Zelený čaj

Zelené čaje - čaj s žádným, nebo zcela minimálním stupněm oxidace. Takto zpracovaný čaj si uchovává katechiny – antioxidanty s příznivým působením na lidský organismus. Po sběru listyzavadají ve stínu nebo se ihned zpracovávají. Pro zamezení oxidace musí listy projít vysokou teplotou (kill green) a to v pánvích wok (čínský způsob) nebo pomocí horké páry (japonský způsob). Ve finále se lístky tvarují, suší a třídí.

Nepal Himalayan Jun Chiyabari Green Tea AF 2011


30.1.2012

list
list
Suchý list v podobě objemných kroucených vícelistých celků. Svěží zeleno-hnědo-stříbné barvy, velký podíl tipsů. Vůně jemná, usazená, lehkých ovocných tónů s decentními trávovými složkami v pozadí. Bylinné vedlejší složky.
list
list
Vícenálevová příprava:
Gaiwan 90ml, 3g listu, předehřev nádobí - nádherné jemné tóny ovoce, usazené vonné složky, žádný agresivní tón. Vůně nejvíce připomíná nedozrálou broskev + hroznové víno s bylinnou složkou v pozadí.
0. oplachovací nálev - objemné načechrané lístky plují na hladině, nějakou dobu trvá, než se nasáknou vodou, doporučuji oplachovací nálev. Pakliže jej neuděláme, musíme pak prodloužit louhování prvního nálevu, jinak je chuť nevýrazná.

1.nálev 80°C/25s - žlutý jiskrný nálev. Vůně mokrého listu příjemná, jemné tóny vyzrálého ovoce - mango bez agresivních prvků s tóny citrusů v pozadí. chuťově procítěný nálev, vyvážený jemný charakter, vyzrálé ovoce, sladký charakter nálevu, zcela bez negativních složek, broskvové tóny s nádechem manga a ananasu, zcela bez štiplavých složek. Dozvuk lehký, nepatrně těžšího charakteru s tóny zralejšího ovoce. Postupné odeznívání a přechod na hutnější téměř marmeládové tóny exotického ovoce. Volice dlouhé, ale jemné doznívání, komplexní zralé ovocné tóny.

2.nálev 80°C/20s - tmavší žlutý nálev s odstíny zelené. Vyvážený nálev, zvýraznění stávajících prvků + lehká kořeněná složka spojená s decentní travnatou chutí v pozadí. Nádherné komplexní ovocné chutě s citrusovými vedlejšími prvky. Nejvíce výrazné jsou broskvové a ananasové tóny. Dochuť extrémně dlouhá, od hutných kořeněných tónů ananasu, po broskvové složky v závěru. Skvělá svěží chuť ananasu - jako kompotovaný, slaďounký zajímavý chuťový prvek. Lehká travnatá složka v pozadí chutí.

3.nálev 80°C/35s - čirý jasný nálev žluté barvy. Komplexní tóny ovocných prvků, složitý celek po celou dobu chutě, pouze v závěru sládnoucí ananasová složka vyvýšená nad ostatní ovocné prvky. Celkově stále jemný vytříbený charakter nálevu. Kořeněná složka dokonale sladěná s celkem, je cítit pouze v pozadí, žádný rušivý prvek - dokonalé uvolnění. Aftertaste ananasový s podtóny tropického ovoce, převážně citrusů a lehce i manga. Nepatrný travnatý vedlejší tón v závěru chutě. Opět extrémně dlouhý sladký ovocný dozvuk.

4.nálev 80°C/50s - plný, ale méně pestrý nálev, zvýrazněná travnatá složka v pozadí chutě. Méně výrazné jednotlivé ovocné prvky, ananasová složka není již tak svěží, neurčitý ovocný celek tropického ovoce. Povzbudivější nálev, příjemná broskvová koncovka. Dochuť není tak pestrá, jako v předchozích nálevech, převládají neurčité ovocné sladké prvky s travnatou složkou v pozadí. Délka do chutě stále dlouhá, ač méně pestrá.

5.nálev 95°C/180s - zjednodušení chutí, pouze pár jednoduchých neurčitých ovocných prvků, broskvová chuť v závěru. Travnatý jemný podtón. Aftertaste středně dlouhý, omezenějších ovocných tónů, neurčité prvky exotického ovoce, výraznější travnatá chuť.

6.nálev 100°C/250s - finální lehounkýnálev, slabá neurčitá ovocnost, sladký nálev. Dochuť slabá, krátká, ovocno travnatá, neurčitých prvků.
list
list
list
list
Jednonálevová příprava:
150ml porcelán gaiwan, 2g listu, předehřev nádobí
Barva nálevu svěží, zelená s žlutavými odstíny.
Vůně nálevu ovocná, těžší, plně zralé tropické ovoce, v pozadí jemná travnatost.
Chuť extrémně plná, ovocná, kulatý celek bez agresivních tónů. Ananasové tóny s tropickým ovocem, meruňkový závěr. Nepatrná travnatá vůně v pozadí. Dlouhá chuť samotná, plynulé přechody mezi jednotlivými prvky. Všestranně kvalitní čaj, delší louhování nevadí.
Dochuť plná prostupující celá ústa, ananasová chuť po celých ústech, sladký charakter. Meruňkový závěr, velice sladký, komplexní ovocný celek.
list
list
Vylouhovaný list obsahuje nejčastěji třílisté celky, zlomky zcela ojedinělé, místy jednolisty, častěji pak dvoulisté celky. Vzhledově pěkné, měkké lístky, přípravou místy potrhané.
list
list
Závěr: Fascinující zelený čaj z Nepálu. Úžasný vyvážený celek, lehká kořeněná složka s tropickým ovocem, procítěné kombinace chutí. Ideální pro chvíle uvolnění - k popíjení puštěna Mantra Maha Mrityeonjaya - skvělé uvolnění! V poměru s chutí hodnotím i cenu jako dobře přijatelnou.
list
Dovozce: Amana

Prodejce: Čajovna Kuba Pařízek Jihlava

Cena: 158Kč/100g