Černý čaj
Černé čaje - Černý čaj je čaj, který prochází nejdelší oxidací. Proces se skládá ze sběru, zavadání, poškození struktury listu, oxidace, sušení. V Číně je černý čaj známý pod názvem červený čaj.
2016 Darjeeling Makaibari SFTGFOP1 CH 2nr Flush
Suchý list je drobný, rozhodně drobnější, než Giddapahar od totožného prodejce (bude též vloženo). Pestrobarevný celek - z dálky bych tipoval spíše koření - krásné barvy od hnědé, přes načervenalou, po šedou a pouze místy zelené tmavé lístky - celkově je list tmavší, převažuje šedá s hnědou, což jde ruku v ruce s druhým sběrem - typická barva. Ojediněle je vidět nějaká větvička, nějaký ten tips se taky mihne - ale i v tomto je čaj chudší oproti Giddapaharu - ten byl více tipsový. Vůně je usedlá, nepříliš výrazná, těžší dřevité složky, lehké prvky bylin.
Příprava v tasteru
Taster 100ml, 2g listu, 3min louhování, 95°C horká voda.
Nahřátý list: podstatně zajímavější vůně, než ze suchého listu - plná ovocná svěží vůně, sladké tóny se zajímavou specifickou kořeněnou složkou evokující angrešt a sušené kiwi. Bombastická vůně, kterou jsem doposud nezažil!
Vůně nálevu: krásná sladká vůně, trochu mi připomíná sladkostí parfém, opět cítím sušené kiwi a nyní i lehké květové složky. Vůně nálevu není nikterak výrazná, příjemná decentní.
Barva nálevu: Oranžovo-hnědá s minimálním množstvím zlomků na dně misky.
Chuť: plná chutná základová složka, květovo-ovocné tóny s příjemnou slabounkou dřevitostí, kořeněná složka připomíná a zvýrazňuje kiwi, procítěné květové světlejší složky. Chuť je opravdu excelentní, je něžná a přitom tak pestrá. Je to zcela jiný šálek oproti Giddapaharu, tento není tak těžký a svíravost zde není nijak cítit, kulatý celek, lahodné převalování doušku po ústech, ani se nechce ho polknout.
Dochuť: Dochuť je poměrně dlouhá, ale rozhodně ne nijak oslnivá, příjemný je ale fakt, že je zde nálev o něco pestřejší, mezi ovoce, které se roztáhlo do šíře můžeme rozeznávat cukerné složky kiwi a složky nepříliš výrazné mandarinky. Květové prvky zde o něco převyšují ty ovocné, příjemné světlejší tóny, nedokáži určit jaká konkrétní složka, ale vybavuji si květinu, která takto voní. Mírné dřevité prvky v pozadí s příjemnou kořeněnou složkou. Celkově velice svěží nálev, povzbudivý a hřejivý.
Vícenálevová příprava:
Gaiwan 100ml, 6g listu, voda filtrovaná přes britu, předehřev nádobí.
zaléváno 100°C, doby louhování 15/10/35/50/110/250+
List je drobný, proto je louhování velmi rychlé, sléváme jen malou chvilku po zalití, od třetího nálevu přidáváme na době louhování. Lehko přelouhovatelné, ale podle barvy lze nálev hezky regulovat. Při přelouhování je nálev pouze mírně svíravý, ale chuťově až do čokolády. V standardním stavu, kdy nejsou cítit žádné negativní prvky (viz doby louhování) je základ hořko-sladký, oproti čerstvému vzorku je čaj více podobný druhému sběru, tedy jde do ořechova, mírné dřevité prvky, přechody až do čokolády. Pouze lehké tóny ovoce v pozadí, sušené kiwi lze stále rozeznávat. Registruji změnu oproti čerstvému stavu, drobný list rychle degraduje, je třeba rychle spotřebovat - nyní není špatný, ale je chudší, než při degustaci v testru. Dochuť relativně dlouhá, lehce svíravá, hutnější složky, čokoládovo-ořechová s lehounkou kořeněnou složkou v pozadí, velmi nepatrný náznak muskatelu a květin, ovoce se v doznívání neprojevilo. Poslední nálev je prázdnější, vodový základ s lehkou květinkovou a ořechovou složkou. Třetí nálev nejlepší, vyvážený, bez svíravosti, zároveň plný a v celku je cítit jak kiwi, tak ořechovo-květinková složka, bohatý celek, výrazná a procítěná dochuť. Pravý druhosklizňový "dýdžej"! Ten typický charakter mi chyběl! :-)
Poměrně velký spád v průběhu času, kiwi zcela zmizelo, květové prvky však zůstaly.
Mokrý list drobný, pravidelně sekané listy, barva 1:1 - hnědá:tmavě zelená.
Cena: 1182Kč/kg
Prodejce:
Lochan tea