Pu-erh

Pu-erh - označení pro tmavý čaj (hei cha, chej čcha) pěstovaný v čínské provincii Jün-nan. Pchu-er se vyrábí, až na pár výjimek, z jednoho druhu čajového keře, ta-jie, v doslovném překladu název znamená "velký list" a zpracovává se užitím dodatečné oxidace čaje. Rozdělujeme jej na dva druhy - zelený (sheng, raw) a tmavý (shu, ripe). • 2017 Menghai Silver Nuggets - small - shu pu-erh

 • Vložil Tomáš Klouda 7.11.2019, autor Tomáš Klouda


  caje
  caje
  caje
  Info od prodejce:
  These nuggets come in market in many size and price variations. We also offer larger and higher grade. "Sui Yin Zi" shattered silver - in translation, which comes from the shape reminding silver nuggets used as currency dated back to Song dynasty and before. These shu pu-erh granules are made from Lao Cha Tou by Nuo Mi Xiang processing where also fermentation timing is different technology.
  Origin Meng Hai
  Tea Factory Meng Hai
  Tea Material Bush tea ( Tai Di Cha )
  Year 2017
  Season Mix - Spring / Autumn
  caje
  caje
  caje
  Suchý list voní příjemnou nasládlou dřevito-kořeněnou složkou, jen stopově zbytky oxidace (Dui wei) v pozadí. Tmavé fialovo-šedo-nahnědlé nugetky. Malé nugetky o pár milimetrech, drobné zaoblené "oblázky".
  caje
  caje
  caje
  Chuť: 3,5 / 5 (5 = NEJLEPŠÍ)

  Dochuť: 4 / 5 (5 = NEJLEPŠÍ)

  Cena: 3,5 / 5 (5 = NEJLEPŠÍ POMĚR CENA VÝKON)

  Originalita: 5 / 5 (5 = UNIKÁTNÍ ČAJ, 1 = ŘADOVKA, OKOUKANÝ)

  Praktičnost: 4 / 5 (5 = BEZSTAROSTNÝ ČAJ, 1 = NEPRAKTICKÝ, NÁROČNÝ)

  caje
  caje
  caje
  Osobní popisek: Degustační sada 100ml, vroucí voda, 2g listu, 3min louhování.
  Nahřátý list: velmi netypické aromatické složky, cítím pronikavé vůně stařeného dubového sudu, kafru, pražené pohanky, jen lehká specifická fermentační stopka v pozadí.
  Vůně: pronikavá, nevšední, lákavá, kořeněno-hořko-sladká. Nuance pukanců kukuřice, pražené pohanky a dubového sudu.
  Barva: není zcela neprůhledná, tmavá karamelová. Absolutně čistý, jiskrný nálev.
  Chuť: Lahodná nahořklá základna s kulatým sladkým, téměř totožně silným, podtextem. Smetanově jemné působení na přední části jazyka, stěny, patro a zadní část jazyka se topí v záplavě těžších nuancí, pečené kaštany, pražená pohanka a pukance kukuřice, jen silně v pozadí dřevité ušlechtilé tóny - ty co jsou cítit v starém hladkém koňaku, či whiskey. Vybalancovaný a příjemný celek, absolutně nevšední kombinace chutí.
  Dochuť: po polknutí lehce sladší základna, ale i hlubší těžké tóny, výrazné prvky dubového sudu i pražené pohanky - ta zde převládá mimořádně. Pocit až "mastného dojmu" při polknutí, jakoby byl s krémovou chutí éterický hutný olej. Dochuť dlouhá a později se prohlubuje nejen smetanová jemnost v celý ústech, ale i pohanková složka vzadu na jazyku. Lehce hřejivý účinek a mírně povzbudivý efekt. Vzpomínka na fritované kukuřičné mřížky, které se vhodí na rozpálený olej a zvětší objem - takový pocit mám po vypití, rozhodně zajímavý čaj, který mohu doporučit.
  //granulky vydrží další dva nálevy, druhý je ještě tmavší, třetí srovnatelný, jako první. Oba mají vynikající a plnou chuť. Na testrovou přípravu se drží udatně!!
  caje
  caje
  caje
  Vylouhovaný list drží tvar granulek, malé drobné tmavé černé, neznám styl výroby, ale je to zajímavost i v tomto směru, podle popisu se jedná o podobnou věc, jako o Lao Cha Tou, ty velké nugetky se také nerozpadají, každopádně se k tomu musím vrátit znovu!
  caje
  caje
  caje
  Cena: USD 3.62/50g

  Prodejce: https://www.yunnancraft.com