Zelený čaj
Zelené čaje - čaj s žádným, nebo zcela minimálním stupněm oxidace. Takto zpracovaný čaj si uchovává katechiny – antioxidanty s příznivým působením na lidský organismus. Po sběru listyzavadají ve stínu nebo se ihned zpracovávají. Pro zamezení oxidace musí listy projít vysokou teplotou (kill green) a to v pánvích wok (čínský způsob) nebo pomocí horké páry (japonský způsob). Ve finále se lístky tvarují, suší a třídí.
2016 Kenya Purpurové roucho green
Info od prodejce:
Purpur Keňa - čaj jedinečný pro Keňu září purpurem - nálev jest purpurem. Purpurové roucho - povídaví zelený čaj, jemnějších tónů, svěží, vydrží nálévů a nálevů. Pozor! Vzniká na něj závislost! Purpurové roucho na votivní masce - maskuje se jako černý, ale je to zeleňák! Ne že jej budete polívat vroucí vodou! :-)
Suchý list velmi tmavé černo-šedé barvy s odstínem fialové, listy jsou dlouhé, nejčastěji srolované do dlouhých "jehel", drobnější listy jsou buď zploštělé jehly, nebo kroucené drátky. Již podoba listu mi vyrazila dech, na tuto podobu keňského čaje prostě nenarážíme denně. Vůně je naprosto famózní, doposud jsem obdobnou vůni nezaznamenal, evokuje mi bylinné prvky s tóny květin, velice hutná nahořklá vůně, částečně lze vnímat orchideje a kosatce, jediné s čím lze primární nádech zpodobnit je cesmína velkolistá, ale v jiné nuanci samozřejmě. Vegetální pozadí, velice svěží podtón.
Příprava v testeru
Taster 100ml, 2g listu, 3min louhování, 80°C horká voda.
Nahřátý list: nahřátý list je zcela jiného vonného charakteru oproti suchému listu, hutné těžké travnaté prvky, hutnější, než zelená vodní tráva, do toho se vměšují květinové tóny s lehce kořeným podtónem, částečně mi připomíná odérem kvalitnější japonské čaje, tato hutná travnatost není tak běžná. Při delším prohřátí se do celku přidá i nasládlá ovocná složka, ale pouhým náznakem. Základ je hořko-sladký.
Vůně nálevu: opět jiná vůně nálevu, nic není u tohoto čaje jak by se zdálo :-) sladká vůně po zralých meruňkách s výraznou svěží jarní květovou složkou, pouze lehoučká travnatá-vegetální složka v pozadí.
Barva nálevu: světlá hnědo-oranžová barva, i odstíny v nálevu jsou nevšední, zajímavé, řekl bych s odstíny fialové, ale doufám, že mi z toho purpuráku nestarší ve věži :-)
Chuť: velmi výrazná sladká chuť, plné tělo, krásné ovocno-květinkové prvky, vyvážená chuťovka, po takto nežném startu se rozprostřou v pozadí lehce kořeněné prvky, které podtrhují ovocnost i květinové prvky. Sladké tělo, něžné květinové tóny mateřídoušky a s náznakem kvetoucích trnek, primární ovocné meruňkovo-broskvové tóny. Hebké vyvážené tělo zároveň s velkou výrazností všech prvků.
Dochuť: plynulý přechod na dochuť, lehce zvýrazněné kořeněné prvky po polknutí, ovšem nic přemrštěného, vše je na jedné plně, absolutně k sobě pasuje, ovocné velmi sladké tóny, po meruňce a postupně "cukernatí" až do sušené meruňky, místy až k přezrálé broskvi. Květové složky v pozadí jsou kořeněné, působíexoticky, jako rozkvetlá zahrada, dochuť zde jde do velké šířky, obzvláště na patře a vzadu na jazyku jsou nesmírně příjemné lehoulince nahořklé prvky spojené s kořeněnou chutí, evokuje jarní přírodu. Dlouhá doba doznívání, sladkost a ovocné prvky jsou cítit nesmírně dlouho, láskyplné tóny dodávající člověku svěžest a "chuť do života". V závěru skoro nektarové tóny.
//list snesl ještě 2 zalití! Samozřejmě s delší dobou, druhý nálev byl zcela totožný a třetí slabší, ale list má výdrž.
Vícenálevová příprava:
Gaiwan 100ml, 6g listu, voda filtrovaná přes britu, předehřev nádobí - velmi hutná těžká vůně, primární travnatost s náznakem pražení s bylinnými a květovými podtóny. Syté plné vonné složky.
1.nálev 75°C/35s – list je poměrně nadýchaný, chce to proto o něco delší louhování. Nálev je hnědo-fialový, nesmírně hezká a nevšední barva nálevu. Vůně je primárně sladká, květovo-ovocná s náznaky travin. Chuť ještě není zcela plná, ale již má velmi příjemné a pestré tóny, ne však zcela výrazné. Základ je sladký, lehounká nahořklá složka v pozadí, ovocné meruňkové prvky ve spojení s vegetální složkou, hutná travnatost zcela bez negativních složek o něco níže pod ovocností, v pozadí hrají velmi příjemné květové složky. Hlaďounký přechod na dochuť, středně dlouhá doba doznívání, ovocno-travnatý základ, květové hutnější prvky - ty se postupem času zvýrazňují. Dochuť je velice sladká, náznak nektarových složek orchidejí a kosatců.
2-3.nálev 80°C/25/40s – tmavší hnědo-nafialovělý nálev. Vůně pronikavější, slaďounká plná ovoce a květin. Základ plný, sladko-nahořklé tělo, čaj je evidentně náchylnější na teplou vodu, při zalévání mírně teplejší je okamžitě výraznější nahořklá složka, rozhodně nezalévat vroucí. Takto je výsledek ideální, základ má sílu a nic nevybočuje, vše je v harmonii. Výraznější travnaté prvky, zpodobnit jejich plnost a charakter lze snad s kvalitnější Senchou, nebo Gyokurem. Evokuje to ve mě traviny tmavě zelené plné chlorofylu. Na stejné úrovni je ovocná plná složka, čistě meruňkové složky, lehounká kořeněná složka dodávající meruňce věrohodnost a celku šmrnc. V pozadí květové prvky, ale ty jsou překryté základovými tóny. Přechod na dochuť plynulý, celek bez negativních prvků, nálev působí jako zelený čaj střihnutý s oolongem, těžké travnaté prvky působí až do pražených tónů právě oolongu. Doba dozvuku velmi dlouhá, po pár minutách se zmírňují travnato-vegentální prvky a prostor je tak uvolněn mocné meruňkové složce s květinkami v pozadí. Výbuch svěžesti a plných prvků, pocit jara v ústech, doslova potěší duši. Závěrem se květové prvky mění v nektarové nuance s ovocnou meruňkovou chutí připomínající marmeládu, pouze lehká travnatost v pozadí.
4-5.nálev 85°C/60/120s – List se vybarvily do krásné podoby, tmavší zeleno-nahnědlé listy, krásné na pohled. Chuť je vyvážená, ale již bez té enormní síly, travnatost a nahořklost již témě+ř není přítomna, zůstala lahodná sladká meruňková složka s medovo-nektarovým pozadím. Dochuť velmi dlouhá, vytříbená, svěží, plná ovocných a květových prvků. Obzvláště od třetího nálevu je pocit suchého patra i jazyka - velmi silný nálev. V dochuti ve třetím nálevu je cítit vedle meruňkových složek i velmi výrazná složka lučního medu, celkově je nálev sladší a traviny jsou již téměř neznatelné.
6-7.nálev 95°C/250/300+s – mírně tmavší nálev hnědo-nafialovělé barvy, lehce nahořklý základ, sladké tělo. V podstatě stejné nálevy, jako v předchozím případě, pouze s mírnou nahořklostí, která ovšem chuťové prvky nijak neruší. Ovocné meruňkové prvky, ve spojení s medem dává pocit meruňkové marmeládky, lehký květinový podtext a nektarovými projevy, místy probleskne bylinná složka v podobě heřmánku. Dochuť stále dlouhá, v sedmém nálevu středně dlouhá. Lehounce nahořklý start, sladké meruňkové tóny, během chvilky přecházejí do marmelády a medu, dlouhé výrazné prvky, až později se z pozadí připojují bylinno-květové složky, vesměs již ne tak výrazné a spíše neurčité. Nálev je do poslední chvíle výrazný a živý, v pozadí při teplejší vodě náznak kořeněných prvků.
Vylouhovaný list hezký, barevný, hnědo-zelené listy krásného vzhledu, dlouhé rolované listy, po rozbalení je vidět podlouhlé mírně pilovité křehké listy.
Závěr: Neobyčejný kontrast tónů tohoto čerstvého čaje - vegetálních prvků s ovocnou lahodnou složkou. Čaj má sílu, má vyvážené a bohaté tělo a opravdu nevšední kompozici chutí. Čaj mě baví od vůně suchého listu, až po vylouhovaný list, hezká zkušenost.
Cena: 50g - 207Kč
Prodejce:
Petr Sič