Pu-erh

Pu-erh - označení pro tmavý čaj (hei cha, chej čcha) pěstovaný v čínské provincii Jün-nan. Pchu-er se vyrábí, až na pár výjimek, z jednoho druhu čajového keře, ta-jie, v doslovném překladu název znamená "velký list" a zpracovává se užitím dodatečné oxidace čaje. Rozdělujeme jej na dva druhy - zelený (sheng, raw) a tmavý (shu, ripe).

 • 2012 Simao Jin Gua (8 g) – tmavý (ShuRipe) čaj Pu-erh

 • Vložil Tomáš Klouda 28.2.2019, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Info od prodejce:
  Námi nabízený Jin Gua je tmavý Pu-erh v podobě malých 8 g hnízdeček. Dávkování je velmi snadné - jeden kus je přesně jedna bohatá dávka čaje do konvičky či zhongu. Zalisovány jsou kvalitní celé lístky - žádná drť, jak je u malých hnízdeček často zvykem. "Jin Gua", neboli "Zlatý meloun" je další z tradičních tvarů, do kterého se lisují Pu-erhy. V podstatě jde o tuochu (hnízdo) s drážkami na bocích. Nálev je průzračné, temně červené barvy a sametově lahodné, výrazně nasládlé, plné chuti a příjemné vůně s intenzivně sladkým aftertastem.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi    Suchý list není v podobě hnízdečka, ale spíše tvarově připomíná melounek. Středně pevně, až lehce lisovaný kousek. V celku jsou větší kousky listů, je podle barev vidět i vyšší obsah tipsů. Barvy jsou černé, šedé, nazlátlé, hnědavé. Vůně je nasládlá, příjemně zemito-dřevitá.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Chuť: 2,5 / 5 (5 = NEJLEPŠÍ)

  Dochuť: 2,5 / 5 (5 = NEJLEPŠÍ)

  Cena: 3 / 5 (5 = NEJLEPŠÍ POMĚR CENA VÝKON)

  Originalita: 2 / 5 (5 = UNIKÁTNÍ ČAJ, 1 = ŘADOVKA, OKOUKANÝ)

  Praktičnost: 4 / 5 (5 = BEZSTAROSTNÝ ČAJ, 1 = NEPRAKTICKÝ, NÁROČNÝ)

  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi     Osobní popisek: Yixing konvička 350ml/8g listu. 4 syté nálevy, pátý světlejší, chuťově plošší. Zaléváno vroucí vodou.
  Vůně: Plná nasládlá, příjemně zemitá s nuancemi sladko-nahořklých ořechů.
  Barva: Temná, neprůhledná, černá. Světlejší, poslední nálev je do ruda. Na dně misky nejsou zlomky, jen drobný prach.
  Chuť: vyrovnané tělo, kulatý nasládlý celek, jen decentní nahořklá složka. Výraznější zemitost, příjemné náznaky vlašských ořechů, dřevitý podtext. Syté hutné tělo, ani při přelouhování (na zahradě velmi horká voda ze samovaru, než jsem dal zpět samovar a slil nálev, byl již přelouhovaný) není hrubý, naopak jde lehce do krémových tónů, hezky klouže do krku. Poslední nálev lehčí, šestý při 15min louh ještě stále pitelný a prvky relativně plné, ale nálev je již průhledný, zkrátka v porovnání s prvními nálevy, lehčí.
  Dochuť: Sladká dochuť s lehce nahořklou stopkou, hrají zde příjemně čerstvé vlašské ořechy, mokré dřeviny z lesa, lehká zemitost. Oceňuji balanc celku, nicméně mi charakter přijde poměrně běžný, "okoukaný". Není to chyba, melounek je praktický, jistota při typickém charakteru pueru, ale celkově bych hodnotil výkon a pestrost jako nižší střed. Po prvním nálevu se melounek rozpadne a okamžitě dává přetemné nálevy. Dochuť je prvních 5 minut intenzivní, poté jen lehká zemitá nasládlá stopka - spíše středně dlouhá.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Vylouhovaný list není úplně gong ting, ale je drobnější, jsou v celku obsaženy i tipsy, není vůbec nejhorší, je to spíše blend listů. Barva velmi tmavá, černo-nahnědlá, struktura je měkká, místy větvičky v celku.
  nadobi
  nadobi
  nadobi     Cena: 25,-/8g minituo

  Prodejce: https://www.tea-legends.cz/