Zelený čaj

Zelené čaje - čaj s žádným, nebo zcela minimálním stupněm oxidace. Takto zpracovaný čaj si uchovává katechiny – antioxidanty s příznivým působením na lidský organismus. Po sběru listyzavadají ve stínu nebo se ihned zpracovávají. Pro zamezení oxidace musí listy projít vysokou teplotou (kill green) a to v pánvích wok (čínský způsob) nebo pomocí horké páry (japonský způsob). Ve finále se lístky tvarují, suší a třídí.

Long Jing - „Tiger Spring“ 2011


8.8.2011


Popis od prodejce:
Tygří pramen. Slavná sorta čaje z čínské provincie Zhe Jiang, nesoucí název kultovního místa, které se nachází v horách Tiyun. Tygří pramen je zdrojem té nejlepší vody pro přípravu čaje Long Jing. Plochý pevný list světlezelené barvy - to je průvodní znak pro kvalitní Long Jing. Mezi znalci je čaj z této produkce označován jako špička mezi čínskými zelenými čaji vůbec. Průzračný nálev chutná a voní velejemně i po několika zalitích. Long Jing „Tygří pramen„ je zpracováván ve velkých kovových mísách. Je vhodný pro setkání a rozhovor s nejmilejšími přáteli.

Klasická vzhled listu, plochý, místy s typickými puchýřky. Velikostně menší listy, podle vzhledu nic oslnivého. Pečení listu zapříčinilo typickou Long Jing vůni obsahující ořechovo/kaštanové tóny. Svěží, intenzivní vůně listu svědčí o čerstvosti.


Příprava:
Gaiwan 100ml, 5g listu, předehřev nádobí - mocná svěží kaštanová vůně nahřátého listu


1.nálev 80°C/20s - velice světlý zelinkavý nálev. Vůně z čichátka velice jemná s lehkým kaštanovým základem s hebkou smetanovou jemností. Chuť jemná, začíná na svěží lehké ovocné složce prosycené kaštanovo/ořechovými tóny, postupně přechází do kulatější podoby s hedvábně jemným dojezdem. Odeznívající ovocné složky s jemným závěrem tvoří omamnou kombinaci. Výraznost nálevu zatím není nijak oslnivá, Dochuť středně dlouhá, kde je dominantní chutí zajímavá ovocná složka s kaštanovým podtónem. I zde se dochuť postupně zjemňuje a dává pocit smetanově jemných prvků na jazyku. Decentní sladký charakter nálevu. V samém závěru dochutě jsou patrné tóny lískových ořechů.

2.nálev 80°C/15s - tmavší zelená barva nálevu, stále však velice světlá. Nálev podstatně plnější, komplexní nálev s uspokojující vyváženou chutí. Výraznější kaštanová počáteční složka, která je spojená s výraznou ovocnou pestřejší chutí. Velmi dlouhá samotná chuť pozvolna slábnoucí. V závěru zjemnění chutí, tóny lískového oříšku s jemnou ovocnou koncovkou jsou zajímavou kombinací. Aftertaste již poměrně dlouhý, i zde jsou patrné výraznější prvky, které se orientují spíše do ořechových složek. Příjemná ovocná složka, která zahrne celá ústa do jednoho sladěného celku. Silnější nálev, pocit sucha v krku, povzbuzující charakter.

3.nálev 80°C/25s - výraznější kaštanová chuť přítomná v minulém nálevu se nepatrně stáhla, ostatní prvky si svou výraznější podobu ponechaly. Konstantní chuťové prvky, sladěný celek. Dochuť nepatrně delší, konstantní výraznosti.

4.nálev 80°C/40s - nepatrný pokles výraznosti, lehčí tóny, které celek posunují opět k velice jemnému nálevu. Výrazné tóny ořechů a kaštanů, lehká ovocnost k závěru chutě. Dozvuk středně dlouhý, stále plný, prosycený příjemnou ořechovo-kaštanovou chutí prolínající se na patře a lehkou ovocností na jazyku.

5.nálev 80°C/70s - výrazný pokles výraznosti, nálev si zachoval pouze stopové prvky svého vlastního charakteru, vesměs lze cítit slabý kaštanový základ a svěží přirozené vegetální tóny s ořechovým závěrem. Aftertaste krátký, ale velice příjemný, dochuť je lepší jak chuť samotná, zde se ještě dají vnímat slabé ovocné prvky s poměrně výrazným lískovým ořechem.

6.nálev 80°C/200s - slabý nálev s lehkým ovocným nádechem a stále přítomnou kaštanovou chutí, pravá síla tohoto čaje zde již cítit není, pouze příjemný "zelený" vegetální nádech, dozvuk minimální.


Vylouhovaný list průměrné kvality, převažují potrhané listy, místy lze najít nepoškozené, místy jsou k vidění také tipsy.

Závěr: Chutě velmi dobře sladěné, ale spíše monotónní ordinérní charakter. Rozhodně lepší sklizeň oproti minulému roku. Standart, kterého se Milci drží, pouze cena mi přijde vyšší, ale to je můj osobní názor. Čaj povzbuzující, vhodný pro popíjení přes léto, díky ochlazujícím účinkům. Čaj je dobrý při studování, či komunikaci, velice dobře se pije díky relativně konstantní chuti. Příprava lehká, hlídat se musí pouze doba louhování - při přetáhnutí svíravý výsledek.

Cena: 380,-/100g

Prodejce: Spolek Milců čaje