Zelený čaj

Zelené čaje - čaj s žádným, nebo zcela minimálním stupněm oxidace. Takto zpracovaný čaj si uchovává katechiny – antioxidanty s příznivým působením na lidský organismus. Po sběru listyzavadají ve stínu nebo se ihned zpracovávají. Pro zamezení oxidace musí listy projít vysokou teplotou (kill green) a to v pánvích wok (čínský způsob) nebo pomocí horké páry (japonský způsob). Ve finále se lístky tvarují, suší a třídí.

 • 2017 Kenya Purple

 • Vložil Tomáš Klouda 23.7.2017, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi    Suchý list objemný, vesměs dlouhý několik centimetrů, více i méně srolované listy, vesměs mírně kroucené. V obsahu je velmi málo stonků a naopak mnoho stříbřitých tipsů. Vůně je těžká květinovo-ovocná, zcela unikátní vůně květin u této fialové variety. Purpur z Keni je specifický vůní i vzhledem, barva listu je šedo černá i přes to, že se jedná o zelený čaj, pouze mírně nastříbřelé tipsy a nazelenalé stonky.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi     Příprava v tasteru
  Degustační souprava 100ml, 2g listu, 3min louhování, 85°C horká voda.
  Nahřátý list: enormně výrazný, zpočátku specifická květinová složka purpuru, později se přidává lehce kouřová složka s ovocnou vedlejší vonnou složkou. Letos je charakter kouřovější, ale také výraznější. Základ je hořko-sladký.
  Vůně nálevu: příjemná usedlejší ovocno-květová. Ovocná složka evokuje nektarinku a květiny se snoubí se zajímavou travnatostí.
  Barva nálevu: světle žluto-hnědý, nafialovělý nálev. Fialovou barvu má jen nálev z dlouho louhovaného listu.
  Chuť: Výrazná chuť sladkého základu, pouze vzadu na jazyku mírná nahořklost po travinách s decentně pečeným/kouřovým nádechem. Primární složky květin a travin, velmi unikátní kombinace, tyto nuance jsem zažil jen u purpuru z Keni, příjemná svěží kombinace, lehké sladké ovocné tóny v pozadí po nezralé nektarince.
  Dochuť: po polknutí se kouřovost více promítne v pozadí, dominuje však travnatost s usedlejší květinovostí, ovocné složky mírnější, přecházející až do peckovité formy - jako více nahořklá nezralá dužina u pecky nektarinky. Příjemný a značně osvěžující charakter, poměrně silný čaj, velmi povzbudí. Závěr doznívání je prakticky jen travnatý s nádechem květinek. Doba doznívání je dlouhá, obzvláště peckovité složky a mírně nahořklé traviny se drží na jazyku velice dlouho po vypití.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Vylouhovaný list tmavě zelený, v celku jsou jak tipsy, tak zlomky obrovských širokých listů, pestrý celek. Měkká struktura listu, výrazné žilkování.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi     Cena: PČD

  Prodejce: Petr Sič