Černý čaj

Černé čaje - Černý čaj je čaj, který prochází nejdelší oxidací. Proces se skládá ze sběru, zavadání, poškození struktury listu, oxidace, sušení. V Číně je černý čaj známý pod názvem červený čaj.

 • Darjeeling Rohini Jethi Kupi First Flush 2015, EX-1

 • Vložil Tomáš Klouda 8.3.2015, autor Tomáš Klouda

  Info od prodejce:
  První "raná" sklizeň z Darjeelingu
  První vlaštovka letošních "jarních" sběrů z indického Darjeelingu. Jde o tzv. ranou First Flush, sbíranou na speciálně vybraných, níže položených a slunných částech zahrady. Čaj je tvořen výhradně z právě vyrašivších mladých lístků, které se na keřících objevily po vegetačním klidu během zimy.
  Krásně rolovaný, nepatrně oxidovaný suchý list velmi „zeleného“ vzhledu s nádhernou lehkou květinkou s hladkými ovocnými tóny.
  Světlý zlatozelený nálev plný svěžích jarních květinových tónů, velmi delikátní, měkké sladce ovocné chuti s tóny bylin a lučních květů. Dlouhý mocný aftertaste.
  Příprava: 5 čajových lžiček čaje na 1l vody prošlé varem a vychladlé na cca 85°C, louhujeme 2 - 3 minuty.
  Forma: Celolistový
  Oblast: Darjeeling
  Zahrada: Rohini
  Sklizeň: 1. sklizeň
  Rok: 2015
  Lot: EX - 1
  Země původu: Indie – Darjeeling  Suchý list objemný, nadýchaný, zpracování šetrné, převažují menší lístky. Barva listu je krásná, do zelena s šedavými odstíny , místy nažloutlou barvou a nechybí ani stříbřící se tipsíky. Vůně je velmi svěží, evokuje příchod jara, květinové euforizující vonné složky s příjemným plným ovocným pozadím. Nelze přestat nasávat vonné esence z listu.  Příprava v testeru
  Taster 100ml, 2g listu, 3min louhování, 85°C horká voda.
  Nahřátý list: odzbrojující plná kořeněná vůně s ovocno-květinovým základem, sladko-nahořklá vůně, intenzita vonných prvků je neuvěřitelná, spustí neutěšitelnou touhu konečně ochutnat. V celku převládají květinové prvky, ke kterým se váže i kořeněná základová složka.
  Vůně nálevu: procítěná květinová vůně, nesmírně intenzivní vonné prvky, květinový plný a zároveň hebký základ, výrazné, ale usedlejší kořeněné prvky dodávající šmrnc květinovým tónům.
  Barva nálevu: jiskrně žlutá, minimum lístků na dně misky, krásný jasný nálev.
  Chuť: Po prvním usrknutí se nálev rozprostře po ústech, nikde nic nevyčnívá, ani nezapadá, naprosto sladěný chuťový zážitek. Vynikající květinové prvky s náznakem ovocných tónů, to vše za podpory kořeněných chuťových složek. Od prvního momentu do konce je nálev stejně vydatný, beze změn, dává láskyplnou péči chuťovým buňkám. Konkrétně je v chuti cítit náznak nektaru mateřídoušky, chuť mi evokuje magnólie, šeřík a náznak bezu. V pozadí příjemné bylinné stopy, kořeněné prvky podtrhávají vydatnost a intenzitu chuťových prvků.
  Dochuť: Dochuť plynule navazující na chuť samotnou, pozvolna se zmírňující kořeněná složka, celek je jemný, bez svíravosti, bez negativních prvků, plnost květinových složek je zarážející, opravdu ve mě vyvolává pocit štěstí, výbuch jara v ústech :-) Přetrvávající ovocné jemné nuance z chuti, nejvíce podobné prvky meruňce, převládá však květinová souhra. Celkově je aftertaste dlouhý, měkolik minut pokračuje bez náznaku oslabení z chuti po polknutí, vydatnost se postupně snižuje, ale květinové prvky je cítit přes 10 minut a i po delší době je cítit na jazyku olejnatá vrstva s květinami, patro pak ještě poměrně dlouhou dobu zanechává lehce kořeněné stopy. Skvěle sladěno, vynikající výsledky, bez výhrad.

  //Čaj v tasteru jsem ještě 2x zalil, druhý byl téměř obdobně plný jako první nálev a třetí jsem nechal přes noc až do rána – i za studena byl výtečný!  Vícenálevová příprava:
  Gaiwan 100ml, 6g listu, voda filtrovaná přes britu, předehřev nádobí.

  1.nálev 80°C/25s – zcela ohromující vůně, květinovo-ovocná vůně, velmi výrazné složky ananasu a magnólií, náznak pivoňky, živé kořeněné vonné prvky se sladko-hořkým charakterem. Nálev je sytě žlutý, zcela bez kalu či zlomků. Chuť je hořko-sladká, hořkost je spjatá s příjemnou kořeněnou chutí, v základu se střídá výraznost ovocné a květinové složky, učiněný závod o prvenství ve výraznosti, prolínání ananasových chutí s angreštovými náznaky s květovými tóny, nejvíce však zpodobněné k magnólii. Příjemná komplexní chuť, vedlejší složky kořeněné s náznaky bylin. Závěr se usazuje a ovocné složky předávají prvenství květinám, bohatá jemná základová chuť po rozkvetlé zahradě. Kořeněné tóny jsou taktéž v pozadí, ananasové tóny příjemné, již bez tak enormní kořeněné složky – evokují (samozřejmě lepší) kompotovou vodu z ananasu. Dochuť plná s plynulým přechodem, po polknutí slaďounké složky na jazyku a lehce nahořklé prvky na patře, výraznost dochutě je taktéž obdivuhodná. Dominující složkou v dochuti je květinová procítěná kombinace nejrůznějších květin, kořeněná složka není tak výrazná, tedy jsou výraznosti jednotlivých květin zase jiné, nyní mi v celku převyšuje šeřík a náznak bezu, dále taktéž místy problesknou kosatce. Ovocná složka je v dochuti dosti potlačená, ale nejvíce je přítomná ananasová složka, místy v samém závěru nektarinka. Desítky minut trvající zbytky dochutě, neuvěřitelně plné nahořklé kořeněné stopy na patře a přetrvávající nasládlá složka po květinách na jazyku.

  2.nálev 80°C/10s – žlutý nálev usazenější vůně, více ananasové vůně s květinami v pozadí. Plná sladká chuť, opětovné střídání výraznosti květin a ovoce, ovocné složky nepůsobí již tak divoce a exoticky, ananas stále je přítomný, ale překrytý množstvím květových prvků, mezi tím vším místy probleskne i nektarinková chuť, celkově je nálev svěží a plný života, celek má šmrnc díky mírnější, ale stále krásně výrazné kořeněné chuti v pozadí. Nálev působí jako pohlazení, nic nepřevyšuje, ani nezapadá, vše je na svém místě. Závěr chutě čistě slaďounký, bez nahořklosti, krásná kompozice květin a ovoce. Pocit suchého patra – silný nálev. Dochuť s minimální nahořklostí a podstatně méně výraznou kořeněnou složkou, hladký průběh dochutě s pomalým slábnutím, květinové prvky hýčkají chuťové buňky. Slabší, ale stále znatelné a příjemné ovocné prvky po ananasu.

  3.nálev 90°C/35s – Jelikož mám v oblibě spíše kořeněné tóny v čaji, zvýšil jsem teplotu a výsledkem je opětovné zvýraznění kořeněných prvků, celkově je nálev stavěn mezi první a druhý nálev, což mi vyhovuje nejvíce, ale je samozřejmě na vás, jakou cestou se vydáte. Chladnější voda dá dokonale uhlazené nálevy a teplejší zase výraznější živé tóny. Vynikající květinovo-ovocné tělo, vyvážené prvky, vše v dokonalé rovnováze. Dochuť je zajímavější, než v minulém nálevu díky výraznější kořeněné složce.

  4.nálev 95°C/55s – zcela totožné působení, jako v předchozím nálevu.

  5.nálev 95°C/95s – zmírnění kořeněných prvků, znatelné omezení ovocných tónů. Základ již není tak omamně plný, ale chuťové prvky si ponechaly svůj charakter a kouzlo, procítěné květinové složky, v pozadí spíše bylinné prvky, než ovoce, pozůstatky broskve, ananas již není přítomen. Dochuť kratší, ale stále dlouhá, květinové prvky dominují, nejsou tak znatelné a jednoznačné, jako v minulých nálevech, jako podpora z pozadí se promítají do celku ovocné broskvovo-nektarinkové složky a zcela minimální kořeněné tóny. Příjemné tělo, základní gró čaje je zachováno.

  6.nálev 95°C/160s – totožný nálev, jako v předchozím případě.

  7.nálev 100°C/270s – zalití vroucí vodou nepatrně oživilo nálev, opět se probudily kořeněné prvky, zcela nepatrně a mají lehce nahořklou stopku, ale opět se stal celek mírně plnější. Velkým překvapením je lehce ananasové pozadí, květinové tóny v základu se taktéž mírně oživily, dochuť je ovšam kratší, celková doba dochutě středně dlouhá, květinová, spíše neurčitá s bylinným podtextem.

  8.nálev 100°C/300s+ – dlouhé louhování, zchladlý nálev, o něco jemnější a bez kořeněných složek, oproti minulému nálevu, ale obstojný, velmi chutný a osvěžující. Příjemná koncovka za tímto pokladem.


  Mokrý list obsahuje kvalitní hezké jednolisty střední velikosti, bohatý obsah tipsů, nebo prvních tří lístků. List je zelený, svěží, křehký, pilovitý po obvodu. Hezký pohled na louhující se list, neodolal jsem a pár lístků i snědl.
  Závěr: První vlaštovka z DJ je...skvělá!...FF mi obecně přijdou až moc jemné, ale tento kus má v sobě jiskru, kořeněné prvky jsou to, co u těchto čajů hledám. Vyšší cenová relace je jediným mínusem, ale pokud už bych měl dát tolik za čaj – tak určitě například za tento vyhýčkaný Darjeeling plné chuti. Již první doušek zvedne náladu o 100%.


  Prodejce: Čajovna Kuba Pařízek Jihlava

  Dovozce: Darjeeling.cz

  Cena: 595 Kč/100g