Zelený čaj

Zelené čaje - čaj s žádným, nebo zcela minimálním stupněm oxidace. Takto zpracovaný čaj si uchovává katechiny – antioxidanty s příznivým působením na lidský organismus. Po sběru listyzavadají ve stínu nebo se ihned zpracovávají. Pro zamezení oxidace musí listy projít vysokou teplotou (kill green) a to v pánvích wok (čínský způsob) nebo pomocí horké páry (japonský způsob). Ve finále se lístky tvarují, suší a třídí.

 • 2017 Nepal Guranse Special Green tea (organic)

 • Vložil Tomáš Klouda 28.12.2017, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Info od prodejce:
  Letos se nám po delší době podařilo zakoupit na nepálské poměry opravdu velmi dobré zelené čaje. Tradice výroby zelených čajů není v himálajské oblasti nikterek rozšířená a tak zelené čaje z těchto oblastí jsou v naší nabídce jen výjimečně. I tento čaj nese znaky rukopisu Andrew Gardnera, který je průkopníkem výroby netradičních čajů v oblasti Dhankuta. V suchém stavu má velmi příjemnou, výraznou nasládlou vůni s dominantními stopami manga a exotického ovoce, po zalití nám pak dává jasný zlatožlutý nálev s příjemnou nasládlou chutí s tóny angreštu, hroznů a květin. Sklizeno na nejvyšší části zahrady Guranse, která je z jedním z nejvýše položených míst kde se v Nepálu čaj pěstuje v nadmořské výšce okolo 2000 m.n.m. Doba sklizně: začátek května 2017
  Čaj je možné připravit na více nálevů...
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Suchý list drobounký mírně kroucený ve formě úzkých drátků. Velikost do 1cm, převažují menší drátky/zlomky. Barva je tmavě zelená, míst do šeda, místy světlejší zelená, zcela ojediněle stříbřité tipsy. Vůně je netradiční, dosti usedlá, ovocná, plně sladká. Vonné složky po hroznech a exotickém ovoci.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Příprava v tasteru
  degustační souprava 100ml, 2g listu, 3min louhování, 85°C horká voda.
  Nahřátý list: svěžest listu je stále cítit, okamžité provonění, list voní spíše květinově, hutněji, po liliích, ovocné pestré nuance jednoznačně po angreštu a lehké tóny zelených hroznů v pozadí. Po delším nahřátí náznak kořeněných tónů.
  Vůně nálevu: vůně je podobná sladkým zeleným hroznům, sladká vůně plná ovoce, jen minimální usedlá květinovost.
  Barva nálevu: světlounká, žlutavá s odstíny zelené, pouze pár zlomků na dně misky.
  Chuť: kulatá, sladká, příjemná, v chuti dominují ovocné prvky, primárně hrozen, náznakem zmíněný angrešt, jak popisuje prodejce, v pozadí tóny lilií. Lahodný a plný nálev, stopové nahořklé složky, ale sladkost jim nedovolí negativně působit, vše je hladké. Od začátku po polknutí příjemné, sladké. Uhlazený příjemný a pestrý průběh chutě.
  Dochuť: je středně dlouhá až dlouhá, kolem 9-10 min. Po polknutí plynulý přechod na dochuť, pouze lehounké nahořklé prvky vzadu na jazyku, ani štiplavé, ani hrubé, zcela dominuje sladká, po polknutí lehounká kořeněná květinová složka, základ tvoří nadále hrozny, v dochuti je atrnější angrešt. Vynikající projevy, lahodný průběh.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Vícenálevová příprava:
  Skleněná konvička 100ml, 5g listu, voda filtrovaná přes britu, předehřev nádobí. Počet nálevů: 6. Teplota vody: 80°C - v závěru pak teplota zvýšena. Doby louhování: 20s/35s/50s/80s/130s/250s+

  Zelený nálev, výraznější projevy, více kořeněný základ, lilie podstatně výraznější, v chuti dominuje sladký hrozen, i přes sytější a plnější nálev není tělo hořké, průběh nikterak svíravý. Mocná dochuť, stejné projevy, jako vv degustační sadě, ale x-krát znásobené, vícenálev je jednoznačně lepší varianta. Zajímavé je že zde není ani náznak travnatosti, čaj je opravdu hebký. Druhý nálev má v sobě sílu, má v sobě ale i jemnost, usazené sladší prvky hroznů, příjemná lehce kořeněná složk po květnách, méně znatelné lilie, pletou se do nich i další květové tóny. Třetí až pátý je konstantní, jemný, ani příliš kořeněný, ani zapadlý základ, tyto nálevy jsou hebké, pokračujícíc beze změny, dominuje hrozen, v podtextu květiny, len lehounká kořeněná složka. Dozvuk mocný, pestrý, angrešt je výrazný, v třetím nálevu výrazností předčí i hrozen. Podtext opět květový, lahodný. Velká výdrž. Poslední šestý nálev je hladký, po hroznech (téměř jako hroznový cukr), dochuť středně dlouhá, ale taktéž primárně sladká, ovocná. Řekl bych, že poměr cena/výkon je skvělý.
  Znatelně ochlazující účinek, poměrně znatelně povzbudivý efekt. Jemný, lahodný zelený čaj z Nepálu, výška pěstování je znát, vše je lahodné, uhlazené a jistě i čisté.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Vylouhovaný list světle zelené barvy. Převažují zlomky, místy větvička, místy mladý nepoškozený podlouhý list. Tužší vitální listy :-)
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Cena: 50g / 120,0 Kč

  Prodejce: Teamountain