Černý čaj
Černé čaje - Černý čaj je čaj, který prochází nejdelší oxidací. Proces se skládá ze sběru, zavadání, poškození struktury listu, oxidace, sušení. V Číně je černý čaj známý pod názvem červený čaj.
2016 Assam Hattialli TGFOP 1 CL 2ND Flush
Suchý list je tmavý, šedavé až černé barvy, zlatavé tipsíky. Přesto, že Sree Sibbari minule degustovaný má stejné označení TGFOP 1 jako tento, list je oproti předchozímu assamu vzhledově o něco horší - v minulém případě byl list ve formě úhledných drátků, nyní je list o něco drobnější a spíše plochý, i tipsy jsou zploštělé. Ve vůni jsou si čaje základním charakterem podobné, ale tento je ovocno-medový, méně výrazný, ale přesto více než příjemný k přivonění.
Příprava v tasteru
Taster 100ml, 2g listu, 3min louhování, 100°C horká voda.
Nahřátý list: svěží vonné prvky, velmi svůdné tóny květin s kapkou medu. Cukerné sladké vůně.
Vůně nálevu: zcela typická medovo-květová. Plný sladký odér s náznakem nahořklosti.
Barva nálevu: rudá s minimálním obsahem zlomků.
Chuť: Chuť na startu lehce svíravá, drží se nad chuťovými prvky v příjemné míře po celou dobu chutě, zajímavý charakter, nahořklá složka se drží jen na jazyku, doslova zatíží konec jazyku a ostatní prvky se v plné síle projevují - nijak nezastírá průběh chutě (v tomto byl Sree Sibbari na startu horší). Plný hutný základ, květové příjemné složky po kopretině/sedmikrásce ve spojení s medem, výrazná dřevitá ušlechtilá složka v pozadí, dokresluje šířku chutě. Hutnější a těžší assam, než tomu bylo u minule degustovaného kusu, je i méně pestrý.
Dochuť: nahořklá složka v dochuti podstatně mírnější, vše je sladší, zpočátku přetrvávají květové prvky z chutě, ale později je nálev již čištý med s dřevitými tóny v pozadí. Dřevité složky mi evokují tmavší aromatické dřevo, jalovec, akát. Dlouhá doba doznívání, velmi hřejivý efekt a síla nálevu je také velmi výrazná a pociťuji na sobě dodanou energii. Plný, ale méně pestrý čaj, osobně mě i přes mírnější svíravost nezaujal tolik, zde jsou takové očekávatelné assámské tóny. Silné, chutné, hřejivé, ale jen o 5 dolarů levnější než Sree Sibbari.
Vícenálevová příprava:
Gaiwan keramický 130ml, 5g listu, voda filtrovaná přes britu, předehřev nádobí.
5 vydatných nálevů+jeden závěrečný lehký, 100°C, 25/20/40/65/150/250+
Nahřátý list je opět podmanivý, květový s medem a s náznakem ovoce, výrazné tóny pylu - jako kopretina, v závěru po dlouhém prohřátí a propaření listu opět složky jalovce. Rudo-hnědavé nálevy, tělo prvního nálevu je mírnější, ještě nemá tu charakteristickou sílu, tíhu assamu, chuťově však velmi příjemné prvky. Od druhého nálevu začíná být kompozice podstatně zajímavější, podstatně komplexnější celek, lze cítit sladko-nahořklé tělo s mírnou nakyslostí, dřevité složky spíše v pozadí, dominuje citrusovo-květová složka a kapka medu. Velmi dlouhý dozvuk, zpočátku převládá květová složka s dozvukem citronu, dřevitost v pozadí, později je cítit jen květová složka po kopretině s dřevitým ušlechtilým pozadím, v samém závěru (po min 10 minutách) jsou čisté dřevité nahořklé složky s doznívající sladkostí, příjemné těžší křevité jemně kořeněné prvky. Med je velmi slabý, postupem nálevů již neznatelný, v dalších nálevech dominuje silná pylová a dřevitá chuť, postupem nálevů jde až do jehličnatých složek, velmi výrazné tóny jalovce. Poslední nálev poměrně ordinérní, není výrazná specifická kořeněná složka dřevin, ani konkrétní prvky květin - je spíše takový obecný, plný náznaků. Lehce štiplavé nálevy - v doznívání štiplavý pocit v krku, ale z chuťového hlediska moc dobrý, příjemný, výrazný, pestrý a dlouhotrvající chuťový požitek.
Mokrý list je hnědavý, drobné velikosti, tuhé pevné zlomky a krásné drobné tipsy.
Cena: ?
Prodejce:
Lochan tea