Heicha

Heicha - jsou tmavé čaje tvořící samostatnou kategorii. Tyto čaje prochází dodatečnou oxidací a mají většinou podobně jako pu-erh předpoklad k dozrávání v průběhu času. Tento čaj pochází až na vyjímky z Číny (provincie Guangxi, Anhui, Hunan, Hubei, Sichuan) a chuťově se značně liší dle lokalit, procesu výroby a výrobců.

 • 2013 Anhua Wild Tianjian Heicha

 • Vložil Tomáš Klouda 11.6.2017, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  Info:
  K dispozici bylo v prosinci v r.2015 na meetea.cz - popis prodejce:
  Hutný, šťavnatý zrající tmavý čaj s hladkou, máslově hustou chutí a vůní medu, sušeného ovoce, venkova, sena a stájí. Výrazně povzbuzující, příjemný po ránu.
  Rarita z našeho archivu zpracovaná z divoce rostoucích keřů v čínské provincii Hunan.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi    Suchý list tmavý, barva šedo-černá, přijatelný podíl větviček. Vůně příjemná, ani těžká, ani svěží, usedlá, dřevitá s bylinným základem a vanilkovým pozadím. Poměrně objemný list, vypadá velmi dobře, mnoho celých, jen mírně kroucených listů.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi     Příprava v tasteru
  Degustační souprava 100ml, 3g listu, 3min louhování, 95°C horká voda.
  Nahřátý list: list voní nesmírně zajímavě, hořko-slaný základ se sladkou stopkou. dominují dřevito-bylinné tóny, naprosto unikátní kompozice, mořská sůl s jedinečnou dřevito-bylinnou složkou. Základ heicha v podobě tónů podobných senu.
  Vůně nálevu: krásně nasládlá s nahoořklou stopkou, bylinné prvky se zajímavou dřevitostí.
  Barva nálevu: světlejší, hnědavá barva nálevu. zlomky žádné, pouze minimálně prachu na dně misky.
  Chuť: chuť je hladká, poměrně pestrá, hořko-sladký základ. Celku dominuje dřevitost s jemným nádechem sena (typický heicha základ tohoto typu), jemné tóny listnatých stromů - jilm, v pozadí opět mírně hrají vanilkové tóny, které mě velmi těší, lehoučce se mezi dřevitými tóny dere na povrch karamelová složka, silnější projevy karamelu v závěru chutě (pouze u silnějšího nálevu z testru). Příjemný vyrovnaný nálev, hezky sedne po polknutí do žaludku. V dřevitých tónech je cítit náznak zemitosti - podobné jako starší seno.
  Dochuť: po polknutí výrazná a dlouhotrvající dochuť, stále převládá dřevitost s tóny sena, lehoučká zemitost, vanilka již minimálně, naopak výraznější problesky karamelu, doslova krémové pozadí, stékjící po jazyku. Základ nahořkslejší, ale stále mírný základ s příjemnou nasládlou složkou. Závěr jde spíše do bylinna. Jednoznačně doporučení, základ vyrovnaný a chuť u heicha pro mou osobu nová, zajímavé projevy.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Vylouhovaný list objemný, mnoho dlouhých, nepoškozných listů. Barva vesměs tmavě zelená, místy s šedo-černými listy, které jsou podobné shu pueru. Hezký, kvalitní list.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi     Cena: ?

  Zdroj: dar Filip Raboch (děkuji! :-) )