Polozelený čaj

Polozelené čaje - skupina jíž charakterizuje tradiční způsob zpracování, zahrnující zavadání lístků na prudkém slunci a oxidace následovaná rolováním. Obecně stupeň oxidace dosahuje 8 % až 85 % (světlý/tmavý oolong). Chuť polozelených čajů se výrazně liší v závislosti na pěstování a způsobu zpracování, kdy se některé oolongy například praží, nebo archivují. Může být sladká a ovocná s medovou vůní, hutná s dřevitými a praženými tóny nebo osvěžující s květinovým aroma. Různé sorty oolongů se zpracovávají odlišným způsobem, ale tvar listů bývá v zásadě dvojí: buď jsou lístky volně zohýbané (dračí formy), nebo pevně svinuté do malých kuliček s koncem stonku. První způsob svinovaní je tradičnější.

2011 Spring Guangdong Feng Huang Dan Cong Wudong Milan Xiang Honey Orchid


27.2.2012

Info od prodejce:

list
list
Info od prodejce:
Milan Xiang is one kind of Dancong oolong teas which come from Feng Huang mountains.This tea is picked from one tea garden in middle altlitudes (over 700m) of Wudong mountain in April 2011.
Milan Xiang is the most popular and well-known kind of Dancong oolong teas literally "honey orchid" and medium baking very carefully.
The smell of this tea is great with honey and floral notes. Full and fruity in mouth and reminiscent of apricot with a slight honey-sweetness. Great oolong tea for gong fu tea ceremony !
Origin: Wudong Shan, Chaozhou, Guangdong prov.
Weight: 100g (Original pack is 250g)
list
list
Suchý list velice tmavý, černo-zelené barvy. Oxidace střední a pečení velmi jemné. Dlouhé velké listy - tradiční vzhled fénixe, pouze velké jednolisty, tříděný list, nelámaný - vysoká kvalita. Vůně těžší, svěží orchidejové tóny s vůní exot ovoce.
list
list
Vícenálevová příprava: Gaiwan 90ml, 4g listu, předehřeb nádobí - kořeněný praženější základ, velice aromatické ovocné plné vonné tóny s výraznou orchidejovou vůní.

1.nálev 95°C/25s - díky celistvému listu není potřeba sítko. Zalitý list a mokrý list voní podstatně lépe, vytříbené ovocné vonné prvky, lehce štiplavé kořeněnémocné vůně. Žluto-hnědý nálev, ovocno-květinové vůně. Vůně z čichátka mocná s tóny exotického ovoce. Z počátku těžší přezrálá chuť ovoce s jemnou doplňující prařenou složkou, během vteřiny se rozvine do ostatních prvků. Pražená složka mizí a dává tak prostor pro rozvinutí všech delikátních tónů. Plné ovocné tóny (Li-či, medový meloun), sladký základ s kořeněným tónem dodávající celku energii. Nádherný vyvážený nálev s velkým množstvím předodů mezi jednotlivými tóny. Bezchybný průběh chutí, od začátku do konce. Závěr chutě květinový s plnou orchodejovou chutí a sládnoucí ovocnou složkou na patře. Aftertaste velice dlouhý, ocovné plné složky po celých ústech, sladké tělo, později květinová chuť na patře a sládnoucí celek evokující medové složky.

2.nálev 95°C/20s - nepatrně tmavší nálev, ještě aromatičtější celek. Pestřejší komplexnější nálev,výraznější kořeněná složka v pozadí,mnohem složitější ovocné tóny, hutnější celek, lehká pražená složka v pozadí, výrazný květinové základové složky orchidejového základu. Vyvážený nálev opět s velkým množstvím přechodů mezi prvky, umocněný výrazností těchto prvků. SLádnoucí nálev, váce výrazný kořeněný závěr. Dochuť velice výrazná, ovocná komplexní složka, postupné zvýrazňování kořeněného tónu. Pozvolné odeznívání (15-20min), přechod na květinové tóny se slabou praženou chutí a medovou složkou na patře. Extrémně dlouhé celkové doznívání, všetranně zajímavý čaj.

3.nálev 95°C/35s - spíše žlutavý nálev, stále výrazně kořeněné aroma s ovocnými prvky. Zatím nejlepší nálev, extrémně komplexní soubor ovocných tónů, pražený podtón a lehčí kořeněný nádech s mírnější květinovou složkou pouze doplňující tento složitý celek. Vyvážený nálev, nic nevyčnívá, ani nezapadá, velké množství přechodů mězi jednotlivými tóny, hlavní ovocné prvky - broskev, mango, medový meloun, meruňka. Závěr se pohybuje k těžším přezrálým prvkům - od medové po nepatrnou povidlovou chuť. Dozvuk extrémně dlouhý s ovocným nekončícím požitkem. Lehounce kořeněný podtón, pražená složka zde není cítit.

4.nálev 95°C/45s - zajímavá změna chuťových prvků, mezi komplexní celek ovocných prvků se přidaly i citrusové slabé podtóny, evokuje je jak štiplavá kořeněná složka, tak soubor ovocných chutí. Mango a broskev má díky této lehce citrusové chuti živější základ. Pražený podtón a lehčí kořeněná složka. Opět mírnější květinová složka. V závěru sládnoucí ovocné prvky, med a ananas. Aftertaste ovocný s lehkým kořeněným podtónem. I zde registruji lehounké cistusové složky a živější tělo. Závěr lehký, květinový a medový.

5.nálev 95°C/70s - méně komplexní nálev, ale stále zajímavý celek s přechody mezi jednotlivými prvky.Kořeněná složka drží stále jiskru v chuti. Celkově jemnější usazenější prvky, pražená složka nevýrazná (v závěru pak lehce výraznější), ovocné tóny mírnější, ale stále plné. Kratší chuť samotná, nepatrně kratší i dochuť. Doznívání stále dlouhé s ovocnými prvky, nyní téměr bez kořeněných tónů s lehounkým nádechem preženosti. Nejvýraznější ovocné složky Mango a broskev, neurčité pak ananas a v závěru med.

6.nálev 95°C/180s - tento nálev je v podstatě souborem ovocných prvků, jen nepatrná kořeněná složka, jinak zůstává broskvová primární složka s nepatrnou praženou složkou v pozadí. Lehké tóny manga a sladké tělo. Dobrý sladký celek zahánějící chuť po sladkém. Aftertatse středně dlouhý, broskvový s nepatrnou orchidejovou složkou na patře v závěru doznívání.

7.nálev 100°C/300s - sladké tělo a broskvové tóny s neurčitými vedjelšími ovocnými tóny tvoří příjemný poslední nálev, nálev je již vcelku prázdný oproti chuťové extázi v prvních nálevech, přesto však děláš hrdou tečku za tímto požitkem. Dozvuk krátký velmi sladký ovocný neurčitých prvků.
list
list
Jednonálevová příprava:
Gaiwan 150ml, 1,5g, 6 min louhování, 95°C britovaná voda,
Barva nálevu: zlatavý jiksrný nálev
Vůně nálevu: lehounce pražený základ s ovocnou přezrálou složkou a květinovými tóny evokující orchideje.
Chuť kulatá, plná,převládají ovocné plně zralé tóny sladký základ (Li-či, med), nepatrně pražené prvky v pozadí, kořeněná složka jako vedlejší tón dodává nálevu šmrnc. Ananasovo-broskvový závěr.
Aftertaste ovocný s lehounkou kořenou složkou, předlouhý sladký dozvuk s medovo-ovocnými tóny.
list
list
Vylouhovaný list klasického úhledného vzhledu, svěží mnoho barevné listy, nelámané.
list
list
Závěr: Všestranně zajímavý a nepochybně kvalitní čaj, dost záleží na použité vodě, ideální brita, nebo studánková kvalitní voda, rozdíl je znát. Pestré tóny prostupující celá ústa, vyjímečný celek. Doporučuji - za tuto cenu excelentní čaj. V porovnání s některými jinými prodejci je u nás srovnatelná kvalita a 3x vyšší cena.
list
Cena: 9,8 dolarů/100g (223,-/100g)

Prodejce: Chawangshop