Polozelený čaj

Polozelené čaje - skupina jíž charakterizuje tradiční způsob zpracování, zahrnující zavadání lístků na prudkém slunci a oxidace následovaná rolováním. Obecně stupeň oxidace dosahuje 8 % až 85 % (světlý/tmavý oolong). Chuť polozelených čajů se výrazně liší v závislosti na pěstování a způsobu zpracování, kdy se některé oolongy například praží, nebo archivují. Může být sladká a ovocná s medovou vůní, hutná s dřevitými a praženými tóny nebo osvěžující s květinovým aroma. Různé sorty oolongů se zpracovávají odlišným způsobem, ale tvar listů bývá v zásadě dvojí: buď jsou lístky volně zohýbané (dračí formy), nebo pevně svinuté do malých kuliček s koncem stonku. První způsob svinovaní je tradičnější.

  • 2016 Kenya oolong Nyambeni Hills

  • Vložil Tomáš Klouda 20.3.2016, autor Tomáš Klouda





    Info od prodejce:
    New way - novinky Keni (čaje produkované teprvá nedávno). Nyambeni hills - pěkně zapečený kroucený list, v poháru se roztančí a rozvoní.


    Suchý list tmavý v podobě mírně pokroucených jehliček/ dlouhých drátků, barva listu tmavá, do šeda s bohatými zlatavými tipsy. Vůně výrazná, aromatická ovocná složka s kakaovo-ořechovým základem, v pozadí marmeládovité tóny.


    Příprava v testeru
    Taster 100ml, 2g listu, 3min louhování, 95°C horká voda.
    Nahřátý list: nesmírně příjemná vůně, zpočátku voní hodně vegetálně, zajímavou travnato-bylinnou složkou, později se připojují marmeládovité sladké tóny a nakonec list voní hutnou plnou těžší kořeněnou složkou, závěrem je vůně ovocná do marmeládova s těžkou praženou složkou po mandlích a para oříšcích. Takto živou a realistickou podobu ořechů jsem u čaje dlouho nezažil.
    Vůně nálevu: nesmírně komplexní a slibná vůně, základ je sladký, lehký náznak nahořklosti, mírně kořeněné složky, kontrast citrusů, meruňky, ořechových prvků a náznak travin.
    Barva nálevu: oranžová, zcela bez prachu, či kalu, jiskrný krásný nálev.
    Chuť: Výtěčná plná chuť, základ sladko-nakyslý po citrusech, lehounká travnato-bylinná složka v pozadí, oříšky nejsou v chuti příliš cítit, jen podtext je s mírně praženým náznakem. Nálev se zakulacuje při převalování v ústech, sládne, doslova cukerné složky, lahodné tropické ovoce, marmeládovité sladké tóny s citrusovými začleněnými prvky, nejpodobnější je nuance pomeranče. Svěží a povzbudivý nálev.
    Dochuť: Po polknutí se složky lehce zhutní, zde již ořechy cítit je, primár tvoří citrusová složka, zajímavá plná dochuť, vydatnější, více do šířky. Lehce nakyslé tóny ve spojení se sladkostí vytvářejí lahodný ovocný základ s projevy tropického ovoce, podtóny jsou lehounce pražené po manlích a para ořechu. Zajímavé je, že po polknutí jakoby kořeněné prvky téměř zmizely. Doznívání doslova nutí sbíhat se miliony slin k dalšímu doušku. Doba dozvuku dlouhá, řádově až k 30 minutám. Závěrem lehký travnato-bylinný zajímavý podtext, vegetální nádech - čerstvý čaj.
    //list snesl ještě jedno zalití a vydal plnohodnotný nálev, jako v popisovaném případě. Třetí zalití a velmi dlouhé louhování dalo výsledek sladko-nahořklý, tmavší prvky jako kakao a náznak karamelu, ořechové podtóny - po ovoci ani stopy - již se těším na vícenálev!




    Vícenálevová příprava:
    Gaiwan 100ml, 6g listu, voda filtrovaná přes britu, předehřev nádobí - velké množství listu voní těžce hutnou kakaovo-ořechovou vůní, přičichl jsem i na začátku a tam byla výrazná sladkost, po delším nahřátí je ale základ nahořklý s nádhernou lehce praženou složkou. Příjemné složky jemně pražených mandlí, pouze lehounká nasládlá složka v pozadí s náznakem bylin. Domunuje hutná kakaová složka.

    1.nálev 90°C/30s – velmi aromatický kakaovo-ovocný odér, barva nálevu hnědo-oranžová. Chuť je v tomto prvním nálevu famózní, neskutečně plný základ s výbuchem kakaa, lehce pražených mandliček a se sladkými tóny po exotickém ovoci - náznak papáji, citrusovité prvky v pozadí. Nesmírně hutné plné tělo, kontrast hořko-sladké složky, kakao závěrem zmírňují ovocné sladké složky. Základ svíravý není, ale ta hořkost spjatá s kakaem naznačuje, že je potřeba dávat pozor na délku louhování. Dochuť je po polknutí v základu zpočátku více podtržená po kakau až k čokoládovým složkám, příjemně celek dobarvují ovocné tóny, které jsou nejdříve v pozadí, potačené, neurčité citrusové tóny, v pozadí lehce pražené projevy mandliček a para ořechů. Překypující hutné prvky kakaa, postupně se zjemňuje do podoby mléčné čokolády, až na závěr se přesunou ovocné prvky do jedné roviny s kakaem, přičemž ořechy tvoří stále příjemný podtext. Lehounký náznak vegetálních prvků, ten je ale překryt kakaem, zcela drobný projev čerstvého čaje. Dlouhé doznívání, kolem 15 minut, v samém závěru je náznak kakaa a ořechové separované prvky s lehkým praženým nádechem.

    2-3.nálev 90°C/25/35s – barva nálevu do oranžova, tmavší s odstíny hnědé. Hořko-sladká vůně po kakau, oříšcích a výraznější sladkost, než v počátečním nálevu, náznak ovoce - citrusové tóny. Chuť kulatá, krásná souhra nahořklé a sladké složky, celek jde spíše do hořka, ale příjemně, pasujíc ke kakaovo-čokoládovým prvků, výrazné ořechové prvky, nesmírně plné a lahodné nuance, lehce pražený aspekt u kakaa a ořechů, po chvilce převalování v ústech se lehké citrusové tóny sladí s kakaem a základ je vyrovnaný, ani hořký, ani sladký, vše v jedné rovině. Dochuť mohutná, plná, kulatá, bez hrubých prvků, základ nahořklý s kakaovými prvky, které se okamžitě zjemňují a přechází do čokolády s oříškovými tóny, lískové ořechy a praženými mandlemi, místy náznak para ořechů, jen lehká ovocnost. Po 5-ti minutách se nálev obrací více do sladké podoby, kakao je mírné, spíše nádech do čokoládova, citrusové prvky po pomeranči a papáje dodávají opravdu jedinečný nádech k té hutné základové složce. Závěrem ořechové složky s praženým nádechem a ovocnou sladkostí. Doba doznívání kolem 20-25minut, přibližně v půlce je opět cítit lehce vegetální nádech, těžko patrný. Velmi zajímavý rozdíl mezi přípravou v degustační sadě a s větším množstvím listu v gaiwanu, řekl bych téměř, že je jedná o jiný čaj.

    4-6.nálev 95°C/50/70/100s – tmavý hnědavý nálev s oranžovými odstíny. Vůně stále kakaová, ale přešla spíše do pozadí, primáru vévodí sladké ovocné citrusové prvky. Chuťo vě nesmírně vyvážené a plné tělo, 4. nálev je zcela nejlepší, základové kakao zdobí jemné ovocné tóny, prvky tropického ovoce, lehká kořeněná složka, citrusové nuance. Základ je hořko-sladký s náznakem nakyslosti. Závěrem chutě je vedle kakaových prvků velmi sladký tón, který je laděn do papáji a marakuji, zajímavé nevšední prvky. Dochuť velmi dlouhá, teprve teď v plné síle, přes 30 minut. Začátek je opět naladěn v kakaovém duchu, lehké méně pražené složky po oříšcích, mandličky a lískové ořechy. Podstatně sladší oponent v podobě ovocných prvků, zajímavý kontrast, ale stále převládá kakao, to se zjemňuje až do mléčné čokolády zozdobené do ovocných jemných prvků. V zadní části úst a jazyku působí čokoláda, později až do nugátova s ořechovými prvky, po stěnách úst a vpředu na jazyku se projevují ovocné nasládlé tóny, báječná hra chutí. Nesmírně petré projevy, problesky jednotlivých ovocných nuancí, od pomeranče, papáji, marakuji, až po pomelu v závěru.

    7-8.nálev 100°C/150/230s – oranžový nálev, základ je kupodivu stále těžký, hutný, kakaová složka - nyní asi nejvýraznější, pravé holandské kakao, nahořklý základ s ovocnou méně komplexní složkou, omezení na sladký citrusový podtón, velmi výrazné pražené prvky po lískových oříšcích a silněji pražené mandle. Závěr hutný, jako čokoláda s vysokoprocentním obsahem kakaa. Čím teplejší voda, tím výraznější hutná kakaová složka je. Po polknutí přechází základ do nugátové složky s náznakem mléčné čokolády - ta se postupně zvýrazňuje, ovocné prvky citrusové, slabý náznak pomeranče, spíše neurčité složky, dominuje kakao. Doznívání dlouhé, kolem 20min, těžké prvky.

    9.(10.)nálev 100°C/300+s – oranžový světlejší nálev, stále však jiskrný. Plný, ale lehčí kakaový nálev, konstrast hořké a sladké základové chutě, náznak ořechových prvků, závěrem chutě do nugátova. Dochuť středně dlouhá, kolem 10min, kakaovo-čokoládová složka, pouze hutné složky s náznakem sladkých složek, méně pestrý nálev při stále silných základových prvcích. Totožný a stále relativně plný je i desátý nálev.
    //zaléváme-li studenější vodou, čaj je popisem více, jako v degustační sadě, ale kakao je přítomné stále, světlejší prvky, ovocnost více v popředí. Já mám rád tu sílu a hutnou složku, proto volím teplejší vodu.




    Vylouhovaný list tmavý, hnědo-červené listy, místy lehce nazelenalé lístky, ale spíše ojediněle. Převažují jednolisty, hojně vícelisté celky, malinké křehké tipsíky také hojně obsažené. List je podlouhlý, výrazně pilovité okraje.



    Závěr: Čaj má dvě roviny, v jakých jej můžeme připravovat - na jemné, nebo na hutné tóny. Osobně mě oslovily hutné prvky, kakao, připravuji jej s vyšší teplotou vody, připomíná mi vzdáleně podzimní darjeelingy ozdobené ovocností s dlouhou výdrží. Neuvěřitelně komplexní a zajímavé tóny, vícenálev je báječný, lahodný, plný hutných a plných složek, doslova se zastaví čas. Parádní škola, skvělý čaj původem z Keni. Jednoznačně doporučení.

    Cena: ?

    Prodejce: Petr Sič