Zelený čaj

Zelené čaje - čaj s žádným, nebo zcela minimálním stupněm oxidace. Takto zpracovaný čaj si uchovává katechiny – antioxidanty s příznivým působením na lidský organismus. Po sběru listyzavadají ve stínu nebo se ihned zpracovávají. Pro zamezení oxidace musí listy projít vysokou teplotou (kill green) a to v pánvích wok (čínský způsob) nebo pomocí horké páry (japonský způsob). Ve finále se lístky tvarují, suší a třídí.

  • 2016 Kenya Enyambu Purpurový Chameleon

  • Vložil Tomáš Klouda 17.4.2016, autor Tomáš Klouda





    Info od prodejce:
    Chameleon! Eňambu - ideální pro čajování ve skle a nebo v otevřené nádobě. Provádí barevná cvičení.
    Eňambu - Purpurový chameleon - výrazný zelený čaj, který je potřeba otvírat jemně. Prosím nepálit ani nepronásledovat vodou dlouho. Stačí vždy nakouknout. Nabídne celou plejádu chutí, jen jej nepřepalte!



    Suchý list drobný, vcelku pravidelné tvary v podobě svinutých nedotočených listů. Barva listu tmavá, tmavě zelené až našedlé barvy. Vůně pronikavá, velmi zajímavá, nevšední, těžší vůně se zajímavými bylinnými tóny - až po předehřevu jsem si dokázal spojit prvky - tóny obilnin s květovou složkou, lehký kořeněný odér exotických květin.




    Příprava v testeru
    Taster 100ml, 2g listu, 3min louhování, 80°C horká voda.
    Nahřátý list: zajímavá usedlá těžší vůně, voní zajímavou bylinnou přírodní složkou. Přirozené nenucené vůně po ječmenu, hodně mi připomíná lehce pražená zrna obilnin s výrazným bylinným podtextem místy přecházející až do ovocna.
    Vůně nálevu: ten základ obilnin zde je náznakem stále cítit, ale vše se přetransformovalo do květových sladkých prvků, velmi výrazné prvky ovoce, typ zde nedokáži specifikovat. Pro mou osobu nové tóny v čaji, vzdáleně připomínají vůni sladu v mladině, ta je cítit v podobě ječmene již od suchého listu.
    Barva nálevu: světlá purpurová :-) drobné zlomky na dně misky.
    Chuť: Překvapivá chuť, zajímavá, rozhodně nevšední, kontrast sladu, bylin a náznaku ovoce, start je lehce nahořklý, ale nikterak svíravý, celek jde v rovnováze s nasládlou složkou. Nemohu si pomoct, cítím tóny jako při výrobě piva, nebo tóny piv s výraznějším sladem, zajímavá a nesmírně chutná sloučenina, náznak ovocných prvků v pozadí, nasládlý charakter se v průběhu chutě zvýrazňuje.
    Dochuť: Po polknutí se znásobí chuťové složky po sladu, fascinující je rychlý přechod na cukerné tóny a vpodstatě během minuty je cítit velmi příjemné svěží prvky po meruňce s lehounkou kořenou složkou, v pozadí stále příjemně hrají sladové tóny. Základ je sladký, ani náznak nahořklých prvků.. Slad není čistý, spíše je to slouřčenina květových prvků, mezi vyloženě pro nás známé projevy se mixují mě neznámé exotické bylinno-květové složky, které dodávají dochuti pestrost a šířku. Z mého hlediska mohu označit čaj sladovo-meruňkovým, vystihne ten základ dokonale :-) Délka doznívání kolem 20 minut.



    Vícenálevová příprava:
    Skleněný gaiwan 150ml, 6g listu, voda filtrovaná přes britu, předehřev nádobí - mocná vůně po obilninách, náznak popcornu, při delším prohřátí se stupňují květinové nuance, které jsou čím dál výraznější, až zaplňují většinu z vonných prvků - velice vegetální, svěží odér.

    1.nálev 85(80!)°C/25s – vícenálev rozhodně nesmíme přepálit, již od počátku je pozadí lehce nahořklé, podobně náchylný čaj, jako je tomu u japonských zelených. Podmanivá vůně květin, rozklíčovaná květinová vůně připomíná obilniny a slad. Nejpozoruhodnější je barva nálevu, nemohu od ní odtrhnout oči. Vážně purpurová! Při delším louhování s odstíny hnědé. Chuť lehce svíravá, nutno použít chladnější vodu. Při další přípravě již ok. Chuť plná, pestrá, sloučenina mnoha rozmanitých chutí, cítím od popcornu, po obilniny, květiny, byliny, traviny, velmi procítěný a přitom vyvážený základ s nesčetnými podtóny. Po polknutí to při teplejší vodě trochu drhne, při chladnější je to již čisté, hladké, chutě plynule přecházejí do dochutě, základ sladko-nahořklý, květinové plné tóny, exotické prvky, bylinné podtóny s náznakem sladu a rýže/popcornu (jako pražená tmavá rýže s genmaichy, co jsem jednou pil). Dlouhá, předlouhá dochuť, květinové tóny trvají nesmírně dlouho, v samém závěru je cítit pražená rýže, slabě květiny a traviny s lehkým osvěžujícím působením.

    2-4.nálev 80°C/20,30,45s – tmavé hnědo-purpurové nálevy, stále výrazněji nahořklé pozadí, ale nic přebíjejícího ostatní prvky, naopak celek působí hutněji. Všechny vypsané prvky z prvního nálevu se zjemnily, propojily, roztáhly do šířky. Plné, kulaté a komplexní nálevy nevšedního charakteru. základ je sladko-hořký, plné tóny po květinách s travinami v těsném sledu, sladké sladové prvky, pouze minimální prvky po rýži, jen něžně doplňují bohaté pozadí, náznaky sladu. Jemnější a procítěnější květiny za osvěžující povzbudivé podpory travin. Dochuť nesmírně dlouhá k půl hodině doznívání, aftertaste již téměř pouze sladký. Sládnoucí květinkové prvky, pouze jemné traviny, slabší, než v chuti, bylinno-sladový podtext, ale exotické květiny dominují. V samém závěru se travina dostává na jednu úroveň s květinovými prvky a tvoří tak sladkou příjemnou koncovku.

    5-6.nálev 85°C/70,110s – příjemné a plné nálevy, nejdou tak do šířky, mnoho prvků se již vytratilo, nebo jsou cítit méně, primár je totožný, mocné exotické květiny s výraznější travnatostí po přidání teploty vody. Základ hořko-sladký, ale nahořklá složka není výraznější, než v minulé sérii nálevů. Náznak sladu a bylin, ale top tvoří květiny a traviny. Dochuť dlouhá, kolem 18-ti minut, zde se projevují dlouho květiny se sladem, větší působení sladu, nejvíce mě vedlejší složka evokuje pšeničný kal na dně piva. Velmi chutný a zajímavý tón, který ve spojení s lehkou travnatostí a květinami působí nevšedně a moc chutně.

    7-8.nálev 90°C/220,300s+ – lehký nádech po travinách, sladký základ s primárem v motivu již neurčitých květin. Dozvuk středně dlouhý, kolem 10-ti minut s nádechem travin a velmi lehkou neurčitou květovou chutí.



    Vylouhovaný list tmavší zelené barvy. Převažují velké jednolisty, výrazné žilkování na listu. List je velmi křehký, připomíná strukturou japonské zelené čaje, místy se tedy při přípravě listy potrhají. V celku jsou obsaženy místy tipsy, zřídka vícelisté celky. Neubránil jsem se nešvaru křehké sladké lístky pojídat :-)



    Závěr: Zajímavý čaj ve všech směrech, druhý takový jsem ještě nezažil, dokonce tento žádný nepřipomínal ani vzdáleně. Luxusní chuťové zážitky při opatrnější přípravě (teplota vody) - plné, bohaté tóny. Fascinující barva nálevu, nádherná vůně a (nejen) českému lidu bude sympatická i sladová složka, pšeničná sedlina z piv, kterou chuť evokuje :-)

    Cena: ?

    Prodejce: Petr Sič