Srovnání a testy s čajem

Srovnání a testy s čajem - Porovnávání čajů mezi sebou, testy chutě/ceny a výdrže, voda, nádoby, sirupy, oleje, soda, pražení, vše co mě napadne provádět s čajem.

2012 Darjeeling FF Mulootar + 2012 Darjeeling FF Namring


Vložil Tomáš Klouda 7.5.2012, autor Tomáš Klouda


list
//vlevo Mullootar, vpravo Namring


list
// zahrada Mullootar patří do oblasti č. 7 a zahrada Namring patří do oblasti č.3 (Teesta)Darjeeling ff FTGFOP 1 MULLOOTAR DJ 01/2012 organic
Popis od prodejce: Výtečný darjeelingský čaj z jarní sklizně prvotřídní kvality. Nálev plné, vyvážené, tipsově prachové, kořeněné chuti s tmavšími ovocnými tóny, příjemným aftertastem.

list
//obrázek prodejce

Suchý list pestrých barev, decentní květinová jemná vůně, bohatý soubor květinových tónů. Drobnější líst, místy větší zelené jednolisty. Spíše menší množství tipsů.
list
//obrázek prodejce

Jednonálevová příprava:
Tester 100ml, 3g, předehřev nádobí, zaléváno 95°C, louhováno 3 minut.

Barva nálevu: žlutavá, tmavší.
Vůně nálevu: Jemná komplexní květinová, svěží čerstvé tóny, jako v rozkvetlé zahradě.
Chuť: Velice svěží, sladký charakter, komplexní květinové tělo. Bezové tóny s podtóny květů třešně, nepatrná kořená složka v pozadí. Svěží celek, zůstává, přechod na tóny květového nektaru, hlaďounká chuť, při přímém porovnání s Namring - na můj vkus bez života, ale takovéto celky jsou pro uvolnění - a pro tento účel je to vynikající. Závěr s lehce výraznější chutí bezové složky a téměř bylinné koncovky.
Dochuť: Dlouhotrvající květinová komplexní chuť po celých ústech, "zahrada" roskvétá po celých ústech. Zde není kořeněná složka takřka vůbec přítomná, velice sladký charakter nálevu, uvolňující účinek. Přechod na nektarové složky s bylinnou složkou v závěru.
Vylouhovaný list: klasický vzhled, poměrně tříděné listy, trhané celky pestrých barev, místy nějaký ten tips, místy celé jednolisty.
Cena: 297,-/100g
Hodnocení: 5/10
// průběh chutí při vícenálevu 5g/100ml gaiwan, 40/20/35/120/280 - po celou dobu květinovo-nektarové tóny, první nálev svěží, tóny bezových květů a dalších květin, krásný prožitek - jako relaxace v rozkvetlé zahradě. Skutečně jemné nálevy, na můj vkus až příliš, kořeněná složka se objevuje až později a to velmi jemně, je to extrémně svěží čaj s květinovými uvolňujícími prvky. Nálevy začaly být zajímavější 3 a 4 nálev, kdy se do chuti vmísila živější kořeněná složka, dozvuk až do 4 nálevu dlouhý, jemný květinový, pátý nálev květinový nádech a středně dlouhý aftertaste.

Darjeeling ff FTGFOP 1 NAMRING DJ 05/2012
Popis od prodejce: Špičkový darjeelingský čaj z jarní sklizně, list prvotřídní kvality s velkým podílem stříbrných tipsů. Nálev vynikající, komplexní, plné, vyvážené, velmi zajímavé, květově nasládlé, kořeněné chuti se zelenou složkou a tipsově štiplavými tóny, výborným aftertastem.

list
//obrázek prodejce

Suchý list pestrých barev, slušné množství tipsů, květinovo-kořeněná vůně, omamný svěží efekt.
list
//obrázek prodejce

Jednonálevová příprava:
Tester 100ml, 3g, předehřev nádobí, zaléváno 95°C, louhováno 3 minut.

Barva nálevu: tmavě žlutá - tmavší než Mullootar.
Vůně nálevu: Těžší květinové prvky, omamné tóny, dost výrazná - lehce štiplavá - kořeněná hutná složka.
Chuť: Hutný živý celek, při přímém porovnání s Mullootar je tento nálev energický, plný, komplexní. Poměrně řízná, lehce štiplavá kořeněná složka, mocné tóny květin, lehké dřevité - pryskyřičné - složky. Květinové tóny v celku chutí nejsou tak pestré, jako u Mullootar, ale ty nejvýraznější jsou vynikající. Přechod na více květinové tělo s nektarovým podtextem, závěr s lehce pryskyřičným pozadím, a květinovou stopkou. Místy příliš výrazné kořeněné prvky, ale celková chuť tento nedostatek dostatečně kryje.
Dochuť: Start štiplavější kořeněný s pryskyřičným pozadím, rychlý přechod na květinové plné prvky, lehce připomíná vůni tulipánů. Dřevito-pryskyřičná složka rychle mizí, přechod na nektarové složky a velice sladký základ, závěr s jednotlivými květinovými prvky.
Vylouhovaný list: nepatrně hezčí vzhled oproti mullootar, více vrchovolých lístků, lehce pestřejší barvy.
Cena: 397,-/100g
Hodnocení: 7/10
// průběh chutí při vícenálevu 5g/100ml gaiwan, 30/15/30/60/200 - první nálev vydatný květinový s živou kořeněnou složkou, plný vyloženě energický svěží nálev, kořeněná složka výraznější, ale v mém pohledu super. Druhý a třetí nálev s méně výraznou kořeněnou složkou, vydatné květinové komplexní tóny - klasický FF, ničím neoslní, ani neurazí, komplexní květinové prvky i v dozvuku, zajímavá je pestrost tónů. poslední dva nálevy jsou květinové jemné, takové dojezdy, příjemný nasládlý květový celek. U těchto byla doba doznívání jež jen středně dlouhá, u prvních tří nálevů extrémně dlouhá.

Závěr: Po přípravách v testru jsme zalévali ještě 2x - delší louhování 5/10 minut - oba čaje daly ještě bohatý nálev, uspokojivý i test při vícenálevové přípravě. Mullootar je atraktivní díky nepříliš rozřířenému názvu zahrady, a díky své jemné a přitom intenzivní květinové chuti, nedostatek bych viděl v ne příliš plných tónech, dluoho jsou cítit, ale vše je příliš jemné, bez ducha. Namring je hutný plný komplexní čaj, který představuje typický FF, mimo drobné nedostatky, jako kratší dozvuk a lehce převyšující kořeněnost, to velice dobrý čaj.

Prodejce: Amana