Černý čaj

Černé čaje - Černý čaj je čaj, který prochází nejdelší oxidací. Proces se skládá ze sběru, zavadání, poškození struktury listu, oxidace, sušení. V Číně je černý čaj známý pod názvem červený čaj.

  • 2016 Kenya Black Meru Gold

  • Vložil Tomáš Klouda 1.5.2016, autor Tomáš Klouda




    Info od prodejce:
    Black Meru Gold - patří do kategorie vnitřní kruh - prapůvod Keni: voňavoučký černý čaj, plný síly i jemných chutí.



    Suchý list objemný, dlouhé kroucené listy, zdánlivě připomínající černé čaje z Cejlonu, či ortodoxní assamy. Barva listu tmavá, šedo-hnědavá. Vůně je sladká, dřevito-ovocná.



    Příprava v testeru
    Taster 100ml, 2g listu, 3min louhování, 95°C horká voda.
    Nahřátý list: výrazný dřevito-ovocný odér, silné kořeněné podtexty, kontrast hořké a sladké.
    Vůně nálevu: sladká ovocno-medová vůně s lehkou dřevitou vedlejší vůní, je cítit nepatrná nahořklost.
    Barva nálevu: tmavší oranžová s odstíny hnědé. Minimum zlomků na dně misky.
    Chuť: lehounce svíravá v pozadí, hořko-sladký základ, primár tvoří ovocno-dřevitá složka, lehké kakaovo-čokoládové podtóny. Bohatší paleta chutí oproti Black Meru, ale s hladkostí, chuťovou čistotou nálevu je tento čaj jinde. Silný povzbudivý a značně hřejivý čaj, vhodný pro ranní procházku přírodou, v ranní námraze chutná skvěle a zahřeje výtečně. Evokuje mi lepší cejlony, co jsem měl od p.Kláska.
    Dochuť: Silná, výrazná dochuť, po polknutí ještě přetrvává mírná svíravost, dřevité plné tóny na patře, na jazyku ovocné prvky po citrusech, zpočátku i dřeviny, ty po chvilce přecházejí v kakao vzadu na jazyku. Dochuť je výrazná kolem 10-13 minut, poté je cítit již jen nahořklá složka s dřevinami.



    Vícenálevová příprava:
    Konvička 250ml, 5g listu, voda filtrovaná přes britu, předehřev nádobí.

    1.nálev 95°C/35s – příjemná základová sladká chuť, ovocno-medové tóny, medová složka hodně připomíná minule prezentovaný Black Meru, méně svíravá složka oproti přípravě v degustační sadě, jemná kořeněná vedlejší chuť, kompozice je směrována spíše do sladka, mírné dřevité tóny v pozadí. Zajímavá, hřejivá, živá chuť. Svižný průběh, kořeněné tóny dodávají jiskru a medové tóny jistotu, stabilitu základu. Po polknutí je přechod na dochuť hladký, medové tóny zde nejsou výrazné, zapadají, sladké ovocné tóny po citrusech s výraznou dřevito-čokoládovou složkou, mírně kořeněná složka, která postupně zeslabuje a zůstává pouze čokoláda a ovoce, později samotná čokoládova odkrývající podstatu v kakau a moc příjemné dřeviny. Dřevité složky připomínají mízu jehličnanů, lahodná čerstvá složka - na černý čaj stále čerstvé vegetální tóny, toto je cítit ale až v závěru dochutě, cca 10-14 min po polknutí.

    2.nálev 95°C/45s – podstatně tmavší nálev, rudá jiskrná vydatná barva, zcela bez zlomků. Vůně je po čokoládě, spíše nahořklý základ s náznakem ovoce. Chuť je zajímavá, krémově jemná, lehká svíravost, šťavnaté základové složky, kontrast citrusových prvků ovoce s čokoládou, příjemnou mízou jehličnanů a krémovým podtextem, smetanově jemné evokuje mi ortodoxní assamy a některé kvalitnější cejlony, velmi živá, plná a hravá chuť. Dochuť dlouhá, kolem 15-17 minut. V dochuti je primárně cítit jehličnany s čokoládou, mírný sladký ovocný nádech po citrusech a exitockém ovoci. Med, či podobnost s Black Meru je již pryč, toto je zcela odlišný charakter.

    3-4.nálev 100°C/70,150s – hořko-sladké tělo, hladký ale přitom plný a výrazný základ. Příjemné mírnější dřeviny, jemné citrusové prvky, méně výrazná čokoládová složka přesunuta do pozadí. Příjemné, již ne tak svižný základ, příjemný hřejivý celek. Dochuť je kratší, ale přibližně středně dlouhá až dlouhá, kolem 10-11 min. Omezenější tóny, ale základní gró zde ještě je, upravujeme doby louhování podle projevů v předchozím nálevu. Popsané časy mi vyhovovaly nejvíce. Příjemný primárně sladký základ, hořký podtext, je cítit lehké ovoce s dřevitým podtextem a již minimální kořeněnou složkou.

    5.nálev 100°C/300s+ – nasládlý základ, celek je již bez síly, ale jemné dřevité a ovocné prvky jsou zde přítomné, krátná tečka za keňskými čaji. Dochuť krátká, nasládlá, dřevito-ovocná, citrusové náznaky.



    Vylouhovaný list červeno-hnědé barvy, převažují jednolisty, často lehce nasekané, hojně velké dlouhé tužší jednolisty. Sem tam narazíte na nějaký ten hezký tips, místy větvička. Oproti Black Meru o třídu níže i z pohledu listí.


    Závěr: Sérii keňských čajů uzavírám tímto Kenya Black Meru Gold - ne, že by vynikal například nad stříbrné jehly, nebo oolongy, ale je to jak zmiňuje Petr Sič prapůvod Keni - tím jsem chtěl ukončit tématicky keňské prezentované čaje. Základní černý čaj, obohacen těžšími prvky, kontrast sladko-hořké, ovoce a dřevin. Není tak okoukaný a chuťově známý, přesto však v mnohém připomene ceylonské čaje. Tento kousek představuje typický keňský černý čaj a zpracování, měl by to být základ (a ne mírný nadstandard, protože se většina šmelcuje do sáčků). Vydatný, hřejivý a moc dobrý. Škoda by byla jej připravovat jednonálevově, vícenálev dá mnohem hezčí zážitky.

    Cena: 50g - 121Kč

    Prodejce: Petr Sič

    Info jsem nalezl ještě zde:
    Severovýchodním směrem od úctyhodného velikánu Mt. Kenya (5199 m.n.m.) se nachází malé pohoří. Na úpatí tohoto pohoří se nachází městečko Meru, Kousek od něho se ve výšce 1900 m.n.m. (pro porovnání o 300m výše než sněžka) obklopená sloní rezervací, nachází čajová zahrada Niambeni Hills, ze které pochází tento čaj.
    Věrný klasickému zpracování - orthodoxní černý čaj, jaký se zde pěstuje již od roku 1903. Exotické prostředí a čerstvý vzduch nechaly vzniknout hutný květnatý čaj s příjemnou "šťavnatostí" a znatelnou čerstvostí
    Rishe.eu