Polozelený čaj

Polozelené čaje - skupina jíž charakterizuje tradiční způsob zpracování, zahrnující zavadání lístků na prudkém slunci a oxidace následovaná rolováním. Obecně stupeň oxidace dosahuje 8 % až 85 % (světlý/tmavý oolong). Chuť polozelených čajů se výrazně liší v závislosti na pěstování a způsobu zpracování, kdy se některé oolongy například praží, nebo archivují. Může být sladká a ovocná s medovou vůní, hutná s dřevitými a praženými tóny nebo osvěžující s květinovým aroma. Různé sorty oolongů se zpracovávají odlišným způsobem, ale tvar listů bývá v zásadě dvojí: buď jsou lístky volně zohýbané (dračí formy), nebo pevně svinuté do malých kuliček s koncem stonku. První způsob svinovaní je tradičnější.

Tie Guan Yin 2010 (podzimní sběr)


27.1.2011


Provincie Futien, oblast An Xi, vesnice Xiang Hua
Ruční sběr, podzimní TGY sklizeň, 5-10.říjen 2010 (prvních 15 dnů v říjnu je TGY nejvíce
ceněná), vesnice ve výšce 800m.n.m. a samotné plantáže od vesnice do výše 1600m.n.m.

Suchý list velmi světlý, barva dává tušit lehkou fermentaci. Omamná květinová vůně, nejpronikavější, jakou jsem u TGY zažil.

Příprava:
Gaiwan 100ml/4-5g, předehřev nádobí, list svou vůní ve vyhřátém nádobí doslova provoní místnost, neuvěřitelně jemné a pronikavé aroma, u této bohyně lze cítit konkrétní květinové prvky, ne jen splěť květin, nasládlé, téměř pylovité vůně připomínající od orchidejí po jiné květiny.

1.nálev 95°C/20s - světlounký žluto-zelený nálev, vůně není tak pronikavá, jako tomu bylo u suchého listu, ale stále pronikavá, s nepatrnými bylinnými pachy. Chuť jemná (nedoporučuji bezprostředně před tímto čajem cokoliv jíst), květinová, lehce a pomalu se rozlévající po ústech, květinová složka postupně sládne, v závěru zcela nepatrně přechází do lehkých kořeněných tónů. Dozvuk není v tomto prvním nálevu výrazný, ale dlouhý, jemný, bohaté květinové prvky prolínající se na patře a celková sladkost na jazyku.

2.nálev 95°C/15s - tmavší žluto-zelinkavý nálev, plná výrazná chuť (ale je cítit, že bude ještě lepší v příštím nálevu) se stopovými kořeněnými prvky, decentní, neruší jemnost nálevu, plná uvolňující květinovost. Afetrtaste dlouhý, velice výrazný, květinový, celkově hodně nasládlý.

3.nálev 95°C/25s - nepatrné posílení nálevu, květinové éterické jemňounké složky, plná dlouhotrvající samotná chuť prostupující po celých ústěch. Dochuť neskutečně jemná, květinová, svou jemností téměř krémová. Extrémně dlouhá květinovost, řádově v desítkách minut. Pocit suchého jazyka - čaj dehydratuje, proto po "čajování" vypijte minimálně stejné množství vody, jako čaje. Pronikavá květinová chuť spolu s dalšími kladnými složkami naprosto odbourává veškerý stres a napětí.

4.nálev 95°C/40s - stále plný čaj, bez sebemenšího ústupu výraznosti, nálev naprosto stejný, jako v předchozím případě, dokonalý jemný nálev, dlouhý dozvuk, omamná dlouhotrvající květinovost.

5.nálev 95°C/70s - nepatrný pokles, ale jemnost i výraznost velice uspokojivá, dochuť také lehce kratší, ale stále velmi dlouhá.

6.nálev 95°C/120 - opětovný pokles, ale znovu jen malý, oslabení výraznosti a délky dochuti, květinová sladká chuť přetrvává stále v příjemné harmonii. Aftertaste středně dlouhý, bez sebemenší známky kořeněnosti, nebo svíravosti.

7.nálev 100°C/300 - znatelný pokles, poslední nálev příjemného květinového nádechu. Dozvuk krátký.

Vylouhovaný list velmi slučné kvality, převažují větší jednolístky, místy se najdou dvojlisty, list po okrajích potrhaný - specifická podoba světlých oolongů.

Závěr: Vynikající čerstvý čaj pro relaxační chvíle, v chuti do člověka prostoupí množství květinových prvků, jakoby právě stál v bohatě obrostlé zahradě. Čaj pro uvolnění myšlenek a pro zklidnění po náročném dni. Tento čaj byl na soukromou objednávku dovezen jen pár lidem a v omezeném množství asi pěti čajovnám v ČR, mezi které se může čajovna Kuba Pařízek Jihlava zařadit.

Cena: 190,-/100g

Prodejce: Čajovna Kuba Pařízek Jihlava

Dovozce: Honza Brož, Kunming, Čína