Černý čaj
Černé čaje - Černý čaj je čaj, který prochází nejdelší oxidací. Proces se skládá ze sběru, zavadání, poškození struktury listu, oxidace, sušení. V Číně je černý čaj známý pod názvem červený čaj.
Gruzie Amirani 2015
//foto od prodejce
Info od prodejce:
Suchý list velmi aromatický, po otevření mě ohromila kopřivovo-mandlová vůně, která přechází až do čokoládových/nugátových prvků. List je kroucený do dlouhých drátků, velmi slušný podíl zlatavých tipsů, většina listu tvoří vícelisté celky, nejčastěji dva lístky, až čtyř-listé celky. Barva listu šedo-hnědá se zlatavými tipsy.
Příprava v testeru
Taster 100ml, 2g listu, 3min louhování, 95°C horká voda.
Nahřátý list: intenzivní bylinná základová složka, list je stále velmi čerstvý, s těmito gruziňáky mám lepší výsledky cca po 1/2 roce usazení. Hutnější složky svěží zralé šťavnaté švestky i s mírnou nakyslostí specifickou pro toto ovoce. Při delším prohřátí listu jsou patrné mandlovo-nugátové nuance za bylinným základem, švestková složka se přesunula do pozadí.
Vůně nálevu: bylinná, nejvíce připomínající mladé kopřivy, nugátovo-mandlové tóny.
Barva nálevu: oranžovo-hnědavý nálev, zcela bez kalu, či zlomků.
Chuť: svěží, sladko-nakyslá, bylinno-ovocná základová složka, snoubí se zde mladé kopřivy s takřka marmeládovitou složkou švestek a angreštu. Pozadí je mandlové, čím delší dobu povaluji nálev v ústech, tím více se stupňuje angreštová složka s kopřivovým pozadím, mandličky vše doplňují. Pouze lehounká nugátová složka v závěru.
Dochuť: zajímavé prohození výrazností, zpočátku v dochuti přetrvávají svěží ovocno-bylinné prvky, velmi brzy se však závěr zhutňuje do nugátovo-dřevité podoby a dále sílý, v plné síle dozvuku cca po minutě působení po polknutí lze v chuti zaregistrovat v základu nugát s mladou kopřivou, lehké ušlechtilé dřevité prvky a doznívání marmeládovité složky - nejvíce připomínající švestky a angrešt. Velmi dlouhá doba doznívání, cítím až 15 min po vypití, přičemž zbytky doznívání mají hutnou nugátovo-bylinnou podobu.
//Další zalití na delší dobu (5-7min) vroucí vodou přineslo kupodivu ještě hutnější výsledek, nálev byl švestkovo-bylinný, v pozadí jemně dřevitý s mandličkovým podtónem. Celkově ty 3-4gramíky snesly 3 nálevy (třetí 15-20min) a všechny byly super!
Vícenálevová příprava:
Gaiwan 100ml, 7g listu, voda filtrovaná přes britu, předehřev nádobí.
1.nálev 95°C/30s – hnědavý nálev, již při slévání zahltilo okolí krásné ovocné a bylinné vonné opojení. Bylinný základ s mocnou švestkovou chutí, krásné prvky šťavnaté sladko-nakyslé švestky, typický nakyslý charakter, ale celkový charakter je tolik odlišný oproti čajům z Chakvi, na kterých jsem z poslední doby odkojený. Plná chuť s krásnou povzbuzující intenzitou, bylinná složka střídá kopřivu a lehce kořeněné aromatické tóny, jako např. větvičky tůje. Mandličkové pozadí, které se v chuti moc neprotluče do středu výraznosti, ovocnost s bylinnou složkou nedá příležitost k prosazení jiných prvků. Po polknutí nálevu se dochuť velmi změní, hutnější a těžší tóny, nugátovo-ořechové prvky s poměrně neurčitými bylinnými prvky, ovocnost je pouze doplňující, ale i zde lze rozeznat šťavnaté švestky, hutný sladko-nahořklý základ s jemnou nakyslostí. Velmi plná a komplexní paleta chutí, po chvilce působení se chuťové prvky opět vrací k švestkovým svěžím tónům, mandlová složka s nugátem však pronásleduje základ v těsném blízkosti. Závěr je již spíše ovocný s čistou kopřivovou chutí a hebkou olejnou složkou po mandlích na jazyku. Doba doznívání trvá odhadem před deset minut.
2.nálev 95°C/20s – nálev se začal poměrně rychle zabarvovat do tmava, stačilo tedy pár sekund na vylouhování. Tmavší hnědavý nálev s oražovými odstíny. Chuť je čistě sladká s minimální nakyslostí, ovocné prvky se poddaly švestkové primární mocné chuti, později se v chuti při převalování po ústěch opět srovnají, mezi celek zasahují více ořechové prvky, alespoň zpočátku, později se k nim přidává i nugát, zcela ale dominuje švestka, svěží zralá sladká švestka. Dozvuk je delší, výraznější, po polknutí a prodýchávání přes nos je cítit krásná ovocná základová složka s mandlovo-nugátovým pozadím, bylinné prvky nejsou takřka přes intenzitu dochutě cítit. Velmi dlouho tento stav přetrvává a později se dochuť odlehčuje a povoluje tak prostoupit i bylinným prvkům, místy zde probleskne i angrešt ve spojení s bylinkami. V samém závěru lze cítit sladké tóny švestek a hebké mandličky. Tipsy zde dělají opravdu divy, jasně cítíte převážně v dochuti, kde v chuti působí tips a kde list. Mimo nakyslosti, která se v závěru zvýrazňuje bych tento čaj snad ani netipl, jako gruzínský. Ta souhra a celkové sladění chutí je dokonalé!
3.nálev 95°C/35s – opět mírně sladší a ovocnější základ chutě, jinak totožný průběh, jako v minulém nálevu.
4.nálev 95°C/55s – nepatrně tmavší nálev hnědé barvy, tělo je sladké, po dobu chutě minimální nakyslá složka, dominuje sladký základ plný švestkových tónů, ořechové podtóny s náznakem nugátu a lehká bylinná složka. Dochuť velmi dlouhá, s výraznější nakyslou složkou převládá ovocná švestková složka s výraznější angreštovou vedlejší složkou, krásně z pozadí vystupuje nugát, později přechází na jemné mandlové nuance. V závěru opět z nuceného potlačeného stavu vystupuje bylinná neurčitá složka, převládá však sladko-nakyslá chuť po švestkách.
5.nálev 95°C/95s – konstantní tmavý nálev, lehký pokles komplexnosti chutí, ale žádnou razantní ztrátu jsem nezaznamenal. Lehce výraznější nugát v pozadí.
6.nálev 95°C/140s – opět tmavý, hnědavý nálev, nálev je stále plný, ale omezil se na základní prvky - švestku, nugát, bylinnou neurčitou složku a na mandle v dochuti. Tento nálev je plný, chutný, ale již ne tak oslnivý, ve zkratce dobrý černý čaj. Dochuť je hutnější, hřejivá, plná, ovocnost se více spojila s nugátovo-ořechovou chutí, celkově nakyslost není vůbec výrazná, velmi v pozadí, tělo je téměř čiště sladké, lehounce nahořklé po ořechových tónech a nugátu. Doba doznívání kolem 15 minut.
7.nálev 95°C/250s – jako přes kopírák totožný nálev, jako v minulém případě.
8.nálev 95°C/300+s – sladký nálev, světlejší hnědavý nálev, jednoduchý sladký ovocno-ořechový nálev, bez valnější základové chutě, místy dřevité prvky. Dochuť spíše krátká, sladká, ovocno-ořechová.
Vylouhovaný list tuhý, podlouhlé krásné žilkaté listy, převládají dvou a více listé celky, skvělé třídění a jemné ruční zpracování. Barvou jsou listy do červena. Vůně vylouhovaného listu je sladká, bylinná s ovocnými podtóny.
Závěr: Takový mezičlánek, který mi u gruziňáků hodně chyběl, něco mezi ovocem a nugátem - souhra tipsu a listu - Amirani je chuťovka, příjemný komplexní čajík, který rozšíří obzory mezi kavkazskými čaji.
Cena: 50g/130,-
Prodejce:
Petr Sič