Zelený čaj
Zelené čaje - čaj s žádným, nebo zcela minimálním stupněm oxidace. Takto zpracovaný čaj si uchovává katechiny – antioxidanty s příznivým působením na lidský organismus. Po sběru listyzavadají ve stínu nebo se ihned zpracovávají. Pro zamezení oxidace musí listy projít vysokou teplotou (kill green) a to v pánvích wok (čínský způsob) nebo pomocí horké páry (japonský způsob). Ve finále se lístky tvarují, suší a třídí.
2016 Kenya Green Ball Chapa
Info od prodejce:
Green balls - zelený příběh kulaté vůně
Suchý list tmavě zelené barvy, srolovaný do kuliček, nebo drátků, převažují kuličky alá gunpowder, ale volnější, ne tak pevně stočené kuličky. List vypadá dosti tříděně, bez prachu, či většího množství zlomků. vůně svěží, mocná vegetální, čerstvost čaje je znát, i přes uzavřený pytlík cítím božskou vůni travin s kořeněným tónem a sladkým odérem po ovoci - nektarinka.
Příprava v testeru
Taster 100ml, 2g listu, 3min louhování, 85°C horká voda.
Nahřátý list: rád bych zachoval profesionalitu, proto popisuji dále, ale stačilo by jedno slovo - Boží! Čerstvý čaj je v nahřátém čaji jako studnicí neomezené vonné radosti. Základ je velmi travnatý, vegetální s řasovitými podtóny, nesmírně intenzivní působení, do mocného vegetálního těla se vměšují těžší ovocné prvky po nektarince - tuto složku umocňuje silné kořeněné aroma. Věřím, že po pár týdnech by byl tento čaj průměrný, ale v této podobě je prostě nesmírně lákavý.
Vůně nálevu: hořko-sladký plný odér, vegetální těžké travnato-řasové prvky s ovocným podtextem.
Barva nálevu: světlá žlutavá.
Chuť: Plná odzbrojující chuť, lehounká svíravost, dominuje travnatá zajímavá chuť, kterou jsem v této podobě zažil jen jednou u čínského zeleňáku, jistý prvek po řasách, velmi sladěná základ s o třídu méně výraznými ovocnými prvky. Lehounce kořeněný podtext dodává ovocnosti šmrnc, lehké citrusové prvky, nejvíce je cítit nektarinka, závěr chutě po převalování v ústech sladký.
Dochuť: hladká, již bez sebemenší svíravosti, lehce nahořklý podtext, základ sladký, dominuje stále travnaté tělo, je ale skoro na stejné úrovni, jako ovoce, poměrně jednotvárný čaj s enormní výrazností prvků. Dva naprosto základní prvky jsou traviny a nektarinka, místy problesknou drobné nuance, ale základ je jasně definovaný. A zde platí pravidlo. V jednoduchosti je krása :-) Doba doznívání dlouhá, přes 15 minut, lehce nahořklý tón vzadu na jazyku, špička a patro nasládlé po ovoci.
//opětovné zalití vodou přibližně stejně horkou (85°C), podstatně tmavší žlutý nálev, svíravý start, ale přibližně stejné výsledky.
Vícenálevová příprava:
Gaiwan 100ml, 7g listu, voda filtrovaná přes britu, předehřev nádobí - vůně omamná, znásobená množstvím listu - provoněná celá kuchyně.
1.nálev 85°C/25s – jiskrný žlutavý nálev, zcela bez kalu, či zlomků, vůně nálevu pokud to ještě jde pronikavější, než při tasterové přípravě, plná sladko-nahořklá vůně po květinách, ovoci a travinách. Start je i přes krátké louhování a studenější vodu více svíravý, než v tasteru, nahořklá složka na moment přehluší vše okolo, stačí jen ubrat ještě teplotu vody pod 80°C, i při teplejší vodě se ovšem chuťové prvky nemění,základ je travnatý, plusem jsou květové prvky kosatce, velmi hutná chuť spojená se zajímavou podobou travin, náznak řas, podstatně menší výraznost, než v tasteru, závěr je směrovaný do ovocna s travnatým základem. Velmi silný nálev, doporušuji před přípravou něco sníst. Dochuť nesmírně dlouhá, nahořklý povlak na jazyku, zde je již svíravost minimální, travnatý základ, téměř na jedné vlně, jako ovocné prvky, zde jsou květinové tóny v pozadí, silně vegetální tělo, svěží lahoda, hutnější prvky čerstvě nasekané trávy s kontrastem chutě mandarinky a nektarinky. Kolem 20 minut působení, postupné polevování ovoce, traviny a nahořklá stopka zůstávají ještě déle.
2-4.nálev 80°C/20/35/50s – nálev se od prvního zalití uvolnil, start je mírnější, stále lehce svíravý, ale celkově příjemnější, bez žádného většího šoku, chuťového výstřelku. Základem chutě jsou traviny, hořkost se snoubí se sladkostí, decentní těžší prvky květin - kosatce - za podpory ovocných prvky - přezrálá broskev je výraznější, než v minulém nálevu nektarinka, později jemné sladké prvky mandarinky (kompotovaná). Přechod z chutě na dochuť plynulý, bez změn, pouze se dochuť více uhladila. Dozvuk je přibližně stejně dlouhý, ale zpočátku výraznější po travinách, silný vegetální základ. Ovocné velmi chutné prvky, doslova se sbíhá tisíc chutí v představě, že stejné chutě zažívám při konzumaci přezrálé broskve a pití čaje. Lahodná kompozice s enormně povzbudivým efektem. Třetí nálev byl opět více svíravý, zalévat je třeba pod 80°C, kolem 70-75.
5-7.nálev 85°C/80/120/180s – lehce nahořklý základ, zaznamenal jsem ve 4. nálevu lehké oslabení výraznosti prvků, proto jsem zvýšil teplotu vody, zde jsou srovnatelné tóny, jako v předchozím popisu, postupem nálevů se postupně omezuje šířka chuťových složek, omezení na dvě nejvýraznější jednodušší chutě, traviny a ovoce, květiny jsou v sedmém nálevu pryč. Dochuť je co do délky stejná, pouze výraznost a pestrost prvků upadá. Travnaté tělo, výrazné, ale omezenější ovocné prvky. Střídání výrazností, chvilku dominantnější mandarinka, chvilku broskev. Celkově se pozadí směruje spíše do citrusových tónů. Sladká chuť spjatá s těmito tóny.
8-9.nálev 90°C/250/300+s – úctyhodný výkon - na zelený čaj je počet nálevů v poměru se silou opravdu dobrý, tyto dva poslední nálevy jsou již ordinérní, zachovávají si své originální speficické travnaté kompozice, ale nejsou již nijak oslnivé, na popíjení však příjemné. Nevýrazné neurčitá ovocná složka, dominují traviny, lehce hrubá složka v krku po polknutí. Dochuť středně dlouhá, travnatá se sladkou neurčitou ovocností.
Vylouhovaný list je v podobě sexy pravidelných křehkých lístečků, tříděných vesměs na jednotnou velikost. Převažují delší jednolisty, místy vícelisté celky. Hezká svěží zelená barva.
Závěr: Je potřeba dodržovat nižší teplotu vody, jinak je nálev velmi hrubý, zalití vroucí vodou by čaj zabil a nijak si na výsledku nepochutnáte. Podobný vonný zážitek, jako u tohoto čaje, jsem měl s Yin gou dovezeným z Číny čerstvě po sběru, neskutečná výraznost. Nějak jsem již vyrostl z toho čekat a sušit si takové skvosty na později se strachem, že to vypiji moc brzy - tento čaj je nejlepší teď a i kdybych si jej měl dávat týden v kuse, těžko se té svěžesti nabažím. I přes vzhledovou podobnost s gunpowder je čaj diametrálně odlišný, lahodný a silný. Hutný zeleňák made in Kenya, imported by Petr Sič :-)
Cena: ?
Prodejce:
Petr Sič