Černý čaj

Černé čaje - Černý čaj je čaj, který prochází nejdelší oxidací. Proces se skládá ze sběru, zavadání, poškození struktury listu, oxidace, sušení. V Číně je černý čaj známý pod názvem červený čaj.

 • 2016 Kenya Black Meru 2/16

 • Vložil Tomáš Klouda 13.3.2016, autor Tomáš Klouda
  Info od prodejce:
  Výraznější a hutnější verze Goldu, v celoslitém podání černá Keňa vyzvání.


  Suchý list velmi tmavé barvy, šedo-černé listy, místy hnědavé větvičky. Tenké drátky kroucené do drátků, ale častěji do delších "vlasů". Vůně je hutná, těžší dřevitá s kořeněnými podtexty a lehkým nasládlým medových nádechem.  Příprava v testeru
  Taster 100ml, 2g listu, 3min louhování, 95°C horká voda.
  Nahřátý list: krásná cukerná jednoduchá, ale plná medová vůně, při delším napaření v nahřátém nádobí se postupně přidávají i dřevité podtexty hutnějšího lehce nahořklého charakteru, nakonec se přidají i kořeněné živé prvky.
  Vůně nálevu: medová vůně sladkého základu s přezrálým ovocem v pozadí (náznak citrusů a broskev).
  Barva nálevu: tmavý, jiskrný, oranžovo-hnědý nálev, téměř bez kalu a zlomků, listy jsou vcelku, nelámané.
  Chuť: kulaté tělo, velmi výrazný hutný základ, kontrast medových nadprůměrně sladkých tónů s citrusovými prvky, pouhý náznak dřevin v pozadí. Naprosto hladký průběh chutě, lehounká kořeněná složka dodávající život citrusům, v primáru nejsilnější medové prvky - luční svěží med. Náznak nahřklých prvků s dřevitými tóny - absolutně není šance ovlivnit hladký průběh, sladkost zcela dominuje.
  Dochuť: Po plném tělo v chuti samotné se med přesouvá do primáru i v dochuti, ale v podstatě na stejné úrovni zde můžeme registrovat tóny mandarinky, pomela a náznak broskve, mandarinka je zde nejvíce výrazná z řady působících ovocných prvků. Kořeněná složka je méně výrazná, dřevitost minimální, vše je kulaté, hladké a zároveň nesmírně plné. Svěžest lahodných tónů dodává klid a harmonii myšlenek. Dochuť je dlouhá, řádově 15-20 min. Hřejivý efekt, ideální na toto počasí kolem nuly.
  //list snesl ještě jedno zalití s o něco slabším tělem, ale se stejnou barvou a velmi podobnými chuťovými prvky  Vícenálevová příprava:
  Gaiwan 250ml, 8g listu, voda filtrovaná přes britu, předehřev nádobí - sladká, výrazná, medovo-ovocná vůně, po krátkém prohřátí list působí živěji oproti testeru, velmi živé kořeněné tóny.

  1.nálev 90°C/35s – barva nálevu oranžová, vůně příjemná sladká s decentní, ale výraznou kořenou složkou. Kulatá sladká chuť, medová plná chuť, základ není zatím tak bohatý, jako při přípravě v testru, přesto je základ hutný, velmi příjemné lehce kořeněné prvky, náznak sedmikrásek v pozadí, ovocné spíše neurčité prvky, primár zcela zaplňuje med. Závěrem v pozadí ušlechtilá pestrá dřevitost mezi kořeněnými tóny, příjemné kontrasty s medem. Dochuť je dlouhá kolem 10-15 min, plné podtržené tóny, medové prvky se rozprostřou a působí o to sladším dojmem, cukerné složky, lehký konstrast s minimálně nahořklým pozadím spojeným s kořeněnými tóny. Později v průběhu doznívání se i ovocné tóny podtrhují, zcela přezrálá sladká broskev a sladká skoro tekutá nektarinka. Dochuť ani zde není tak mocná, jako při prvním testu v degustační sadě. Jednodušší průběh, ale i tak silné základové chutě, vydatný a sytý čaj, hřejivý efekt.

  2-4.nálev 90°C/25/45/75s - tmavší barva nálevu , tmavě oranžová až do červena. Vůně při slévání manželku přivedla až z vedlejší místnosti, aby si detailněji očichala list. Toto je to pravé silné hutné základové Cha qi, které mám u čajů tak rád, dodají sílu a energii až do morku kostí. Základ sladký s lehce nahořklým pozadím, celek není tak jemný slakdý a medová, tako v testru, ale je živější, výraznější nenucená kořeněná složka, báječné realistické medové složky a plné ovocné prvky.Chuť překypující v ústech, jako by prosotr pro vychutnání byl malý. Krásná souhra sladkých tónů a lehce nahořklých prvků - krásně stimulují každý pro dannou chuť určený receptor. Báječné tóny lučního medu v souladu s ovocnými broskvovými prvky, lehké kořeněné složky v pozadí, dřevitost takřka není cítit. Od třetího nálevu začal být celek cukernější a převažuje med. Dochuť velmi dlouhá, 20-25min, plné chuťové tóny, vybalancované tělo, nic není agresivního, vše zakulaceno do sladkého celku. V dochuti je cítit lehce nahořklé prvky spojené s dřevinami, v druhém nálevu drobounká svíravost vzadu na jazkyu, ale od dalších nálevů je vše čisté. Závěr se mi zdá být až medovo-karamelový, jak je nálev hutný, velmi syté prvky mění své výraznosti v průběhu doznívání. Toto již není jen usedlý čaj se základními tóny, krásná hra chutí překypujících výrazností. Překvapila mě i výraznost napříč těmito nálevy, čekal jsem pvodně, že popíši jen jednonálev, že čaj nebude mít výdrž. Omyl - a jsem mile překvapen.

  5-7.nálev 90°C/110/180/300s+ – světlejší oranžové nálevy, základ již není tak plný a pestrý, omezenější paleta chuťových prvků, v této podobě znám černé čaje z Keni v podání velkého řetězce prodávající čaj i v obchoďácích, jsou nyní srovnatelné, chuťově dobré, ale toť vše. S ohledem na přechozí nálevy je nynější stav skvělý, vůbec jsem nečekal, že by mi čaj dal tolik. Základ je sladký, medové usedlejší tóny, lehká broskvová složka, kořeněné složky minimální, lehounká dřevitost. Konstantní nálevy, nutno zalévat vroucí vodou. Poslední nálev přes půl hodiny louhován. Dochuť středně dlouhá (5. nálev dlouhá), medové hladké dozvuky, kolem 7-8 min. Lehká dřevitost v pozadí, náznaky ovoce, med dominuje, tělo je oproti předchozím nálevům prázdné, ale stále je výrazné, to dělá ten poměr, srovnání s nálevy před pár momenty. Pozvolný ústup drobné úpadky, v pestrosti, v dochuti. Příjemné zakončení za plnými nálevy.  Vylouhovaný list je krásný hnědo-červené barvy, převládají velké podlouhlé jednolisty, pilovité okraje listů, hezké tuhé pevné listy jiskrné barvy. Místy list obsahuje větvičky, není vyjímkou ani špičatý úzký hezký tips.


  Závěr: Černý čaj, který nebyl z pohledu zkušeností velkým překvapením, podobné jsem již z Keni měl, za to však byl příjemným společníkem a čerstvým kouskem. Ta čerstvost tam je znát, především výrazností ovoce a medovými sladkými tóny mě kolébal na pokraj meditace. Sladkůstka v podobě čajové. Mám jej rád jednonálevem, 3g/200ml.

  Cena: ?

  Prodejce: Petr Sič