Černý čaj
Černé čaje - Černý čaj je čaj, který prochází nejdelší oxidací. Proces se skládá ze sběru, zavadání, poškození struktury listu, oxidace, sušení. V Číně je černý čaj známý pod názvem červený čaj.
2016 Darjeeling Giddapahar Wonder 2nd Flush
Info od prodejce:
Suchý list je vcelku objemný, nejobjemnější ze vzorků DJ, je zde vidět drobné nepoškozené jednolisty i vícelisté celky, tříděná podoba listu. Barva je hezká, pestrobarevné složení, najdeme zde hnědé listy, šedé, tmavě zelené, světlejší zelené a místy se zastříbří i nějaký ten tips. Co je nejpodstatnější - vůně - velmi zajímavá těžší vůně, není zcela typická pro druhý sběr, voní po nezralých čerstvých hruškách, bylinnými tóny - jako stopy betelu, lehounká specifická kořeněná složka.
Příprava v tasteru
Taster 100ml, 2g listu, 3min louhování, 90°C horká voda.
Nahřátý list: zde je vůně již odpovídající druhému sběru, intenzivní vonné složky mírně praženého základu, výrazné složky pekanového ořechu, hořko-sladký charakter, příjemné ušlechtilé dřeviny, náznak medu, při delším propaření jemné kořeněné prvky.
Vůně nálevu: sladká s mírnou hořkostí, lehounký kořeněný podtext, ovocná složka po pečené/rozvařené hrušce, velmi výrazné ušlechtilé dřeviny, hutný odér s náznakem ořechů v pozadí.
Barva nálevu: tmavší žlutý - až zlatavý nálev.
Chuť: příjemná svěží a přitom s těžšími prvky, což prostupuje celá ústa. Sladký základ, těžko znatelná nahořklá složka, bez svíravosti, v ústech hrají tóny medu a hrušky s dřevito-ořechovými prvky v pozadí, jen slaboučká kořeněná stopa, vše je v souladu, vzájemném respektu - každá složka je jako voják seřazení na přesnou míru od další složky, vybalancované tělo, příjemná konvocka dochutě, jde až do medova v závěru s přetrvávající ovocnou slábnoucí složkou.
Dochuť: Dochuť je mocná, zcela ovlivňující aktuální myšlení, nelze se neoddat hře ovoce - na začátku dochutě lze registrovat medovo-hruškové tóny, později se přidávají intenzivní banánovo-hruškové cukerné prvky (ten banán mě překvapil, doslova jako přezrálý banán), příjemné dřevité ušlechtilé prvky v pozadí s dojíždějící hřuškovou složkou, v samém závěru opět banán s lehkou dřevitostí (v závěru cítím vyloženě jako moment, když mi kdysi v čínské restauraci přinesli dezert v podobě smaženého banánu na medu!!). Pocit suchého patra a stěn úst dovršují pocit pojídání banánu - ten samý efekt je při požívání tohoto ovoce. Velmi dlouhé a lahodné doznívání.
Vícenálevová příprava:
Skleněný gaiwan 140ml, 5g listu, voda filtrovaná přes britu, předehřev nádobí.
6 nálevů, 95°C, Doby louhování: 30/15/30/55/120/250
Oranžovo-žluté nálevy, první nálev se přes delší louhování stále ještě rozjíždí a nevydal to nejlepší, přesto však je příjemný, v chuti hutnější, ořechovo-dřevitý s jemnými ovocnými prvky, které dokonale přilnou k hutnějším prvkům. Druhý nálev je výraznější a pestřejší, lze snadno identifikovat přítomné prvky. Velmi příjemný plný nálev, Chuť samotná je vybalancovaná, převažuje spíše dřevito-ořechová složka, ale ovoce krásně proniká na patro a stěny úst, nejvíce je cítit hrušková složka. Dochuť je velmi příjemná, dloutrvající, přes 15 minut, nejintenzivnější složky trvají kolem 5 minut. Hruškové prvky, které jsou v závěru doplněny o náznak smaženého banánu, to vše doplněno o jemné dřevité prvky. Skvěle vybalancováno, nic nepřekáží, nic enormně nevyčnívá. Třetí nálev totožný, jako druhý, třetí a čvrtý jsou mírně slabší a poslední nálev je mírný, pouze jemná ovocnost s dřevitým podtextem. Skvěle pitelný Darjeeling, který je typicky hutnější, charakterističtější pro druhý sběr, ideální zástupce :-) Má trochu pomalejší degradaci, vyčichnutí, než prvosklizňové čaje, ale stejně je lepší vypít jej co nejrychleji, úpadek je znát.
Mokrý list tužší, převládají jednolisty, v hojné míře jsou zde i vícelisté celky, krásné jsou tipsy, které jsou pevné a svěží. Barva listu je tmavší hnědavá s místy nazelenalou tmavou barvou.
Cena: 40 USD/ 1kg
Prodejce:
Lochan tea