Heicha

Heicha - jsou tmavé čaje tvořící samostatnou kategorii. Tyto čaje prochází dodatečnou oxidací a mají většinou podobně jako pu-erh předpoklad k dozrávání v průběhu času. Tento čaj pochází až na vyjímky z Číny (provincie Guangxi, Anhui, Hunan, Hubei, Sichuan) a chuťově se značně liší dle lokalit, procesu výroby a výrobců.

2017 Vietnam Hmong etnická kostata


24.11.2019

caje
caje
caje
caje
Info od prodejce:
Tradiční etnická záležitost z kmene Zao, rodiny Hmongů, z oblasti Ha Giang.
Od mistra Jakuba Seifa z festivalu Dny čaje a keramiky 2019. Osobně tento čaj dovezl ze severu Vietnamu. Rarita.
caje
caje
caje
caje
nadobi    Suchý list je hnědo-šedo-černý. Vůně je "vlhká", sklepní, nasládlá, s tóny vlhkých dřevin a v pozadí složky spórů plísně - poměrně kontroverzní vůně, ale heicha jsem měl již podobné. Vzhled je úchvatný, svazek +- 10cm, vše nelámané, stonky s obrovitými listy. Svazek vypadá, jako malé košťátko. Rustikální kousek, který přitahuje pozornost.
caje
caje
caje
caje
nadobi     Osobní popisek: Degustační sada 100ml, 2g listu, vroucí voda, 3min. louhování.
Nahřátý list: nasládlá základna a enormní vůně vlhkého sklepa - zdivo + vlhké dřevo. Provádím oplach listu před přípravou.
Vůně: nepříliš výrazná základna, nasládlý celek s blinno-dřevitými projevy, zde patrné známky přítomnosti plísně necítím.
Barva: Hnědavá, poměrně světlá barva. Nálev bez kalu, či prachu, čistý jiskrný nálev.
Chuť: hladká dřevitá chuť s bylinným podtextem. Nejvíce mi připomíná rozložené pařezy v listnatém lese, charakter, který příjemně sedne do žaludku - dřevitost podobná nejvíce Vilcacoře. Vedlejší bylinné nuance sušeného charateru. Zajímavá, rozhodně ne nepříjemná záležitost!
Dochuť: po polknutí vš pokkračuje v mírném duchu, nasládlý základ, bez patrné hořkosti, dřevité příjemné prvky. Absolutně zde není cítit "sklepní" složky, příjemné dřevinky, které uhladí žaludek. Dochuť středně dlouhá, závěr jde do lehké bylinnosti.
//připravováno v louhovačce, kde se listy mohou rozložit. První nálev s výraznou plísní v primáru, pozdější nálevy sladké, dřevité, jako heicha - Shaanxi ShouzhuJingwei Fu Zhuan s trochu tmavší základnou. Chuťově je list z louhovačky zajímavější, sytější, tuhý list pravděpodobně potřebuje více prostoru a času na uvolnění toho nejlepšího, co v sobě má. Dřeviny jsou sytější, plnější základna, lehce karamelová vedlejší složka.
caje
caje
Vylouhovaný list hnědavý, obrovský, tuhý. Jeden z největších listů, které jsem kdy proléval.
caje
caje
caje
nadobi     Cena: ?

Prodejce: Meetea.cz