Bílý čaj

Bílé čaje - po sběru se čajové lístky nijak nezpracovávají. Nejdříve se nechají zavadnout, poté se suší na slunci. Bílý čaj se nepraží ani neoxiduje, a proto si uchovává jemné složení a jedinečnou chuť. Nakonec se čajové lístky třídí podle velikosti. Nejlepší jsou mladé, vrcholové, nerozvinuté lísty.

2012 Yunnan Sourcing Silver Needle Cake Raw Pu-erh tea


Vložil Tomáš Klouda 13.5.2013, autor Tomáš Klouda


nadobi
nadobi
Foto od prodejce

Info od prodejce:
This little tea cake is composed entirely of first flush of spring sun-dried silver needles from the county of Yong De in Lincang. It is stone-pressed by hand in the traditional manner. Our silver needle cake can be aged over the years and will develop a textured and sweet taste.
This tea should not be confused with silver needles white tea, which is heat dried and cannot be aged. Our silver needle cake is composed of sun-dried material and was processed as a traditional raw pu-erh.
Comes in white wrapper without nei fei
Tea weight: 100 grams (these are not packaged in tongs)
nadobi
nadobi
nadobi
Suchý list spíše menší velikosti, drobnější nepoškozené stříbrné ochmýřené lístky, perfektní vzhled. List je oddělen, prakticky žádný slisovaný kousek, usuzuji tedy, že se jedná o lehce lisovaný koláč, čemuž napovídá i popis ručního lisování kamenem. Vůně suchého listu lehce tabákovitá s vcelku vegetálním bylinným čerstvým podtónem a sladko nakyslého základu.
nadobi
nadobi
Příprava v testeru
Taster 100ml, 1,5g listu, 3min louhování, 95°C horká voda.
Nahřátý list: intenzivní komplexní vůně, lišejníkový až téměř houbový základ se specificky kořeněným podtónem, výrazná hutná základová vonná složka, pozadí medovo-dřevité, velmi výrazný odér svěžího nádechu. Sladké tělo, lahodný těžší celek.
Vůně nálevu: usazenější lišejníkovo-houbová vůně, spíše jemnějšího charakteru, zcela nepatrná kořeněná složka, sladký základ.
Barva nálevu: velmi světle žlutá, krémová. Nálev bez kalu či drobných částeček, čirý světlý nálev.
Chuť: velmi jemná a přitom výrazná chuť, sladký základ, lišejníkovo-houbové tělo, bylinné podtóny, lehce medový specifický vedlejší tón z květů listnatých stromů. Facinující typický základ bílého pueru s jemnějším průběhem, spíše relaxační uklidňující účinek, ani delší louhování příliš nezhutní celek. U tohoto typu čaje většinou chuť přechází do tónů hutného červeného čaje v kombinaci s lišejníkovým základem, tento kus je jemný, zcela specifický, jiný, než doposud mnou degustované bílé puery. Chuť je dlouhotrvající se sladkou koncovkou a jemně kořeněného podtextu. Plynulý přechod na dozvuk.
Dochuť: dochuť s ještě větší základovou sladkou složkou, výraznější rozložení bylinných složek, lišejníkový prvek v tvoří základ, ale je usazenější, dává prostor ostatním prvkům. Jemný, ale výrazný nálev bylinných složek a jemný podtón medu z květů listnatých stromů, lehce je cítit lípa nepatrné složky nektaru mateřídoušky, ohromně jemný sladký nálev zcela odbourávající stres. Koncovka bylinná s lišejníkovým základem. Start dochutě lehce kořeněný v pozadí, rychle ale tato složka odeznívá.
//po přípravě ještě 2x zalito a mimo posledního nálevu čaj dával totožné výsledky - poměrně velká výdrž, ale menší výraznost.
nadobi
nadobi
nadobi
Vylouhovaný list drobný, nepoškozené lístky, velmi úhledné, špičková výsledná podoba dosvědčuje pečlivé zacházení s čajem.
nadobi
nadobi
nadobi
Závěr: Jemný bílý puer s typickými základovými prvky, ale jemným charakterem, skvělé chutné tóny pro uvolňující odpočinkové chvíle. Osobně preferuji hutnější kusy s pozdějšími tóny červených čajů, ale tento byl opravdu příjemnou změnou. Cena se mi zdá být za čerstvý kus poměrně vyšší, v minulosti jsem kupoval 250g za obdobnou cenu, celý tong bych asi za sebe nebral, ale jeden dva koláče - proč ne? :-)

Cena: $7.80/100g

Prodejce: YS