Černý čaj

Černé čaje - Černý čaj je čaj, který prochází nejdelší oxidací. Proces se skládá ze sběru, zavadání, poškození struktury listu, oxidace, sušení. V Číně je černý čaj známý pod názvem červený čaj.

 • 2016 Assam CTC Silonibari C-634-16

 • Vložil Tomáš Klouda 22.3.2018, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Info od prodejce:
  Vysoká sorta nejoblíbenějšího čaje na indickém kontinentu. Čaj je zpracován metodou CTC (crush-tear-curl), což znamená, že zavadnutý lístek je ve speciálnim CTC roleru podrcen, natrhán a srolován do malých kuliček, šťáva z lístků, která se během tohoto procesu uvolní, je znovu k lístkům přidána, poté následuje fermentace a sušení. Výsledkem je čaj, který má hutný, aromatický nálev a plnou, robustnější chuť. V Indii je podáván jako tzv. Chai, tedy silný čaj s mlékem, který je často dochucen zázvorem, kardamonem, hřebíčkem či jiným kořením, vždy ale silně oslazen a tvoří základní část jídelníčku typického Inda. V našich podmínkách je možné podávat i bez mléka a libovolně dochutit, na jeho přípravu je možné použít i překapávač na kávu.
  nadobi
  nadobi
  Suchý list v podobě velikých typických assámských tmavých granulek hnědo-načervenalé barvy. Vůně dřevitá, těžší, ušlechtilé dřeviny s jemnou kořeněnou složkou.
  nadobi
  nadobi
  Příprava v degustační sadě
  Degustační souprava 100ml, 2g listu, 3min louhování, 95°C horká voda.
  Nahřátý list: báječné plné prvky do dřevin a čokolády, nahořklá složka dominuje. Při delším propaření lehké bylinné tóny v podtextu.
  Vůně nálevu: dřevitá se smetanovým pozadím, náznak ovoce.
  Barva nálevu: rudá čistá barva nálevu, bez kalu, či zlomků.
  Chuť: svíravá dřevitá chuť, po chvilce odlehčení a příjemné smetanovo-dřevité složky s kapkou citrusu. Ušlechtilé temné, lehounce kořeněné dřeviny, samotný nálev je hrubší, avšak s mlékem je dokonalý, uhlazený, nepotlačená základová chuť!
  Dochuť: dlouhá, nahořklá, sladkost v pozadí, dominují dřevité hutné ušlehtilé tóny, kapka citronu a kontrast hořké a smetanově jemné. S mlékem mnohem jemnější a kulatější požitek. Vydatný startovač, který nahodí do dne.
  nadobi
  nadobi
  Vylouhovaný list velký, granulky měkké, ale pořád tužší, než ceylon CTC. Hnědavo-červené granulky.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Cena: 100g / 75,0 Kč

  Prodejce: Teamountain