10 nejproslulejších čajů Číny

10 nejproslulejších čajů Číny - čaje, které svou chutí zaujali široukou veřejnost, vzácné postavy, či dokonce samotné císaře. K většině z těchto známých čajů se vážou legendy. Hezky zpracované info ke každému z čajů najdete zde:
 • Čínské čaje
 • Yunnan Mao Feng 2010


  10.3.2010


  Neodolal jsem a zakoupil na ochutnání 30g tohoto čaje. Paní ho přede mnou načínala z papírového pytle, takže jsem byl pravděpodobně jeden z prvních šťastlivců na Vysočině, kdo ochutnal tento čaj. Po otevření pytle se ke mě vyvalila svěží ovocná chuť. Doma jsem jej připravoval v Gaiwanu a použil cca 5g čaje.

  List vypadá velmi úhledně, menší velikosti, převažují v něm celé nepoškozené lístky. Lístky jsou "nadýchané" zaberou tedy větší objem, pozor při přenosu aby se nepolámal. Voní květinovo ovocně.
  1. nálev jsem zaléval cca 80°C a louhoval max 15 vteřin, nálev velmi světlé zelené barvy, chuť svěží lehká s tóny květin a ovoce. Dochuť minimální, ale příjemná.
  2. nálev 80°C louhování 20s. Barva tmavší než u prvního nálevu. Chuť nabrala na síle, více výrazná, jaro jakoby prostoupilo do vás. Jsou cítit tóny zralého ovoce a spolu s květivovými tóny tvoří omamnou kombinaci. Aftertaste středně dlouhý, na patře příjemná ovocná chuť.

  3. nálev víceméně stejný jako druhý nálev, aftertaste malinko delší. Louhování 30s voda 80°C.
  4. nálev 45s/90°C chuť slábne, proto jsem opět prodloužil louhování a přidal teplotu vody - aftertaste slabší, chuť též.

  5. nálev 100°C/minuta. Poslední nálev, příjemný, ale další by byl jenom vodový. Aftertaste minimální. 


  Čaj abych tak řekl chutná tak jak voní, pokud vás tedy zaujme na přičichnutí, chuťově vás nezklame. Nedoporučuji k přípravě konvičku, při delším louhování (ostatně jako většina zelených čajů) trpkne.
  Cena: 120,-/100g zakoupeno v Jihlavě v čajovně Kuba Pažízek. Dodavatel Teanet (http://www.teanet-cn.cz/), který ale kvůli velkému zájmu má tento čaj již vyprodaný. Zakoupit ho tedy můžete v lepších čajovnách.
  Závěr: Na první vlaštovku roku to není vůbec zlé - něco mi říká, že se máme v tomto roce na co těšit.


  Prodejce: Čajovna Kuba & Pařízek