Byliny - nečaje

Bylinné čaje - jsou výluhy z jiných rostlin než z čajovníku (Camellia Sinensis). Může se jednat o listy, kůru, jehličí, květy a další části rostlin. Mezi nečaje patří například bylinné čaje, Maté, Rooibos, Lapacho a spousty dalších.

2010 Autumn "Yong De Cha Hua"


26.12.2011

list
Camellia Sinensis var. Assamica Tea Flowers

list
Info od prodejce:
From Yong De county of Lincang wild arbor tea trees, these flowers were picked and sun-dried in the early part of October! From a natural tea garden with 40 to 80 year old tea trees. These flowers known as "Cha Hua" are from Yunnan Large Leaf varietal tea trees (Camellia Sinensis var. Assamica).
Květy pocházejí z čajovníků z oblasti Yong De z Lincangu. Tyto květy byly posbírány a usušeny na slunci na začátku října roku 2010. Květy pocházejí z přírodních čajových zahrad z 40-80 let starých čajových stromů - Velkolistá varieta čajovníku - Camellia Sinensis var. Assamica. Tyto květy neprochází žádnou úpravou a čajovníky nebyly chemicky ošetřovány - de facto by se dalo označit i za BIO.
list
Suché květy jsou v různém stadiu rozvětu, některé jsou ještě jako pupeny, jiné již mají drolící se rozvetlé části. Žluto-zlatá barva květů. Mocná specifická květinová vůně suchého listu s téměř medovými tóny. Při rozpůlení květu můžeme vidět mízu uvnitř květů.
list
list
Gaiwan 90ml/3g květů, předehřev nádobí - omamná vůně napařených květů prostoupí celou místnost, specifická květinová vůně s medovo-pylovou vůní.
1.nálev 85°C/30s - zlatavě žluto-hnědá barva nálevu, lehce kalný nálev - prach z květů rychle sedá ke dnu. Kulatý příjemný nálev, velice sladký charakter nálevu s plnou medovo-nektarovou chutí, specifická květinová složka. Postupné slábnutí medových chutí, v závěru pozze kvetinové základní přirozené naturální tóny. Aftertaste středně dlouhý až dlouhý, příjemné květinové prvky, ke kterým se rychle přidávají i medové složky prolínající se po celých ústech. Postupný přechod na lehké květinové a "nektarové" tóny. Příjemný lehký květinový závěr.

2.nálev 85°C/20s - nálev více do hněda, stále však zlatavé barvy. Na dně misek se opět drží kal. Zpočátku chutě lze vnímat pouze mocné květinové tóny, později se přidává hutná medová složka, dlouhá samotná chuť a příjemná nektarová koncovka. Dozvuk velice dlouhý, střídaní výraznostijednotlivých prvků, nejintenzivnější a nejdelší je květinová chuť, vedlejší velmi sladká medová složka. Závěr kvetinový - velice dlouhé doznívání, byť v poměrně malé výraznosti.

3.nálev 85°C/50s - jiskrný zlatý nálev s podstatně menším podílem kalu. Konstantní nálev s květinovou plnou chutí a medovou mocnou dochutí. Sladký charakter nálevu. Jedinou změnou je menší výraznost nektarových prvků - již již zcela v pozadí. Dochuť dlouhá s omezenějším květinovým spektrem chutí, medová složka je tak ve stejné úrovni jako květinová. Závěr dochutě lehký květinový.

4.nálev 85°C/120s - pokles výraznosti nálevu, světlejší barva nálevu, primární květinová složka je mírnější, medová chuť zastrčená, nektar není cítit již vůbec. Aftertaste středně dlouhý pouze květinový, příjemný nálev, ne již tak oslnivý jsou plnou chutí, ale stále uklidňující a jemný.

5.nálev 85°C/250s - finální nálev, chuťově ordinérní, převládá pouze květinová složka, pouze náznak medových chutí. Dozvuk krátký.
list
list
Jednonálevová příprava 250ml porcelánová konvička, 2g květů, 80°C, louhování 5-6min
Žlutý až zlatavý nálev omamné vůně květinové vůně. Plná květinová dlouhotrvající chuť, s medovými podtóny a nektarovým nádechem v závěru chutě. Velice dlouhé doznívání, plná květinová lehounce nahořklá chuť na patře, medové složky na jazyku. Střídání výraznosti chuťových prvků a v závěru nektar. Vynikající jsou i zchladlé nálevy!
list
Vylouhované květy vypadají velice zajímavě, jsou zcela rozevřené a můžeme zkoumat jejich krásu a složení.
list
Prodejce doporučuje jak přípravu samostatných květů, tak mixování - uvádí zelený puerh (který běžně bývá lisovaný právě spolu s květy čajovníků), nebo s bílým či zeleným čajem.
list
Závěr: Tento zajímavý čaj je zajímavý nejen vzhledem, ale i chutí, medové a specifické květinové složky člověka odzbrojí. Vhodný k popíjení po celý den, nejlépe však k večernímu čajování, díky nízkému obsahu kofeinu.

ČR prodejce: Zelený muž 90,-/50g (20,-/7g)
Zahr. prodejce: Yunnan Sourcig 4,90 dolarů/100g