Pu-erh

Pu-erh - označení pro tmavý čaj (hei cha, chej čcha) pěstovaný v čínské provincii Jün-nan. Pchu-er se vyrábí, až na pár výjimek, z jednoho druhu čajového keře, ta-jie, v doslovném překladu název znamená "velký list" a zpracovává se užitím dodatečné oxidace čaje. Rozdělujeme jej na dva druhy - zelený (sheng, raw) a tmavý (shu, ripe).

 • 2011 Mei Lan Zhu Ju Raw Puerh Cake 200g Set of four cakes

 • Vložil Tomáš Klouda 29.12.2015, autor Tomáš Klouda
  Vlevo nahoře mei, pravá nahoře lan, levá dole zhu, pravá dole ju.
  Info od prodejce:
  This set of four cakes with different design of wrapper (4 different stamps four popular traditional Chinese images of: Mei - Plum Flowers, Lan - Cymbidium orchids, Zhu - Bamboo, and Ju - Chrysanthemums) is made from the same 2011 spring harvest material from Lincang area. This tea is made by the same tea seller with raw brick "2009 Ba Hu Cun Qiao Mu Raw Puerh Brick", even the taste of this cake is similar.
  Maocha for this cake comes from high mountains in Lincang and 40-100 years old tea trees. Clean, yellow and aromatic tea liquor, balanced and thick with sweet aftertaste.
  Simple and nice design, without neifei in the cake, this tea is good for re-selling, and long term storage!
  We offer set of four for a discounted price (19USD)or one cake (6USD) > here <
  Harvest area : Blend of different mountains in Lincang area
  Manufacturer : Wan Bang Tea Company
  Product date : 05/2011
  Weight : 200g per cake


  Koláč je lisován s citem, žádné zničující tlaky nebyly použity a podle toho je zachována kvalita listu. Oddělování listu od koláče lze snadno nožíkem na puery, po načnutí okraje i rukou, doporučuji ale koláč rozdělit na dvě části - tenčí 2 kola lze oddělit lépe rukou. Suchý list tmavší zelený (pozn. 2015 - koláč je celkově o něco tmavší oproti prvnímu testování) s hojným počtem ochmýřených tipsů, listy jsou díky jemnému lisování nepoškozené a tak můžeme při porcování najít velmi dlouhé pokroucené listy. Vůně je příjemná lehce tabáková s ovocnými podtóny a jemnou kořeněnou složkou.  Příprava v tasteru
  Taster 100ml, 2g listu, 3min louhování, 95°C horká voda.
  Nahřátý list: lehce tabáková vůně s ovocným základem po meruňkách a angreštu v pozadí. Lehce kořeněný podtón, velmi příjemná vůně.
  Vůně nálevu: nasládlá ovocná vůně s bylinným pozadím, uhlazený celek, bez tabákovitosti či jiných hutnějších a hrubších prvků.
  Barva nálevu: oranžová, minimum zlomků na dně misky.
  Chuť: sladká, plná, lehounká tabákovitá složka, základ ovocný, dominuje meruňka s lehkým angreštem, jemně kořeněný podtón. Později se k těmto prvkům přidá jemně medová složka s lehkým bylinným podtónem s náznakem travin. Tento kus je stále ještě poměrně mladý (pozn. 2015 je podstatně usazenější, po travinách není ani stopy). Hebký a přitom plný základ, uhlazená podoba pueru, s oblibou jej připravuji pro návštěvy.
  Dochuť: sladká, hladký průběh dochutě, bez tabákovitosti, bez hořkosti, čisté meruňkovo-bylinné tóny, náznaky angreštu. Dlouhá doba doznívání, jemné tóny vyžadují zcela čisté chuťové buňky pro vnímání, nic agresivního před přípravou není vhodné jíst. Závěr chutě je jemný, meruňkový, sladký, lehké bylinné neurčité prvky.  Vícenálevová příprava
  Yixing konvička 250ml, 12g listu, předehřev nádobí.

  0.nálev 100°C - oplachovací nálev.

  1.nálev 100°C/35s - oranžový jiskrný nálev, jemná tabákovitost se sladkou ovocnou základovou složkou, jemné meruňkové tóny s minimálním travnatým podtónem. Uhlazený celek, bez negativních prvků. Dozvuk středně dlouhý, až dlouhý, meruňkové tělo s citrusovými podtóny a lehkou travnatou složkou.

  2-4.nálev 100°C/20s/25s/40s - slaďounký základ s jemnou tabákovou základovou hutnou složkou, plná chuť sušených meruněk, lehce balzamická vedlejší složka se zcela nepatrnou složkou po bylinkách/travinách. Závěr chutě je cukerným souborem meruněk s náznakem medu, pouze lehounká tabáková stopka. Podstatně výraznější a delší aftertaste, primárně sladké tělo, lehce nahořklý podtón spjatý s náznakem bylinných prvků. Závěr mi připomíná meruňky na smetaně, velmi vytříbená a výrazná dochuť, pouze lehounká dojíždějící tabákovitost.

  5-7.nálev 100°C/60s/110s/180s - jediný rozdíl mezi 2-4 nálevem je v tom, že meruňková složka již není tak úchvatně plná a pozadí není krémově balzamické. Jinak co do celkového charakteru, nálev je plný, meruňkové základové složky, tabákovitost ustoupila, cukerný slabší celek, více do základu zasahuje i med a bylinno-květové prvky v pozadí. Dochuť stále dlouhá, minimální působení tabáku, hladký průběh, trochu jednotvárný průběh, meruňka s květovo-bylinnými tóny, sladký základ.

  9-10.nálev 100°C/240,300+s - poslední nálevy neukrývají žádné puerové bohatství, celek evokuje příjemný velmi kvalitní zelený čaj, meruňkovo-květové složky s náznakem tabáku a lehoučkou kořeněnou vedlejší složkou, celek zcela bez hořkosti, slaďounký kulatý nálev. U osmého nálevu je tělo ještě plné, i aftertaste ač celek není komplexní, tak plností zaujme. Další nálevy jsou jen sladké travnato-bylinné lehké dojezdy se středně dlouhou dobou doznívání a jednoduchým tělem. Příjemné lehké sladké nálevy, pouze prolévám list, dává konstantní chuťové prvky.

  //Jelikož jsem měl těchto koláčů více, provedl jsem test skladování - 3 koláče jsem nechal v celku, jeden jsem naporcoval a měl uložen v kovové krabičce - tento naporcovaný je více tabákovitý a podstatně sladší s hutnějšími meruňkovými prvky. Základní gró zůstává podobné, ale chutě jsou mnohem výraznější, plnější. Velmi zajímavý poznatek, porcování na menší díly doporučuje mnoho prodejců, na základě tohoto výsledku provedu více testů - cca půl na půl s puery v mém soukromém archivu. Pro jistotu ale naporcuji kusy, které hodlám popíjet do dvou let, ty na delší archivaci ponechám v jednom kuse.


  Mokrý list objemný, převažuje nepoškozený list. Hezký zeleno-hnědý list, místy se najde i čajové semínko, našel jsem zatím jedno. Krásný list.  Závěr: Jeden z nejlepších nákupů, co jsem kdy udělal, za skvělou cenu set čtyř dobrých koláčů. Chuťově bych čaj zařadil do průměru, ovšem gramáž v poměru s cenou - super. Mnoho mnoho hezký chvil mě pojí s tímto čajem :-)

  Cena: $19 /800g (4x200g)

  Prodejce: Chawangshop