 / 5 (5 = UNIKÁTNÍ ČAJ, 1 = ŘADOVKA, OKOUKANÝ)

  Praktičnost: 4,5 / 5 (5 = BEZSTAROSTNÝ ČAJ, 1 = NEPRAKTICKÝ, NÁROČNÝ)

  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi     Osobní popisek: Degustační sada 100ml, 2,5g listu, teplota vody 90°C, doba louhování 3min.
  Nahřátý list: Výrazná nasládlá vůně, silný marcipán s bylinno-kořeněným hebkým podtextem, lékořice s pistáciovým krémem. Při delším louhování se vůně projevuje, jako u bylinného likéru.
  Vůně: nasládlá s lehce nahořklým pozadím, opravdu jen náznak kořeníčka, v základu jemný marcipán, stopově pistácie, silné vegetální pozadí - jako tipsový zelený čaj krátce po sběru, čiší svěžestí.
  Barva: tmavší žlutavá, absolutně čistý nálev bez kalu, zlomků, či prachu.
  Chuť: plná výrazná chuť. Dominuje sladkost v základu, jemné nahořklé nuance. Celek je pestrý, ale co píšu - je bohatý, štědrý! Jemné marcipánové tóny se snoubí s lehounkým kořeníčkem po lékořici, jsou zde náznaky lehce pražených ořechů, nuance pistácie v pozadí, jako výběrová zmrzlina a lehkou marcipánovou polevou. Nevím, co vnímat dříve, báječné projevy po celých ústech, lehký náznak vegetálních prvků vzadu na jazyku. Přehlídka vzácných a lahodných chutí.
  Dochuť: po polknutí je pocit sucha v hrdle a na patře, jako u některých zelených čajů, celek je však absoutně jemný, kontrast lehounkých prvků po marcipánu a pistácii s těžšími oříškovými prvky a vegetální - výraznější složkou vzadu na jazyku a v krku. Z krku vzestupuje po polknutí hořko-sladká intenzivní dochuť, vše na sebe navazuje, vše má své místo a chutě k sobě světe div se - pasují. Plejáda těchto složek se cca po 13 minutách omezuje, je zde cítit lehce badyán, lékořice, pistácie je pryč, doznívá slaďounký marcipán. Lehce nahořklé tóny s vegetálním nádechem na jazyku. Dlouhý požitek a pestrá paleta chutí, která mě vážně bavila. Působení spíše ochlazující nálev.
  //velká výdrž při vícenálevu, první 3-4 nálevy ještě mocnější, než v degustační sadě - přirozeně. Projevuje se více vegetálnost, více marcipán s kořením. Lze připravit i na lehké jemňounké nadýchané nálevy, potěší i sebejemnější a mlsnější jazyk - pak je počet nálevů až k 9, jinak čaj stavím na 6-7, přičemž poslední nálevy louhuji k 15 minutám - tipsy pořád dávají super tóny. Za sebe musím napsat, že list příliš tendenci k hořknutí nemá, ano, hořká stopka tu je, ale není to nic nepříjemného, tyhle čaje snesou hodně a je těžké jej vyloženě zkazit. Jeden z nejlepších žlutých čajů, co jsem kdy měl, řadovky prodejců rozhodně nebyly tak pestré a už vůbec nevydržely tolik nálevů. nadobi
  nadobi
  nadobi
  Vylouhovaný list je světlejší zelené barvy, tips tuhé, lístky křehké, výrazně žilkované.
  nadobi
  nadobi
  nadobi     Cena: 199,-/50g

  Prodejce: https://www.tea-legends.cz/