Černý čaj
Černé čaje - Černý čaj je čaj, který prochází nejdelší oxidací. Proces se skládá ze sběru, zavadání, poškození struktury listu, oxidace, sušení. V Číně je černý čaj známý pod názvem červený čaj.
Assam Sree Sibbari TGFOP 1 CL 2nd Flush 2016
Suchý list voní krásným květovo-ostružinovým tónem, lesní plody, nádherná intenzivní sladká specifická vůně - po květinách, které z hlavy prostě nemohu specifikovat - každopádně je ta vonná složka jedinečná. List šedo-černý s hnědavými místy, poměrně bohatý obsah zlatavých tipsů. Mírně kroucené drátky tříděné podoby, max do 1cm, drobnější, ale nesmírně úhledný list.
Příprava v tasteru
Taster 100ml, 2g listu, 3min louhování, 100°C horká voda.
Nahřátý list: sladká vůně šťavnaté ostružiny se slabým květovým podtextem, ovocné prvky dominují.
Vůně nálevu: plná ostružin - sladkých plných nalitých ostružin - vonná složka je pestrá, lze cítit bohaté květinové tóny až k marmeládovitým tónům.
Barva nálevu: rudá, bez kalu, či prachu, jiskrná krásná barva.
Chuť: start je vcelku svíravý, výrazněji nahořklá složka mě úplně zaskočila, po chvilce je celek příjemnější, ale svíravost přetrvává. Hořko-sladký základ, nebýt silnějšího hrubšího základu, pak je nálev bohatší, lze cítit, jak hrají kolem dokola tóny ostružin, květin a v pozadí je náznak medu. Obzvláště v závěru je chuť příjemná, plná, lesní plody zcela úchvatné. Enormně silný a hřejivý nálev.
Dochuť: po polknutí se vše mírně odlehčí, stále zůstává mírná svíravost, ale trochu stále ruší ty nádherné složky. Zde je cítit kontrast ovocné sladké složky s dřevitou vedlejší složkou, květiny jsou cítit až sekundárně, naprosto překypující jsou první vyjmenované složky. Ostružiny dosahují marmeládovitých prvků později v doznívání, jako naše domácí marmeláda z ostružin se zrníčky, neuvěřitelná podobnost - v pozadí hrají dřevité až medové tóny. Rozhodně je zde prostor pro experimentování, chladnější voda, louhování atd - ještě mám dost listu na gaiwan, bude to zajímavé.
//list snesl ještě jedno zalití, mírnější a lehčí základ, zmiňované prvky pak měly možnost se projevit trochu více.
Vícenálevová příprava:
Gaiwan skleněný 140ml, 6g listu, voda filtrovaná přes britu, předehřev nádobí.
Nálevy na základě zkušeností z testru zalévány 90°C. Louhování 15/20/35/50/70/110/180/250.
Vůně předehřátého listu ve větším množství je odzbrojující, naprosto famózní svěží čerstvé ostružiny doslova jen utrhnout dle vůně. Celkově 8 nálevů. První nálevy nutno velice rychle slévat, já se skleněným gaiwanem sléval okamžitě, jelikož víčko těsně přilévá a slévá se tak pomaleji - okamžetě po zalití se nálev barví do ruda. Nesmíte přetáhnout dobu louhování! Pak je nálev stejně jako v testru hrubší, typický základ assamu, který překrývá ty úžasné prvky totoho čaje. Když vychytáte přípravu a budete se věnovat každému nálevu - a není to zrovna hračka - odměnou pro vás bude plný nálev ovocných překypujících tónů, mírňounké svíravosti a příjemné dřevité složky v pozadí. Náznakem se zde projevují až marmeládovité složky lesních plodů, ostružina nalitá šťávou však dominuje, úžasný uspokojujícíc euforizující požitky z každého nálevu. První 4 nálevy naprosto nepopsatelné, z toho od druhého nálevu celek naprosto zaráží svou pestrostí a procítěnou chutí, nekončící dlouhá dochuť, jednoznačně nejlepší přípravou je tato v gaiwanu. Pátý a šestý nálev je cítit drobné oslabení v pestrosti nálevu, vedlejší složky již nejsou tak výrazné a celek již není tak dech beroucí, ale stále na assam jedinečné projevy, unikátní čaj. Hřejivý účinek, povzbudivý efekt. Poslední dva nálevy jsou mírné, v základu mají tuto specifickou ovocnost s náznakem květin, přesto je obdivuhodné kolik dal list výtečných nálevů. Volám BRAVO a doufám, že tohoto nebo podobného mazlíka ještě někdy ochutnám.
//pokud se vám již povede přelouhovat, doporučuji nechat nálev zchladnout, projevy svíravosti jsou pak o něco mírnější při stejně komplexních prvcích.
Mokrý list poměrně drobný, mnoho malých krásných tipsíků, list hnědý.
Cena: 60 USD/1kg
Prodejce:
Lochan tea