Polozelený čaj

Polozelené čaje - skupina jíž charakterizuje tradiční způsob zpracování, zahrnující zavadání lístků na prudkém slunci a oxidace následovaná rolováním. Obecně stupeň oxidace dosahuje 8 % až 85 % (světlý/tmavý oolong). Chuť polozelených čajů se výrazně liší v závislosti na pěstování a způsobu zpracování, kdy se některé oolongy například praží, nebo archivují. Může být sladká a ovocná s medovou vůní, hutná s dřevitými a praženými tóny nebo osvěžující s květinovým aroma. Různé sorty oolongů se zpracovávají odlišným způsobem, ale tvar listů bývá v zásadě dvojí: buď jsou lístky volně zohýbané (dračí formy), nebo pevně svinuté do malých kuliček s koncem stonku. První způsob svinovaní je tradičnější.

Formosa Hehuanshan spring 2013


Vložil Tomáš Klouda 24.6.2013, autor Tomáš Klouda


nadobi
nadobi
Info o čaji:
Hehuanshan: Taiwan, hora Hehuanshan poblíž města Puli, 1600 metrů nad mořem, sklizeň 19.4.2013, 20% oxidace.
nadobi
nadobi
Suchý list světlý, zelené svěží barvy. Rovnoměrně rolované kuličky, tříděný list, přibližně jednotná velikost kuliček. Vůně suchého listu velmi pronikavá, svěží, evokuje jarní rozkvetlé květiny, báječný plný kontrast osmanthusu s náznakem šeříku. Vůně proniká velmi výrazně i přes uzavíratelný plastový pytlík.
nadobi
nadobi
nadobi
nadobi
Příprava v testeru
2g/100ml/3min, 90°C, předehřev nádobí.
Nahřátý list: mocná květinová až vegetální vůně, velmi zajímavé nevšední podtóny zeleného hrášku a bambusových výhonků, to vše pod záštitou květinové osmanthové primární složky.
Vůně nálevu: uhlazená svěží pronikavá květinové vůně, osmanthus s šeříkem a lehké tóny bezu, svěží jarní nálož květin.
Barva nálevu: světlounká čirá žlutavá barva. Zcela minimální množství částeček a zlomků listu.
Chuť: kulatá sladko-hořká základová chuť, primární složky v podobě květinových prvků, osmanthus s prvky černého bezu, šeříku a dalších méně výrazných prvků květin. Lehce nahořklý podtón evokuje skutečné květinové prvky, místy s nádechem nektaru květin. Podtón je poměrně výrazně vegetální, místy problesknou bylinné složky s náznakem kořeněných prvků, jindy tóny zeleného hrášku či bambusových výhonků. Závěr chutě s méně výraznou hořkostí, nejvýraznější prvky osmanthus, bez a šeřík, podtón lehce bylinný. Dlouhá dochuť samotná, plný základ s jemným průběhem, velmi podařené prolínání prvků. Zajímavý je výrazněji nahořklý prvek spjatý s květinovými tóny.
Dochuť: Dlouhá, plná bohatá dochuť. Plný, kulatý, sladký průběh dochutě, minimální zůstatek hořkosti. Primární květinové složky s kořeněnými prvky v pozadí, plné fascinující sladěné tóny. Vedlejší složka lehounce nakyslá ve spojení s květinovými prvky, lehký bylinno-hráškový podtón. Velmi dlouhá doba doznívání, chutný a jemný typicky jarní celek. Kořeněnost se v průběhu dochutě zmírňuje, závěrem zůstávají osmathové prvky s hráskovým podtextem. Hravý a chutný svěží nálev, jež rozradostní chuťové pohárky.
//druhé zalití v tasteru-zelenější nálev, méně výrazné hořké složky a pestřejší květinové prvky. Třetí zalití pouze ve znamení lehkých nádechů květin - jemný nálev.
nadobi
nadobi
nadobi
nadobi
nadobi
Vícenálevová příprava:
Skleněná konvička 100ml, 6g listu, voda filtrovaná přes britu, předehřev nádobí - výraznější květové prvky, ve větším množství list voní těžší květinovou složkou s náznakem vegetálních tónů. Hutnější šeříkové prvky.

1.nálev 85°C/20s – poměrně rychlé rozbalování kuliček, zelinkavo-žlutý nálev. Vůně květinová sladko-nakyslá po nektaru orchidejí a po osmanthu. Slaďounký základ lehkého nakyslého pozadí, květinová ne zcela plná ale jemná primární chuť, postupné rozvíjení květinových prvků a jejich pestrosti, osmanthus, šeřík, nektar orchidejí. Velmi jemné podtóny vegetálního nádechu, lehké travnato-bylinné prvky s náznakem zeleného svěžího mladého hrášku. Závěr chutě čistý sladký květinový. Dozvuk středně dlouhý, jemný, sladký, primárně kvěový s brobleskem růžových lístků, primárně šeřík a nektar orchidejí. Slabounký vegetální podtón, velice příjemné svěží pití.

2.nálev 85°C/15s – žlutavý nálev, listy se rychle rozvíjejí, plná konvička. Uhlazený sladko-nakyslý nálev s minimální nahořklostí, celek evokuje nektar kevětin, orchideje, magnolie a šeřík, lehce osmanthus. Jemná, procítěná a plná chuť rozvinutá s květinovým úschvatným osvěžujícím efektem, pouze v závěru lehce vegetální prvky v pozadí s poměrně výraznou kořeněnou složkou spojenou s květinami. Dozvuk plný, vcelku dlouhý, květinová fascinují pestrá hlavní složka, lehce kořeněný podtext, základ sladký. Květinové prvky hutné, orchidejové a lehce po černém bezu, v pozadí lehounké tóny osmanthu. Nepatrný bylinno-travnatý vedlejší prvek, opravdu málo výrazný. Hutné a chutné složky lehce ochlazujícího ofektu a osvěžujícího působení.

3.nálev 85°C/30s – zelinkavý velmi vonný nálev, nektar orchidejí. Zatím nejlepší plný a zároveň jemný nálev, květinové pestré složky s lehkou kořeněnou složkou, později s lehounkým vegetálním podtónem. Sladký, lehounce nahořklý základ, enormně výrazné květinkové tóny, orchidej, osmanthus, šeřík, bez. Fascinující prolínání chutí, závěr lehounce kořeněný s pestrou sladkou květinovou plnou chutí. Aftertaste dlouhý, jemný, sladký základ, minimální nahořklost, nektar orchideje s černým bezem, později magnolie. Svěží plný květinový nálev, květiny prostupují celá ústa, sladké tělo s lehounkou kořeněnou složkou, zcela minimální vegetální podtón, pouze květiny. Závěr sladký s doznívající kořenou složkou, orchidejovo-šeříkové prvky.

4.nálev 85°C/50s – totožný plný velmi chutný nálev, jako v předchozím případě. Kořeněná složka lehounce slabší, ale jinak totožný nálev.

5.nálev 85°C/90s – jemnější nálev sladkého základu, stále čirý, zeleno-žlutavý nálev. Květinovo-nektarové primární prvky, sladké složky lékořice v pozadí, později tóny hrášku a bylin v podtextu. Květinové prvky působí ještě více svěžím dojmem, sladké orchidejové nektarové tóny s lehkým nádechem černého bezu. Závěr čistě sladký květinový s náznakem hrášku, kořeněná vedleší složka nepatrná. Dochuť dlouhá, lehčí, květinová plná složka, květinové procítění na patře i jazyku, sladký primární nálev s lehkou nahořklostí na jazyku, postupem času se dochuť stává takřka pylová s nektarem v těle, sladká překypující květinová složka tvoří naprosto omamný základ s lehounkou kořeněnou vedlejší složkou. Závěr s lehkým osmanthovým nádechem.

6.nálev 85°C/140s – sladký květinový nálev, neurčitější prvky, výrazné tóny magnolie a bezu, lehce osmanthus, stále poměrně plný nálev, mnohem jemnější celek, vyloženě lehký osvěžující, příjemná ochlazující jarní dobrůtka. Dozvuk stále poměrně dlouhý, květinkové lehké tóny, magnolie s lehkým šeříkem, decentní bezové složky. Mírnější složky s nepatrnou kořeněnou složkoum v závěru složky nektaru orchideje, stále pestrý nálev.

7.nálev 90°C/250s – nepatrně nahořklejší základ v kontrastu se sladkou složkou, výraznější tělo zakrývá úbytek pestrosti květinových prvků, zůstává pouze nektar orchidejí a osmanthus, příjemná lehce kořeněná relativně plná směska chutí. Uvolňující kompozice chutí, závěr stále poměrně nahořklý s primárním poměrně neurčitým květinovým základem. Stále poměrně plné složky. Dochuť středně dlouhá až dlouhá, květinová neurčitá chuť, sladký základ a zmírňující se nahořklost. Lehce kořeněné podtóny s květinovými prvky nepůsobí již tak jemně, ale na druhou stranu, nálev je plný a uspokojivý.

8.nálev 100°C/300+s – lehce nahořklý květinový nálev sladkého základu, nepatrné kořeněné prvky. Dozvuk středně dlouhý, neurčitý květinový s nepatrnou kořeněnou složkou. Příjemný závěr.
Další nálev zalitý vroucí vodou a louhován hodiny - výrazností a skladbou chutí je přibližně jako 7.nálev.
nadobi
nadobi
nadobi
Vylouhovaný list světlounký, zelené barvy. List je poměrně měkký, což nebývá u těchto oolongů tak časté. Převažují podlouhlé místy potrhané vícelisté celky, poté četně dvoulisty, pouze místy jednolisty větší velikosti.
nadobi
nadobi
nadobi
Závěr: plný květinový osvěžující tahoun, typicky jarní pití, které nezbývá, než doporučit. Skvělé čerstvé pití!

Cena: u farmáře za 625 TWD/150 g (420 Kč)

Prodejce: vzorek od paní Zuzany, zakoupeno přímo u pěstitele.