Pu-erh

Pu-erh - označení pro tmavý čaj (hei cha, chej čcha) pěstovaný v čínské provincii Jün-nan. Pchu-er se vyrábí, až na pár výjimek, z jednoho druhu čajového keře, ta-jie, v doslovném překladu název znamená "velký list" a zpracovává se užitím dodatečné oxidace čaje. Rozdělujeme jej na dva druhy - zelený (sheng, raw) a tmavý (shu, ripe).

 • 2010 Mengku Nanpo Qiao Mu Raw Puerh Cake 200g

 • Vložil Tomáš Klouda 17.3.2014, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Info od prodejce:
  Nanpo village belongs to the Bingdao administrative village, Mengku town. Located in the north of the Mengku town, 8km away from Bingdao village committees, 31km away from the Mengku town, 0.54 square kilometers land area, 1,519meters above sea level, the annual average temperature is 20?, annual precipitation is 1,800mm, suitable for growing tea and other crops. There are 71 households, the population were 269 people and all are Lahu people.
  This tea was picked in autumn when the air was heavy with the aroma of the paddy fields. So people call it "Gu Hua Cha"(rice flower tea). Stone pressed cake, the packing and neifei is made by hand. Typical wild arbor tea with flower scent, has a strongly attraction of flavor, and it's balanced, expressive as well.
  Manufacturer : Cha Wang Shop
  Production date : 28/01/2011
  Weight : 200g
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Suchý list velikostně velký, šedo-hnědé dlouhé podélné listy, menší podíl stříbřitých velkých tipsů. Lisování se zdá být dle vzorku lehké - tradiční pomocí kamenů. Vůně velmi příjemná, výrazná, lehoučká tabákovitost ae sladkou základovou složkou a rozvinutou meruňkovou základovou vůní, hutná cukernatá vůně téměř jako marmeláda.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Vícenálevová příprava:
  240ml yixing konvička, 10g listu, voda filtrovaná v Britě, předehřev nádobí - hutný sladký ovocný odér, tropické ovoce a cukerné tóny meruňky. Složky tropického ovoce evokují vůni liči s výrazným odérem plodu kaktusu - opuncie.

  0.oplachovací nálev

  1.nálev 95°C/20s - barva nálevu nádherně zlatavá (tmavší žlutá). Po slití minimum částeček na dně misky. Mokrý list voní bylinno-travnatými složkami s náznakem tropického ovoce. Vůně nálevu sladká, bylinno-meruňková. Chuť rovinutá, pestrá, slaďounký příjemný základ, start nepatrně tabákovitý, po lehkém startu přechod na plné, velmi hutné ovocné složky s výraznější hořkostí na patře, nic agresivního, příjemná souběžná chuť se sladkými prvky. Tabákovitý základ s hořkým pozadím ve spojení s primární nejvýraznější meruňkovou složkou, která se závěrem směruje téměř do medových až květových složek, velice pestrý a hutný celek. Exkluzivní plná chuť, velmi výrazné prvky. Dochuť dlouhá, sladká, lehký nádech tabáku v pozadí, primární meruňková složka s rozvinutým podtextem s náznakem medu a květin. Nahořklý podtext jen zvýrazňuje plnost a sílu tohoto čaje, lehce hrubší celek, ale velmi dobře pitelný. Závěr dochutě do ovocna s pestrými ovocnými složkami (opuncie+meruňka) ve spojení s cukerným téměř medovým podtextem. Velmi dlouhé doznívání dlouho po vypití, hořkost přitom není tak výrazná, aby zůstávala na patře, nebo jazyku, proto můžeme prožívat ovocné meruňkové složky velmi dlouho, až desítky minut - tóny sušené meruňky.

  2.nálev 95°C/15s - zlatavý nálev s minimem částeček na dně misky. Vůně nálevu výrazněji travnatá s ovocným sladkým základem. Ovocná mnohem usedlejší a přitom plná chuť, ustálená, bez výstřelků chutí, hořkost nepatrná, primárně sladká cukernatá složka s medovým podtextem, hlavní chuťovou složkou je meruňka. Nepatrně kořeněný tabákovitý podtón, zcela minimálně je zde cítit v pozadí travnatost. Svěží hutný a chutný nálev velmi výrazných prvků. Závěr chutě enormně sladký, marmeládově meruňkový s nepatrným květovým podtextem. Dochuť velice dlouhá, po dopití přes 40 min. Hutná meruňková složka, nálev sladkého základu, lehký travnato-tabákovitý podtext s nepatrnou kořeněnou složkou. Zcela minimální hořkost, plné pestré složky. Lehké květové složky medu, pestré ovocné složky, postupné přechody, závěrem je nejvíce cítit opuncie, po delší době opět převládnou sušené meruňky, pestrý hutný nálev.

  3.nálev 95°C/25s - tmavší žlutavý až zlatý nálev. Saldký cukerný nálev již od startu chutě, lehké kořeněné nahořklé složky v pozadí ve spojení s travnatou a tabákovitou chutí v pozadí, ta rychle mizí. Meruňkový až marmeládovitý start s medovými sladkými podtóny. Příjemně usazený plný nálev, ustálil se na nejvýraznější prvky a v pozadí prostupují zbylé složky. Závěr meruňkový (sušená meruňka) sladký, lehký vedlejší tón lučního medu - podstatně mírnější složka, lehce travnatý podtón. Aftertaste velmi dlouhý, pocitově ještě sladší celek, cukerný základ s nepatrnou kořeněnou složkou s travnato-tabákovitým podtextem a primární meruňkovou složkou (sušená meruňka). Vedlejší travnaté složky výraznější, přechod z meruňkové chutě na medové květové prvky s lehounkými tóny opuncie. Závěr sladký lehounce medový s marmeládovými prvky meruňky. Dlouho po vypití je cítit sladká ovocná plná složka meruňěk (marmeládová složka) s travnatým lehounce nahořklým podtextem. Silný a povzbudivý nálev, pocit sucha v puse.

  4.nálev 95°C/45s - stále poměrně tmavý žlutavý nálev. Příjemný opět lehce hrubší celek sladkého základu. Ovocná plná meruňková složka, vesměs stejný nálev, jako v minulém případě, pouze travnatost je o trochu výraznější.

  5.nálev 95°C/80s - tmavší žlutavý nálev, Hořkost je opět minimální, plná sladká usazená základová chuť s meruňkovým základem (sušená meruňka), poměrně výrazné travnaté složky s nepatrnou svíravou složkou a kořeněným podtextem. Závěr travnato-ovocný, meruňkovo-medové primární chutě. Celek působí jednodušším dojmem, v podstatě zelený čaj s hutnějším základem a nepatrnou tabákovitostí v pozadí. Dozvuk stále enormně dlouhý, marmeládovité meruňkové složky, sladký základ s náznakem medu, travnatý podtext s náznakem tabákovitosti. Další bvedlejší složky jsou buď minimální, nebo zcela zmizely. Hutný, lehce hrubší nálev, stále plný a chutný.

  6.nálev 95°C/130s – totožný nálev, jako v předchozím případě. Hutný, lehce hrubší celek, travnatost způsobuje lehkou svíravost. Dochuť překvapivě stále enormně dlouhá, velmi hutné neurčité ovocné složky s náznakem výraznější meruňky - marmeládovité prvky.

  7.nálev 95°C/200s - stále tmavý žlutý nálev. Lehké oslabení výraznosti celku, ale chuťově podobný, jako předchozí 2 nálevy, pouze dochuť středně dlouhá, medová složka zmizela. Čistý hladký ovocno-travnatý nálev, meruňková složka pouze nepatrná, ovocné složky jsou výrazné, ale neurčité, vše je roztáhnuto v sladkém celku. Travnatá složka méně agresivní, lehounce nahořklý podtext, nyní čaj působí jako kvalitní chutný zelený čaj. Tabákovitost zcela minimální. Dochuť hutná, plná, ale poměrně brzy se průběh sladké ovocné chutě utne na bylinno-travnaté složce se slabou výrazností.

  8.nálev 95°C/300+s - poměrně plný, ale jednoduchý nálev, ovocné neurčité prvky a travnaté příjemné jen málo svíravé prvky tvoří příjemnou koncovku za sérií chutných nálevů. Dochuť středně dlouhá, sladko-hořká, travnato-ovocná, velmi povzbudivé účinky.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Mokrý list světle zelené barvy, velké poměrně široké a dlouhé listy, měkké lístky lze i pojídat. Pilovité, místy trhané listy, vesměs nepoškozené celky, obrovské tipsy.
  nadobi
  nadobi
  Závěr: Příjemný hutný ovocný nálev, prvky opuncie v prvních nálevech velmi příjemné, pozdější meruňkové prvky neurazí, poměrně nenáročný čaj pro bezstarostné popíjení, skvělá volba pro každodenní popíjení, list nádherného vzhledu. Čaj mě bavil, rozhodně jsem si musel pořídit více, než jen vzorek. Pokud bude možnost nakoupit jej v budoucnu, zajímal by mě posun tohoto čaje.

  Cena: $2.80/25g

  Prodejce: Chawangshop