Zelený čaj

Zelené čaje - čaj s žádným, nebo zcela minimálním stupněm oxidace. Takto zpracovaný čaj si uchovává katechiny – antioxidanty s příznivým působením na lidský organismus. Po sběru listyzavadají ve stínu nebo se ihned zpracovávají. Pro zamezení oxidace musí listy projít vysokou teplotou (kill green) a to v pánvích wok (čínský způsob) nebo pomocí horké páry (japonský způsob). Ve finále se lístky tvarují, suší a třídí.

2011 Autumn Lianghe Super Grade Hui Long Cha


13.2.2012

list
list
list
Info od prodejce:
Super grade famous high mountain green tea from Huilong Zhai, Dachang village, Lianghe county, Dehong prefecture.
Huilong village, land area 1.28 square kilometers, elevation 1650 meters, average annual temperature 14.9 ?, annual precipitation 1491.6 mm.
Strong spicy fragrance of dry leaves. Pick one bud and one leaf or one bud/two leaves. This tea is very good for experimenting with little cooler water ! Low temperature make this tea milky cloudy, full in mouth and very stimulation !

Cultivar: Old Yunnan Large leaves varietal tea trees (sexual variety of tea plant, about 50 years old tea trees)

Production date: 10/09/2011
list
list
list
Suchý list dlouhý, úzký, kroucený do malých kroužků (vzhledově lze přirovnat k Bi Luo chunu), pouze celé listy, žádný prach, či zlomky, mocná ovocná, svěží vůně svědčící o čerstvosti tohoto čaje. Pestrá barva listu, od kovově stříbrných ochmýřených tipsů, po hnědé, tmavě zelené a svěží světle zelené barvy. Po rozbalení metalizovaného sáčku jsem byl doslova ochromen mocnou, násládlou, ovocnou vůní.
list
list
Vícenálevová příprava:
Skleněná konvička 100 ml, 3g listu, předehřev nádobí, nahřátý list svěží těžší komplexní ovocné vůně se zcela nepatrnou travnatostí v pozadí vonných složek. Vůně nejvíce připomíná zralé broskvové tóny s exotickým jemným ovocem.

1.nálev 85°C/30s - skutečně báječný čaj! Po prvním nálevu jsem se zamiloval :-) Krásné komplexní tóny exotického ovoce, s přítelkyní jsem společně nasávali aroma a identifikovali jsme tóny od papáji, medového melounu, až po broskvové vonné složky. Světlě žlutá barva nálevu, na pohled nenápadná, nevýrazná, svědčící spíše o jemném nálevu - opak je pravdou. Krásné rozvíjení lístků při louhování. Chuť od začátku do konce plná, po jazyku i patře klouže složitá ovocná chuť obsahující prvky papáji, ananasu, broskve a nepatrně i medového melounu - první dvě zmíněné nejvíce. Za těmito oslnivými prvky se ukrývá zcela nepatrná travnatá lehce kořeněná složka, dodávající čaji říz, skutečně všestranně uspokojující nálev. Aftertaste dlouhý již v tomto prvním nálevu, na jazyku mocné tóny ananasu, na patře pak broskev, přechod na tóny papáji. Sládnoucí chuť s přechodem na kořeněnější tóny - povzbudivější efekt. V samém závěru opět zjemnění a mírné ovocné sladké tóny.

2.nálev 85°C/15s - stále světlá žlutavá barva nálevu s nádechem zelené. Chuťově jemnější, usazenější celek, plně zralé ovoce, vyvážený celek, nádherné přechody z jednoho ovocného tónu na druhý. V pozadí méně kořeněná složka, spíše přirozený vegetální nádech čerstvých listů. Sládnoucí nálev, v závěru spíše květinové usazené vedlejší tóny s mocným plně zralým medovým melounem. Dochuť primárně po medovém melounu, v pozadí vegetální až květová chuť. Nesmírně příjemný nálev uvolňujícího účinku.

3.nálev 85°C/25s - světle žlutý nálev. Pronikavá plná komplexní chuť, výrazné tóny medového melounu s opět kořeněnějším jemnmě travnatým pozadím. Přechod na vyvážené broskovo-ananasové prvky, v samém závěru opět medový meloun s vyraznější kořeněným podtónem. Pocit suchého patra, silný nálev i když se to nezná. Aftertaste velmi dlouhý, výraznější travnaté uhlazené tóny v pozadí, primární složky medového melounu, později s přechodem na tóny broskvového kompotu. Příjemná lehce kořeněná koncovka ve spojení s mírným neurčitým exotickým ovocem.

4.nálev 85°C/45s - výraznější žlutá barva nálevu. Zajímavá změna nálevu: pozměnily se ovocné složky, nyní podstatně sladší celek, výrazné tóny lesního ovoce, později ordinérnější broskvové tóny a slabší chuť medového melounu. Nepatrně výraznější travnatý podtón, říznější celek. Aftertaste v duchu známého ovoce - lesní plody (sladká ostružina), a broskev. elmi výrazný pocit suchého patra. Později říznější tóny - papája/ananas, v samém závěru slabé tóny medového melounu.

5.nálev 85°C/150s - chuťově stagnuje = konstantní nálev, stejný jako předchozí. Slabší dozvuk, přesto dlouhý, složky totožné jako předchozí nálev.

6.nálev 90°C/280s - finální nálev - kontrast jemného a štiplavě povzbudivého nálevu. Jemné ovocné neurčité tóny a trpčí travnaté složky, příjemný povzbudivý závěr. Dochuť středně dlouhá, natrpklá, lehounce ovocná.

// Vyhovovala mi spíš více horká voda, při teplejší vodě pronikne jemná štiplavost, kterou mám rád - při chladnější vodě je nálev skutečně velice jemný uhlazený.
list
list
Jenonálevová příprava:

150ml gaiwan, 1,5g listu, 85°C horká voda, předehřev nádobí, 6-7 minut louhování
Barva nálevu: Jisrný, čirý nálev zlatavé barvy.
Vůně nálevu: Těžší ovoná komplexní vůně s kořeněným podtónem a s téměř zcela překrytou travnatostí
Chuť: Mocné komplexní tóny nejrůznějšího druhu ovoce, začátek hutný, ale jemňounký - tóny přezrálé broskve, v pozadí hrubší tóny nejvíce připomínající ananas a lehké travnaté ostřejší tóny. Přechod na celkově říznější charakter s tóny exotického ovoce - od manga, až po papáju. Travnaté pozadí. Závěr chutě opět zjemňuje, sladké a lehce natrpklé vedlejší tóny ovoce - neurčitý složený celek.
Dochuť: Hutný travnatý podtón s kořeněným říznějším charakterem, primární složky ovocné, velice rozmanité, mnoho přechodů zpočátku tropické ovoce, později broskev, v závěru citrus, lehce nahořklá koncovka.
list
list
Vylouhovaný list překrásného vzhledu, většinu tvoří celistvé uskupení 2-3 lístků - flash. Podlouhlé zubaté lístky svěží zelené barvy. Lístky jsou měkké - výborné k pojídání.
list
list
Závěr: Chuťová extáze a prostředek k dokonalému uvolnění. Skvělý plný nálev a přitom za dobrou cenu. Nejlepší zelený čaj za poslední dobu - bude se dlouho držet na vítězné pozici mnou ochutnaných čajů za tento rok!

Cena: 6 dolarů (149,035Kč i s poštovným)

Prodejce: Chawangshop