Černý čaj

Černé čaje - Černý čaj je čaj, který prochází nejdelší oxidací. Proces se skládá ze sběru, zavadání, poškození struktury listu, oxidace, sušení. V Číně je černý čaj známý pod názvem červený čaj.

 • 2016 Gruzie Avto

 • Vložil Tomáš Klouda 22.1.2017, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi    Suchý list tmavý, šedo-černé barvy, místy prosvitnou hnědavé větvičky, ale zcela ojediněle. Objemný list, nádherné tenké velmi dlouhé listy, převládají středně dlouhé kroucené listy. Těžší vůně s květovo-dřevitou vůní, bylinnými náznaky a čokoládovým pozadím.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi     Příprava v testeru
  Taster 100ml, 2g listu, 3min louhování, 95°C horká voda.
  Nahřátý list: krásná překypující těžká vůně květin a čokolády, náznak dřevin. Sladký základ.
  Vůně nálevu: nádherná květová vůně s bylinným pozadím, náznak kakaa.
  Barva nálevu: červeno-oranžová, nálev zcela bez kalu, prachu, či zlomků.
  Chuť: Plná hořko-sladká chuť, výraznější hořkost, mírná svíravost na startu. Plné dřevito-květové tóny, náznak bylinných prvků v pozadí, náznak kakaových tónů. Enormní hutná základová složka, tento čaj mě nejvíce vyhovuje po probuzení, ráno, k příjemnému naladění do dne.
  Dochuť: Dochuť je výrazná krásně hladký přechod z chutě, výrazné květové těžké tóny ve spojení s dřevitou příjemnou chutí, bylinné pozadí. Sladký základ, pouze mírná nahořklost, bez svíravých tónů. Doba doznívání k 11-13 minutám.
  //po 2 měsících skladování se list usadil, základ je mnohem hutnější, vyvážený, prakticky bez svíravosti. Usazení sebou přineslo těžší tóny, výraznější kakao/čokoláda při stále dominantní dřevito-květové složce. Bylinné tóny prakticky zmizely.

  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Vícenálevová příprava je klasická, totožná jako roky zpět, kameninový gaiwan, nebo konvička, snese 4-5 silných nálevů, zaléváno vroucí vodou. Avto je stejně jako Ramiz zkušeným producentem, nejsou proto ve sběrech příliš velké rozdíly rok od roku. Aktuálně popíjím téměř půl roku usazený černý čaj a jde až téměř do čokoládova - květové prvky krásně zdobí hutný plný nálev, tento je úplně návykový, zbožňuji jej k snídani!
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Vylouhovaný list tmavý hnědavý, místy prokoukne jeden dva lístky světlejší barvy (viz foto louhování listu v gaiwanu) tmavší zelená. Převažují velké jednolisty, tužší nepoškozené, místy vícelist, zlomky přisuzuji transportu.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  //letošní Avto je standardní, celá léta má tento producent stále dobrý čaj, minimální změny, má to vychytané. Kdo má čaj u sebe - vzpoměňte na Avta u popíjení, měl infarkt. Přeji mu uzdravení, do budoucna pevné zdraví a mnoho mnoho let u voňavého čaje.

  nadobi     Prodejce: Petr Sič