Černý čaj
Černé čaje - Černý čaj je čaj, který prochází nejdelší oxidací. Proces se skládá ze sběru, zavadání, poškození struktury listu, oxidace, sušení. V Číně je černý čaj známý pod názvem červený čaj.
Suchý list objemný, hezkého vzhledu, tmavší barva, převažuje černo-šedá barva se menším počtem zlatavých tipsů a zcela místy krátké načervenalé větvičky. List je kroucený do větších delších drátků, převažují jednolisty, místy vícelisté hezké celky. Vůně příjemná usedlá s bylinno-ovocnými základovými prvky a lehkých dřevnatých prvků lípy, sladký základ s prvky tropického ovoce - li-či a s nejvýraznější bylinnou kopřivovou příjemnou složkou. První dojem je velice dobrý.
Příprava v tasteru
Taster 100ml, 2g listu, 3min louhování, 100°C horká voda.
Nahřátý list: neuvěřitelná kakaová sladko-hořká intenzivní vůně,nepatrný náznak bylinného pozadí s kopřivou, ovocné li-či složky. Mám pocit, že čichám k mnohonásobně výraznější vůni čokolády na vaření, hutná plná těžší vůně.
Vůně nálevu: vyrovnaná vůně v souladu čokoládovo-kakaové složky s lehkou nahořklostí a s ovocnými prvky s nasládlým tělem. V pozadí pozůstatky bylinných prvků. Plná výrazná vůně ovovní okolí i i misky.
Barva nálevu: oranžovo-hnědá, jiskrná tmavší barva nálevu, při delším louhování červeno-hnědá.
Chuť: kulatý sladký start s ovocnými prvky, sladké tělo, postupně přecházející v kakaové prvky s lehounkým příjemným nahořklým podtextem, nenarušující sladký průběh. Postupné zvýrazňování kakaových prvků, hutnější tělo, krásné čokoládovo-kakaové prvky, které doslova vyzývají k produkci slin vzhledem k jejich chutnosti. V závěru se v pozadí lehce vyvýší bylinné kopřivové složky s medovou složkou, ovocné prvky se zakulacují mezi kakao a med a pozvolna se vytrácejí. Velmi dlouhá chuť, láskyplně si nálev převaluji v ústech a užívám si hutného a přitom tak pestrého celku.
Dochuť: dlouhá dochuť, hutnější "tmavší" prvky, kakaovo-čokoládové tělo s bylinným pozadím, náznak tropického ovoce, v pozadí výraznější med. Později se objeví i nepatrně kávové prvky ve složitém hutném celku kakových tónů, medové složky nepatrné zastrčené za hutností dochutě, ale dodává celku nasládlý charakter s chutnou ovocnou ozdobou. Závěr lehce pražený, kakaový s doznívající složkou medu, výrazné složky bylinné složky - kopřivy. Kakaové tóny lze cítit až desítky minut po vypití. Poměrně znatelně hřejivý účinek po vypití a z hlediska energie spíš neutrální až lehce povzbudivé působení.
Jednonálevovávová příprava:
Konvička rýžový porcelán 250ml, předehřev nádobí, 4g listu, 80°C, 7 minut louhování.
Vůně: hutná kakaová s náznakem květin a hutné zralé ovoce v pozadí. Těžší sladko-nahořklá vůně.
Barva: červeno-oranžová.
Chuť: oproti tasterové přípravě je celek mnohem hutnější, od počátku jsou cítit kakaovov-čokoládové složky, lehce nahořklejší podtón, který jen zpodobňuje hořkou čokoládu, nepůsobí nijak agresivně či negativně, celek je příjemný, hořko-sladký, v pozadí náznak květinových složek, lehce orchidej, později se celek trochu otevírá a dává možnost k prokouknutí i ovocné složce (liči). Závěr hutný, hořko-sladký, z ovocných prvků se pozvolna staly medové cukernaté složky, fascinující kontrast s kakaem. Velmi dlouhá chuť samotná. Celkově jsou chuťové prvky výraznější, ale oproti tasterové přípravě je celek trochu omezenější a méně pestrý.
Dochuť: Mohutná čokoládová dochuť trvající velmi dlouho, kakaové složky, lehce nahořklý podtext, čokoláda naprosto převládá, až později se do celku přidává sladší složka ovoce a náznak medu. V dochuti je při této přípravě jednoznačně omezenější celek, primární čokoládová složka je sice nesmírně hutná a chutná, ale chubí mi již to pestré okolí jako v tasterové přípravě. Závěr čokoládový s náznakem ovoce - sladší celek. Čokoládové prvky jsou cítit podstatně déle po dopití, než v tasterové přípravě. Středně povzbudivý účinek, velmi hřejivý efekt.
Vícenálevová příprava:
Gaiwan 100ml, 7g listu, voda filtrovaná přes britu, předehřev nádobí.
1.nálev 100°C/15s – oranžový jiskrný nálev bez jakýchkoliv drobků, lístků, či prachu. Skvělý komplexní nálev pestrých chuťových prvků, již z vůně nálevu je poznat výraznější ovocná vedlejší složka, základová kakaovo-čokoládová chuť, sladká primární složka s decentním nádechem nahořklého pozadí. V nálevu cítítm od ovoce (liči), čokolády, kakaa, až po ořechové prvky - lískové ořechy - ty se objevují až v závěru chutě. Svěží nenucený a zajímavý nálev, který všestranně uspokojí mlsné jazýčky. Dochuť středně dlouhá až dlouhá, svěží dochuť svěžího charakteru, hutné "povrchové" čokoládové prvky s tajuplným pozadím plným ořechů, bylinných prvků a ovoce. Tajuplným, protože vše se jen na okraj poodkrývá a obohacuje celek. Závěr hutnější čokoládový s ovocným podtónem, celkově je nálev poměrně sladký a ovoce je cítit nejvýrazněji ze všech příprav.
2.nálev 100°C/25s – tmaší nálev do červena, vůně hutnější čokoládová. Primární chuť se značně změnila, čokoládová složka podstatně hutnější, sladko-hořký charakter, po chvilce náběh na kakaovo-čokoládové prvky, které lehce povolují ovocné prvky v pozadí. Závěr hutný čokoládový s ovocným (až medovým) podtextem a náznakem lískových ořechů. Dochuť je velmi dlouhá, přirovnáním je znásobeným požitkem pojídání čokolády na vaření, hořko sladké tělo s ovocným podtextem, později přechod až na medové složky, neúnavné konstantní čokoládovo-kakaové složky, až po dlouhé době slábnutí. Desítky minut po vypití je cítit krásné čokoládové tóny. Báječný plný hřejivý nálev - popíjíme venku k večeru v září a je nám zcela teplo i když kolemjdoucí jsou zabalení v mikinách.
3.nálev 100°C/50s – v podstatě obdobný nálev, jako v předchozím případě, pouze čokoládová složka zcela nepatrně slabší, bohatý hutný nálev, který je cítit po celých ústech nesmírně dlouhou dobu po vypití.
4.nálev 100°C/100s – nepatrně menší výraznost nálevu, čokoládové prvky nejsou tak ohromující a dávají možnost prosadit se i dalším složkám, ovocné složky výrazně ovládnou nálev sladkým chakterem, velmi chutné bylinné prvky kopřivy a dřevin listnatých stromů v pozadí. Závěr s nepatrnou medovou složkou a chutnou, ale lehčí čokoládovo-kakaovou složkou. Dochuť kratší, ale stále poměrně dlouhá, zůstává hutná čokoládová dochuť, hutnější, než v chuti samotné, vedlejší prvky ovoce a bylinných prvků, příjemný svěží charakter, není to již ta hutná čistá čokoláda, opět pracuje mozek k rozpoznání všech složek :-) Závěr krásně sladěný čokoláda/liči ve stejné úrovni, čistě sladký charakter.
5.nálev 100°C/180s – výrazný pokles výraznosti prvků, ani čokoládová, ani ovocná složka nemá tu svou echt sílu a hutnost, nálev je příjemný, ale již tak nenadchne, je to prostě dobrý nálev, ale jaksi už bez jiskry, čokoládové složky už se stávají ordinérní, ovoce méně realistické, bylinný podtón po kopřivě a listnatých dřevinách zůstal. Závěr jemnější čokoládovo-ovocný s výraznější bylinnou složkou, náznak lístkového ořechu těsně před polknutím. Dochuť čokoládovo-ovocná, enormní plnost nálevu je pryč, ale stále uspokojivé pocity při vychutnávání prvků po polknutí, čokoládové a ovocné složky po liči se snoubí ruku v ruce s bylinným podtextem, vyvážený nerušený nálev, jak tomu je ostatně již od začátku - nic mi na skladbě chutí nevadí. Středně dlouhé doznívání.
6.nálev 100°C/300+s – poslední nálev, zalito okamžitě vroucí vodou, světlejší oranžový nálev. Náznak čokoládových tónů, na stejné úrovni jako ovocné sladké složky, příjemný poslední dotek tohoto pokladu :-) Dozvuk již jen krátký, ale chutný, sladký, ovocno-čokoládový.
Vylouhovaný list červeno-hnědé, místy šedé barvy, převažují jednolisty a poměrně větší množství stonků-měkčích větviček. podlouhlé vesměs velké listy, minimum zlomků. Na pohled to není TOP třída, ale také rozhodně ani žádná netříděná směska.
Závěr: Hutný a přitom pestrý celek tohoto červeného čaje z Číny, už od podoby listu jsem byl čajem zaujat a postupně mě jen utvrzoval v tom, že je velmi dobrý, tím spíš, že se naprosto hodí na popíjení v tuto roční dobu, kdy po večerech již bývá chladněji. Nemám co vytknout, průběh chutě, dochuť i dobré výsledky při všech přípravách mě jen potěšily.
Cena: 187,-/50g
Prodejce: Unitea