Polozelený čaj

Polozelené čaje - skupina jíž charakterizuje tradiční způsob zpracování, zahrnující zavadání lístků na prudkém slunci a oxidace následovaná rolováním. Obecně stupeň oxidace dosahuje 8 % až 85 % (světlý/tmavý oolong). Chuť polozelených čajů se výrazně liší v závislosti na pěstování a způsobu zpracování, kdy se některé oolongy například praží, nebo archivují. Může být sladká a ovocná s medovou vůní, hutná s dřevitými a praženými tóny nebo osvěžující s květinovým aroma. Různé sorty oolongů se zpracovávají odlišným způsobem, ale tvar listů bývá v zásadě dvojí: buď jsou lístky volně zohýbané (dračí formy), nebo pevně svinuté do malých kuliček s koncem stonku. První způsob svinovaní je tradičnější.

 • 2016 Bihar Doke Rolling Thunder 2nd Flush

 • Vložil Tomáš Klouda 18.12.2016, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Info od prodejce:
  Hand made organic oolong tea.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi    Suchý list tříděný, krásně kroucený do kratších drátků - jednotná délka, jeden jako druhý. List je převážně tmavý, šedo-černé barvy, hojně prokukují kovově šedé tipsíky. Nejvíce zaujme vůně, která je medová plná květových složek, vyloženě z listu čpí příjemný pyl, který je cítit u pampelišek.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi     Příprava v tasteru
  Taster 100ml, 2g listu, 3min louhování, 100°C horká voda.
  Nahřátý list: Nahřátý list voní lehounce mentolově s medovo-květovým základem, opět ty vonné prvky plné pylu, velmi sladký základ. V pozadí se ze sladkosti vynořují višně.
  Vůně nálevu: medovo-višňová vůně, květinky usazené, v pozadí, sladká lahodná více než příjemná vůně.
  Barva nálevu: tmavší oranžová s odstínem hnědé.
  Chuť: chuť mě odrovnala, více info snad ani nedám :-D start je srdceryvný, nečekaná těžší složka - nejsou to dřeviny, ale hutné těžké zralé ovoce, od višně, která dominuje, přes lehce citrusové prvky. Velmi hezké je pozadí, které dovršuje intenzitu požitku, med je zde cítit minimálně, ale květové složky v podtextu jsou a příjemné, obzvláště v závěru hezky zpestřují paletu chutí. Celý průběh bez náznaku svíravosti, skvěle stavěno, plná překypující chuť ovoce za podpory květinek v pozadí, nelze určit všechny podtóny, celková kompozice je dechberoucí.
  Dochuť: dlouhá a předlouhá, přestal jsem počítat a nasávám vše co čaj dává - jistě přes 20min požitku. Dochuť dosahuje o stupeň většího rozměru, protože zde se po chvilce ovocné exploze po polknutí dere na povrch i med, květový luční med plný svěžesti, dává tak těžším ovocným prvkům jiskru, nelze vyčíst aniž bych vás psaním nudil všechny prvky, které v průběhu cítím, místy při slábnutí základové ovocné složky probleskne lesní jahoda, místy bluma. V samém závěru lze vnímat i téměř neznatelné dřevité prvky, které ale nejsou tak zajímavé, jako přehlídka chutí okolo :-) Mírně povzbudivý efekt a značně hřejivý účinek.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Vícenálevová příprava:
  Konvička 100ml, 5g listu, voda filtrovaná přes britu, předehřev nádobí.

  Zaléváno 95°C, doby louhování 30/25/35/50/80/180/350+s
  Předehřev úchvatný, neskutečně bohatý a vonný odér po květinách, jako položení hlavy na zem prorostlou květinami. První nálev je hutnější, chce to kratší louhování, ale nic není nepříjemné, prakticky nejde přelouhovat, je cítit, jak místo svíravých složek dává list sladké hutné medové slžoky s květinovou explozí. Jsou zde cítit opět náznaky višně, hlavně v dochuti zcel ovládne primární tóny v popředí, ale v chuti nálevu déle louhovaném je pocit - táhnoucího se čerstvého květového medu. Jak kdyby jste si z paličky na med nechali kapat sladkou táhnoucí se tekutinu na jazyk. Takové mám pocity. NEchce se mi psát dále, jen těžko se přemáhám. Další nálevy jsou stejně výrazné, druhý až třetí moná o chlup pestřejší, i chuŤ zdobí ovocné podtóny, ve všech nálevech je nejzajámavější dochuť, střídá se zde květinová složka s ovocem a medem - je to božské pohlazení v podobě čaje. Je proto doufám jasné, proč jsem zvolil na focení tyto "rekvizity". Slábnutí zaznamenávám až od pátého nálevu úbytkem pestrosti, další nálevy lehčí, ale stále nadprůměrně dobré, další nálev jsem dostal louhováním přes noc. Skvělá výdrž a hlavně kompozice chutí. Neostýchal bych se říct, že tohle je můj letos nejlepší popíjený čaj, dokonale mi sednul a přilnul k chuťovým pohárkům :-)
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Mokrý list má tmavě hnědou barvu, krásné podlouhlé jednolisty, tuhé delší tipsy, ale i zlomky hezkých středně velkých listů. Kdybych viděl jen vylouhovaný list, předpojatě bych neočekával tak dobré výsledky z pohledu chutě.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi     Cena: 50 USD/?

  Prodejce: Lochan tea