Zelený čaj

Zelené čaje - čaj s žádným, nebo zcela minimálním stupněm oxidace. Takto zpracovaný čaj si uchovává katechiny – antioxidanty s příznivým působením na lidský organismus. Po sběru listyzavadají ve stínu nebo se ihned zpracovávají. Pro zamezení oxidace musí listy projít vysokou teplotou (kill green) a to v pánvích wok (čínský způsob) nebo pomocí horké páry (japonský způsob). Ve finále se lístky tvarují, suší a třídí.

 • Xiang Zheng 2013

 • Vložil Tomáš Klouda 11.11.2013, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  Info o čaji:
  “Xiang Zhen” or (Aromatic Needles) is a type of high fired hand-processed green tea. After picking the leaves are carefully transported to the processing room and pressed by hand into a dry wok in small batches, firing time is short but temperature is high. Skill is needed to accomplish a good result. The tea liquor is very green and light! The taste is penetrating and carries hints of toasted peas and pine needles with a stimulating mouth-feel.
  nadobi
  nadobi
  Suchý list zajímavý, delší lehce kroucené jehly/drátky, přavažují delší širší drátky, nepatrné množství zlomků, většina tříděná hezkého vzhledu. Barva světle zelená, bledá s kovovým odstínem. Vůně zajímavá nevšední, lehce evokuje lotos s květovo-bylinými prvky a náznakem travin v pozadí.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Příprava v testeru
  Taster 100ml, 2g listu, 3min louhování, 85°C horká voda, předehřev nádobí.
  Nahřátý list: báječná bohatá nasládlá vůně po ovoci a květinách s kořeněným podtextem a živou svěží čerstvou travnatou vegetální složkou. Silné vonné prvky, skvělý úvod.
  Vůně nálevu: procítěná ovocno-květinová vůně se sladkým charakterem a vegetálním přirozeným podtextem.
  Barva nálevu: jiskrná žlutá s minimálním počtem zlomků listů.
  Chuť: báhečná plná chuť sladkého charakteru, zpočátku lehounká svíravost spojená s nahořklou složkou travin, rychle mizí, báječné lehké kořeněné složky spojení s ovocností - kořeněné kuličky papáji. Skvělý charakter exotického ovoce, náznak manga s intenzivní složkou papáji, skvělé přirozené složky, lehounká travnatá složka v pozadí, náznak květinových složek za ovocností - lotos s chryzantémou. Závěr procítěnější, smyslný, krásné sladší prvky ovoce s čistou hebkou sladkou chutí a náznakem kořeněných složek. Nečekaný a podmanivý charakter.
  Dochuť: poměrně dlouhá dochuť s dobou doznívání kolem 10, maximálně 15 minut, svěží procítěný charakter, ovocné plné realistické prvky papáji, doznívající ananas s lehounce nakyslou složkou, primárně však slaďounký charakter se svěžími travinami v pozadí, výrazný vegetální květinovo-bylinný podtext s lehce olejnatým charakterem, chuť na jazyku s pocitem olejnatých prvků a náznakem květin - lotosu. Závěr hýčkající chuťové buňky jako na obláčku, smyslné ovocné tóny s minimální kořeněnou složkou, doznívající papája a poměrně výrazná složka přezrálé sladké meruňky, výrazné květinovo-travnaté prvky v pozadí. Dlouhá sladká stopka po meruňkách. Lehce chladivý účinek a povzbudivý efekt.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Jednonálevovávová příprava:
  Konvička rýžový porcelán 250ml, 5g listu, 85°C, 8 minut louhování.

  Vůně: hutný travnato-ovocný odér sladké primární vůně s odstíny hořké složky.
  Barva: nádherný sytý žlutý nálev s opravdu minimálním množstvím částeček listů.
  Chuť: svíravější výrazněji nahořklý travnatý start, rychlý přechod na plné ovocné složky sladkého základu, který hořkost zcela eliminuje. Enormně plný ovocný celek, travnato-ananasový základ s prvky papáji, výtečné květovo-vegetální pozadí. Dlouhá chuť samotná, prolínání sladkého základu s lehkou kyselinkou která zcela pasuje k tónům exotického ovoce. Závěr s decentní příjemnou travnatostí, a ovocným základem působící exoticky, vedlejší složky květové s travnato-bylinnou vegetální složkou, příjemný "olejnatý" závěr, chuť doslova stéká po ústech. Živější povzbudivější charakter s příjemnou kořeněnou doplňující chutí od počátku až do konce chutě.
  Dochuť: živá dlouhá dochuť kořeněného výraznějšího charakteru, primárně sladké tělo, slabounká nahořklost v pozadí spojená s travnatými prvky, vegetální květové pozadí s lehce bylinným nádechem, primární složky ovocnéé, krásné přirozené prvky papáji a náznak ananasu. Lehce agresivnější průběh, stále však přijatelný celek bez přehnané svíravosti. Příjemné sladké tóny ovoce v závěry, sladká přezrálá broskev s méně výraznou kořeněnou složkou, doznívání ananasu a náznak papáji, bohaté plné travnaté pozadí, květové prvky a bylinné pozadí s náznakem dřevin listnatých stromů s mízou. Svěží čerstvý charakter zeleného čaje s pokračující "olejnatou" stékající chuťovou složkou převážně po stěnách úst. Ochlazující, nesmírně povzbudivý nálev.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Vícenálevová příprava:
  Gaiwan 100ml, 8g listu, voda filtrovaná přes britu, předehřev nádobí.

  1.nálev 75°C/25s – enormní vůně při slévání - sladká intenzivní složka po melounu, lesní jahodě a tropickém ovoci! Vábná bohatá vůně. Lehce kalný sytě žlutý nálev. Lehounce svíravý start, náznak nahořklosti, sladký charakter ale všechny ostatní prvky bleskurychle umlčí, bohaté ovocné prvky papáji, ananasu, medového melounu a lesní jahůdky, krásná květinovo-travnatá vedlejší složka, bohatý podtext, vše na sebe navazuje, nic není zastrčeno, každičký prvek má své místo a z odtud nádherně procitá. Závěr sladký s výraznou kořeněnou chutí a ovocným tělem, lehčí travnaté živé složky, vegetální květovo-bylinný podtext, lehký náznak lotosu, poměrně výrazné prvky chryzantémy. Dochuť plná, dlouhá s náznakem svíravosti, kulaté hutné svocné tělo. Plnohodnotné, příjemné, živé prvky, krásné ovocné složky evokující věrně papáju, ananasové slabší složky, květinovo-travnaté vedlejší prvky. V závěru dominuje přezrálá meruňka s výraznější travnatostí v pozadí a se stále poměrně silnými kořeněnými prvky, celek má lehounce mentolový podtext s vegetálním příjemným podtextem dodávající nálevu svěžest a pocit čerstvosti. I přes chladnou vodu jsem mohl ubrat na době louhování (zdrželo mě fotografování), doporučoval bych 20s pro hladší méně svíravé starty.

  2.nálev 75°C/20s – perfektní vůně zůstává, barva o něco sytější žlutavá. Počátek chutě není tak svíravý, na startu travnatost se svěží kaštanovo-ořechovou mandlovou složkou, rychlý přechod na ovocné prvky, primární vodní/medový meloun, později s nárustem výraznosti kořeněné složky dominuje papája, báječné kaštanovo-mandlové podtóny s příjemnou umírněnější travnatostí. Závěr procítěný, vyvážený a tak plný, dlouho mě žádný zeleňák tak nebavil, komplexní tělo s velkou výrazností každičkého prvku, primární ovocnost s velmi výraznou doplňující travnato-květovou vegetální složkou, lehce zde působí i nuance osmanthu s lehounkou nahořklostí. Aftertaste dlouhatánský, plný, ovocné primární prvky, uhlazený a přitom plný nálev, báječná chutná kombinace, komplexní dozvuk - papája s náznakem ananasu, lehce kořeněné podtóny, travnaté prvky o úroveň níže ve výraznosti a květovo-bylinné prvky v pozadí, poměrně výrazně vykukují z pozadí i ořechové mandlovo-kaštanové složky. V závěru sladké ovocné primární tóny (převážně meruňka - hutná přezrálá) s lehounce nahořklým ořechovým podtextem a s náznakem právě vyloupnutého kaštanu. Báječný vegetální podtón, svěží a velmi povzbudivý nálev.

  3.nálev 80°C/40s – víneméně stejný nálev, jako v předchozím případě, pouze travnatost je o něco slabší, chuťová kompozice chutě i dochutě je ale stejná co do složení i do doby působení.

  4.nálev 80°C/100s – žlutavý nepatrně světlejší nálev s drobounkými částečky listů. Příjemný stále plný nálev jednoduššího charakteru, ne již tak procítěný složitý nálev, primární sladké složky s náznakem nahořklosti na startu, ovocné tělo s poměrně pomíchanými prvky v jeden neurčitý, náznak papáji s lehkou kořeněnou složkou, lehce ananasové prvky. Travnatý příjemný podtón s lehkou nahořklostí, náznak kaštanů/ořechů. Závěr ovocný, téměř bez kořeněných prvků, sladký základ s náznakem travnatosti a slabší ořechovou složkou. Dochuť dlouhá, ale již ztratila svou jiskru, jak díky menší intenzitě chuťových prvků, tak z pohledu úbytku pestrosti nálevu. Poměrně hutná ovocná složka, ale smíchaná v jednu sloučeninu s nejvýraznější broskvovo-melounovou složku s náznakem papáji, místy probleskne na chvilku ananas. Travnaté velmi jemné prvky v pozadí, lehce mandlové prvky v pozadí. Závěr ovocný, meruňkový, nasládlý s lehce nahořklou mírně svíravou složkou (teplejší voda/delší louhování).

  5.nálev 90°C/200s – stále hezounký žlutavý nálev, celkový charakter je již ordinérní, ovšem síla v nálevu stále zůstává, stále povzbudivý efekt. Primární ovocno-ořechová složka - mandle a neurčitá ovocná složka s náznakem kořeněných prvků. Poměrně výrazné travnaté nahořklé tělo, výraznější svíravá složka, lehce kaštanové a bylinné pozadí. Dozvuk středně dlouhý, ovocná neurčitá chuť s výraznější nahořklou travnatou složkou v pozadí, de facto co do výraznosti dominuje dochuti, pouze ovocné složky trochu přikrášlují poměrně jednotvárný průběh dochutě. Lehce mandlový podtext s bylinnou stopkou. Závěr travnatý, méně nahořklý s neurčitou ovocností (náznak meruňky). Pocit sucha v ústech, svíravější nahořklejší nálev. Za sérií těchto silných nálevů člověku notně vyhládne.

  6.nálev 100°C/300+s – světlejší žlutavý nálev, chuť sladkého charakteru s minimální nahořklostí, lehký základový ovocný tón s náznakem travnatosti, již zcela průměrný ordinérní celek. Dozvuk nasládlý s travnatými prvky, krátká doba působení.
  nadobi
  nadobi
  Vylouhovaný list svěží zelinkavé barvy, vesměs převažují širší jednolisty střední velikosti, poměrně velké množství lehce potrhaných listů. Na pohled hezký list svěží barvy, křehká žilkovaná struktura.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Závěr: Výtečný čaj, který při správné přípravě dává zřetelné smyslné chuťové prvky, báječný výrazný čaj svěžího charakteru. Celkový charakter je trošku hrubší a starty lehce svíravé, což by celek trochu srazilo v objektivním hodnocení, ale já tyhle čaje mám prostě rád tak jak jsou. Popis a poznávání mě velice bavilo, příjemné složky, které jsem zpočátku při pohledu na list k tomuto čaji nečekal.

  Cena: 139,-/50g

  Prodejce: Unitea