Pu-erh

Pu-erh - označení pro tmavý čaj (hei cha, chej čcha) pěstovaný v čínské provincii Jün-nan. Pchu-er se vyrábí, až na pár výjimek, z jednoho druhu čajového keře, ta-jie, v doslovném překladu název znamená "velký list" a zpracovává se užitím dodatečné oxidace čaje. Rozdělujeme jej na dva druhy - zelený (sheng, raw) a tmavý (shu, ripe).

2011 "Zi Qi Dong Lai" Ripe


27.5.2011



Info o čaji:
"Zi Qi Dong Lai" : v hrubém překladu - "Fialový vzduch přichází z východu" - v Číně to znamená příznivé znamení.

Tento koláček byl lisován ze dvou zdrojových listů, vznikl tak blend speciálně sestavený pro české čajomilce za spolupráce s českými prodejci - vznikl vyvážený čaj se zajímavým poměrem síly a jemnosti. koláč obsahuje list: 2006 kvalitativně pátá třída z Haiwan Tea Factory (skladováno v Anningu) a 2008 třída Gongting (nejvyšší kvalita tmavého pueru) z malé továrny v Menghai (skladováno v Kunmingu).

O designu : Novoroční Taoistický starý muž je připomínka na dobu produkce tohoto čaje - nový čínský rok 2011.

Nei Fei: Pokud budete kupovat koláč od zdroje (chawangshop), nei fei bude s nápisem Chawangshop, v ČR se lze setkat s nápisem U Džoudyho. Zástupci z Čajovny u Džoudyho a Čajovny V Síti se podíleli na vzniku tohoto koláče a podpořili prodejce i čajový trh.

Manufaktura: Shengpu Tea Factory

Datum produkce: 15/03/2011

Váha: 150g


Koláč poměrně lehce lisovaný, celé kusy lze snadno oddělovat i ručně (ale sám od sebe se nedrolí), na pohled úhledný kvalitní list.


Příprava:
Vícenálevová příprava:
Gaiwan 90ml, 4g listu, předehřev nádobí + nultý oplachovací nálev, vůně nahřátého listu je extrémně výrazná, ořechovo-dřevitá, příjemná, svěží, téměř smetanová. Po oplachovacím nálevu se mokrý list rozvoněl ještě jemnějšími tóny.

1.nálev 95°C/15s - barva nálevu oranžovo-hnědo-červená, vůně jemná, smetanová s ořechovými prvky. Chuť velice komplexní již v tomto prvním nálevu, kulatá chuť, nálev doslova sklouzne až do krku. Smetanová základová složka, sladký charakter nálevu, postupně v závěru nepatrně hořknoucí. Plné ořechové složky (lískové ořechy,mandle,vlašské a místy i para ořechy - postupné přechody mezi těmito tóny) s dřevitými tóny v závěru lze cítit nahořklé vlašské ořechy. Aftertaste jemný, již v tomto prvním nálevu poměrně dlouhý, sladká smetanová ořechová dochuť.

2.nálev 95°C/0s - okamžitě po zalití sléváme. Temná hnědo-červená (rubínová) barva nálevu, vůně listu v gaiwanu provoněla celou místnost, odlomený kus se téměř zcela rozpadl - to potvrzuje lehčí lisování. Chuť plná, výraznější, složitější, mnoho chuťových přechodů. Nálev si stále zachovává svou jemnost, krémovou něžnost a neagresivní tóny. Chuť startuje na výrazné smetanové složce splynuté s lískovými ořechy, postupné sládnutí (měnící se ořechové složky), v závěru již téměř neznatelná nahořklost s tóny vlašských ořechů. Aftertaste dlouhotrvající (řádově desítky minut) se smetanovým základem a ořevovými prvky, v závěru přechází spíše do dřevitých tónů spojených s neustávající smetanovou složkou.

3.nálev 95°C/5s - opět tmavší - neprůhledný rudý nálev. Opět posílení nálevu, totožné chutě jako v předchozím nálevu, pouze posílené. Enormní výraznost, báječné pocity při vychutnávání. Neskutečně dlouhý dozvuk - chuťově totožný s minulým nálevem, výraznost větší.

4.nálev 95°C/15s - konstantní nálev, neprůhledná červeno-oranžová barva nálevu. Jiné seskupení ořechových prvků, výraznější vlašské ořechy v závěru. Smetanová složka se zdá být méně výrazná, ale stále příjemná a dává celkový jemný nádech. Konstantní výraznost, chutě plné a kulaté. Dochuť velice dlouhá, slabší smetanová chuť, výraznější tóny vlašských ořechů a dřevitých složek.

5.nálev 95°C/20s - stále tmavá neprůhledná načervenalá barva. Chuťové prvky nejsou tak pestré, sice plné a výrazné, ale ořechovost není tak pestrá, omezení na lískové ořechy a vlašáky, naopak zvýraznění dřevitých prvků v závěru chutě, které dříve byly v pozadí. Smetanová složka mírná, tvoří příjemný doplněk chutí. Aftertaste dlouhý, také méně pestrý, ale plný a dlouhotrvající. Slabá krémová složka s chutí vlaškých ořechů a lehkých tónů dřev.

6.nálev 100°C/40s - zalití vroucí vodou překvapivě oživilo chuťové prvky, opět pestřejší ořechové prvky a výraznější krémová složka! Srovnatelné se 4. nálevem. Dochuť dlouhá, také pestřejší, krémovější, ořechová složka pestřejší.

7.nálev 100°C/90s - pokles výraznosti krémovost vzdálená, ořechovost jednoduchá, pouze vlašské ořechy, dřevitá lehce štiplavá složka v závěru. Aftertaste středně dlouhý s tóny vlašských ořechů.

8.nálev 100°C/220s - světlá červeno-oranžová barva nálevu, příjemný nálev, ovšem omezený na pár základních prvků, slabá výraznost, dřevité a ořechové prvky. Dochuť krátká, ale na poslední nálev velice uspokojivá, nepatrně krémová s neurčitým ořechovým základem. Agresivnější nálev - delší louhování - třísloviny - lehce štípe v krku.


Příprava na jeden nálev
Konvička 250ml, 4g listu, předehřev nádobí
Hutný plný neprůhledný nálev černo-červené rubínové barvy. Chuť velice výrazná, naprosto bez zemitosti, sladěný nálev dlouhotrvající samotné chutě a nekonečná dochuť. Výrazné nasládlé tóny ořechů a dřevitých prvků, místy čokoládové složky, které vystupují velice příjemně za doprovodu jemných prvků. Smetanově jemný charakter nálevu.


Vylouhovaný list vypadá obstojně, je zde jasně vidět dvojí použitý list (viz. foto), velice příjemný vzhled láká na další přípravu.


Závěr: Tento čaj jsem poprvé popíjel, když byl ještě čerstvý, nyní cítím podstatně jemnější a pestřejší chutě, čaj se tedy usadil a jeho postupný vývoj bude také zajímavé sledovat. Skvělý tmavý puerh, velice doporučuji, tato soukromá produkce předčí mnohé tmavé puery v podobné cenové kategorii. Uvolňující nálevy, u kterých se zcela odreaguji. Jednou se mi podařilo zapomenout na nálev při vícenálevové přípravě - chuť byla stále vynikající, nálev trochu dráždil patro, ale žádné nepitelné prvky jsem nezaznamenal.


Cena: 12$/150g

Prodejce: ČR: Čajovna U Džoudyho a Čajovna V Síti,
                   Zahr.:Chawangshop