Černý čaj

Černé čaje - Černý čaj je čaj, který prochází nejdelší oxidací. Proces se skládá ze sběru, zavadání, poškození struktury listu, oxidace, sušení. V Číně je černý čaj známý pod názvem červený čaj.

  • Abkhazia Ochamchire 2016

  • Vložil Tomáš Klouda 6.11.2016, autor Tomáš Klouda


    nadobi
    nadobi
    Info od prodejce:
    Jediné dostupné info je, že čaj pochází z Abcházie, výroba poblíž/v městě Ochamchire. Letošní záležitost - oproti druhému poskytnutému vzorku je kvalita poměrně dobrá.
    nadobi
    nadobi
    nadobi    Suchý list je zajímavý co do vůně - sladká konopno-ovocná vůně s lehkým zemitým náznakem, který je specifický obzvláště pro levnější heicha. Nejšední je i zpracování - tmavé šedo-černé listy s nahnědlými místy. Objemný list, v celku jsou jak velké nepoškozené jednolisty, tak drobnější listy i zlomky. Zajímavá podoba - posuďte viz foto.
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    nadobi     Příprava v tasteru
    Taster 100ml, 2g listu, 3min louhování, 100°C horká voda.
    Nahřátý list: Výrazné tóny lučního medu, výrazné mátovo-mentolové tóny v pozadí - svěží sladký základ s příjemným "protahujícím" podtextem po sušené mátě.
    Vůně nálevu: lehce chmelovitá se sladkou medovou vůní.
    Barva nálevu: hnědavý nálev, pár zlomků na dně misky.
    Chuť: chuť je zajímavá, částečně připomíná bylinné čaje, mírně nakyslý podtext, bylinné relativně plné složky. Základ není oslnivý, ale charakter je to příjemný. V základu je cítit výrazně ostružiní s kapkou medu, v pozadí lehce nugát. Značně mi kompozice připomíná můj letošní počin s plně fermentovaným ostružiním.
    Dochuť: Dochuť je víceméně velmi jemná, start dochutě ještě plný, jako v chuti, poté se již vše přesouvá do jemných tónů ostružiní s mandlově jemnou stopkou v pozadí, v samém závěru chmelovité náznaky. doba doznívání max deset minut, středně dlouhá, mírnější. Příjemné hřejivé rozpoložení, spíše uklidňující čaj, který bych si představil i na večerní popíjení.
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    Vícenálevová příprava:
    Gaiwan 100ml, 5g listu, voda filtrovaná přes britu, předehřev nádobí.

    Zaléváno vroucí vodou, louhování 35/65/120/250s
    Oranžovo-hnědavé nálevy, chuťově hodně podobné výsledkům z testru. Příjemný sladko-nakyslý základ, bylinné projevy, hladké kulaté tělo, první nálev dává jen mírné tóny ostružiní, další již výraznější. Chuť samotná není příliš bohatá, domunují zde byliny s dřevitostí a jen lehkou chmelovou složkou. Dochuť je podstatně lepší, projevy jdou až do mandlova, jemná krémová složka spojená s náznakem ořechů a pestrou bylinnou složkou. Tento kus není špatný, list není rozšmelcován, tak i na pohled je tu co obdivovat. Tento kus není tak jednotvárný a je hladší, než základ z Abcházie minule degustovaný. Celkové 4 nálevy jsou maximem co list dá. Společný charakterem pro dva degustované abcházské čaje je "tón heicha" - bylinno-dřevitá složka, kterou cítím u obou výrazně. Konkrétně tento list z Očimčire je jednoznačně perličkou do řady degustovaných čajů a budu jedině rád, když se objeví do budoucna i výraznější export a registrujeme posun technologie zpracování.
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    Mokrý list je hnědavý, v celku je obsaženo hodně větviček, převažují nepoškozené dlouhé jednolisty, ale místy i vícelistý celek se dá najít.
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    nadobi     Cena: ? vzorek

    Prodejce: Petr Sič