Černý čaj

Černé čaje - Černý čaj je čaj, který prochází nejdelší oxidací. Proces se skládá ze sběru, zavadání, poškození struktury listu, oxidace, sušení. V Číně je černý čaj známý pod názvem červený čaj.

  • Kenya Itumbe OP 2016 roasted 1:1

  • Vložil Tomáš Klouda 12.2.2017, autor Tomáš Klouda


    nadobi
    nadobi
    nadobi
    Popis:
    Itumbe pochází na západu Keni, nedaleko Victoriina jezera. Je to silné OPéčko. Konkrétně tento list byl v naší domovině ještě přepražen a smíchán s původním listem v poměru 1:1. Výsledkem je živější a zajímavější nálev, pražení probouzí ořechové tóny, které zákonitě musí oslovit většinu :-)
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    nadobi    Suchý list tmavý šedo-černé barvy, místy hnědo-oranřové větvičky. Vzhled plně odpovídá označení OP, listy menší, mírně kroucené do cca 1-2cm dlouhých jehliček, některé jsou mísrně zahnuté. Vůně je plná, zajímavá s krásně hutnou základovou složkou. Převládají nahořklé ořechy s kořeněnou dřevitou složkou, lehce nasládlé ovocné pozadí.

    nadobi
    nadobi
    nadobi
    nadobi     Příprava v degustační sadě
    Taster 100ml, 2g listu, 3min louhování, 100°C horká voda.
    Nahřátý list: báječná sladko-nahořklá ořechová vůně s kořeněným podtextem a ovocným tělem.
    Vůně nálevu: hořko-sladká s ovocnými prvky a silným ořechovo-kořeněným základem s náznaky dřevin. Přažené složky se projevují právě do ořechových tónů.
    Barva nálevu: červeno-oranžový nálev. Minimum kalu, zlomků, nebo prachu.
    Chuť: Chuť výrazná, kulatá, na začátku je opravdu takřka neznatelná svíravost, která se rychle vytratí po zalití úst do sladkých tónů ovoce. Základ tvoří ořechovo-dřevité tóny, o úroveň níže je složka přezrálého ovoce, jako tekoucí přezrálá broskev a místy se zde projevuje i med, převážně v závěru. Decentní kořeněná složka, která zpestřuje celek, dělá čaj živějším oproti poměrně usedlému cejlonu. Místy se projevuje sloučenina dřevin a ořechů jako nugátový složka. V základu lze identfikovat mandle a lískové ořechy.
    Dochuť: Výrazná, živá a dlouhotrvající dochuť. Zpočátku základ pokračuje na vlnách chutě, plynulý přechod. Poměrně brzy po polknutí však vše sládne a dává tak průběhu doznívání hutnější a lahodnější podobu. Krásně ustálená chuť bez výkyvů, ořechy a dřeviny v pozadí, dominuje ovoce a místy probleskne med. Doba doznívání k 16-17 minutám.
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    Vícenálevová příprava:
    Gaiwan keramika 250ml, 6g listu, voda filtrovaná přes britu, předehřev nádobí, nultý oplachovací nálev.

    5 nálevů, zaléváno vroucí vodou, louhování 35/30/50/120/250
    Od prvního do čtvrtého nálevu je čaj plný, nesmírně živá komplexní chuť, báječné jsou tóny, které vznikly pražením, tento proces dal listu hodně, je neuvěřitelné, jak lze dodatečně čaj obohatit. Pátý nálev - zde je už cítit, jak chuťové složky upadají. Šestý nálev zalévaný vroucí vodou, louhovaný na dlouhou dobu, řádově v hodinách, přinesl opět dobrý, plný, ale omezený nálev. Jedinečný počin.
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    Vylouhovaný list sekaný, klasický vzhled OP třídy. Oproti např. cejlonským čajům jsou listy barevnější, najdeme tu tmavě zelenou, hnědou, šedou. Na pohled nepůsobí sekaný list nijak top. Relativně měkké listy, výrazně žilkované.
    nadobi
    nadobi
    nadobi     Cena: 50g - 151Kč (klasika, nepražený)

    Prodejce: Petr Sič