Pu-erh

Pu-erh - označení pro tmavý čaj (hei cha, chej čcha) pěstovaný v čínské provincii Jün-nan. Pchu-er se vyrábí, až na pár výjimek, z jednoho druhu čajového keře, ta-jie, v doslovném překladu název znamená "velký list" a zpracovává se užitím dodatečné oxidace čaje. Rozdělujeme jej na dva druhy - zelený (sheng, raw) a tmavý (shu, ripe).

 • 2009 Yuan Nian "Tribute Cake" Raw Pu-erh tea of Menghai * 250 grams

 • Vložil Tomáš Klouda 4.4.2015, autor Tomáš Klouda
  Info od prodejce:
  YuanNian Tea Company (aka Long Ago Tea Company) is a new tea company basedin Yi Wu area of Banna. Their aim to is create teas in the traditionalway with a focus on quality through careful selection and processing ofteas, while offering affordable pricing to tea aficionados worldwideThe Tribute cake is a blend of Menghai area first flush of spring 2009 tea. High quality raw material makes this a good alternative to "Da Yi" recipe cakes, higher quality, lower price.
  Special attributes:
  * Early Spring Harvest
  * Stone-Compressed
  Shipping weight: "265g"


  Suchý list skutečně velmi objemný, dlouhé nepoškozené vícelisté celky, na pohled moc hezký celek. Lisování mírné, bez problémů lze oddělovat kusy rukou bez narušení lístků, typické lisování kamenem. Barva je tmavší, hnědo-šedá se stříbřitými tipsy, vůně spíše méně výrazná s tabákovo-karamelovým nádechem.  Příprava v tasteru
  Taster 100ml, 2g listu, 3min louhování, 95°C horká voda.
  Nahřátý list: příjemná lehounce tabákovitá složka s kořeněným základem - s náznakem mentolu a koriandru, při delším prohřívání listu v tasteru se uvolňují ostružinovo-rybízové tóny, velmi hutné výrazné vonné tóny.
  Vůně nálevu: ovocná s tabákovým jemným základem a s náznakem kořeněných prvků.
  Barva nálevu: oranžová barva nálevu s drobným množstvím kalu na dně misky.
  Chuť: vyvážená příjemná základová složka, zcela bez svíravých či jinak negativních prvků. Sladký základ s nepatrně nahořklým pozadím, zajímavé tóny ovoce, téměř marmeládovité tóny meruňky, náznak černého rybízu, náznak nakyslých prvků v pozadí. Lehounká tabákovitá složka, náznak kořeněných složek - koriandr. Velmi příjemný pestrý nálev, zajímavé chuťové kompozice, není ani prázdný, ani přehnaně silný, pestrostí dobrý, výrazností průměr. Závěr chutě sladší, hutnější chuťové tóny, náznak ostružiny.
  Dochuť: dochuť plná, dlouhá, sladší charakter, zpočátku zůstatek kořeněné koriandrovo-tabákovité složky s lehounkým nádechem karamelu, později přechod na komplexní ovocné tóny - pociťuji sladko-nakyslé prvky meruňkové marmelády, černého rybízu, náznak ostružiny a zcela místy probleskne med. Závěr příjemný, s prvky černého rybízu a meruňek.  Vícenálevová příprava:
  100ml yixing konvička, 8g listu, voda filtrovaná v Britě, předehřev nádobí - živá marmeládovitá vůně po meruňkách s prvky lesního ovoce - ostružina, malina.

  0.oplachovací nálev

  1.nálev 95°C/15s - tmavě žlutá, zlatavě medová barva nálevu. Výrazně sladké ovocné prvky jsou cítit již při slévání, nálev pak voní vyloženě po lesním ovoci s nepatrnou nakyslostí se základovou sladkou meruňkovou složkou. Chuť s lehkou počáteční tabákovitostí a lehkým kořeněným podtextem, základ tvoří sladká medovo-marmeládová složka po meruňkách, později nepatrně nakyslé složky v pozadí, které přímo evokují lesní ovoce - ostřužiny a později z méně výraznou kořeněnou složkou maliny. Dochuť zatím středně dlouhá, plná, lehounce kořeněná a tabákovitá, pestrá ovocná složka, meruňková hutná až cukernatá chuť s doznívajícími prvky lesního ovoce. Živý, silný a chutný nálev, opravdové překvapení.

  2.nálev 95°C/5s - silnější nálev s počátečním více tabákovo-dřevitým základem, podtext je však pestřejší, prvky bohaté, nálev velmi plný, celkový charakter sladký, medovo-ovoný s nádhernými podtrženými prvky lesního ovoce, ostružina vyloženě intenzivní, obzvláště později. Závěrem spíše do medova s nádherným působením ovocných prvků z pozadí, přičemž tabákovitost pouze doplňuje plnost nálevu. Duchuť velmi dlouhá, chutná, uhlazená, absolutně vše bez negativních prvků, sladký základ, medovo-tabákovitý primární chuťový požitek, v pozadí procítěné ovocné tóny ostružiny a meruňky, téměř marmeládovité prvky, komplexní celek, závěrem nepatrný dřevito-tabákový podtext, základ však dlouho sladký a do medova.

  3-5.nálev 95°C/15/30/60s - Konstantní dávky plných nálevů, komplexní chuťové prvky, které si liší pouze pořadím, nebo výrazností jednotlivých prvků. Oproti minulému nálevu lehce silnější a nahořklejší podtext, s tabákovým nádechem, zůstává však sladké tělo, primární chuťové složky marmeládovité s tóny meruněk, vedlejší složky nesmírně pestré, od višně, po ostružinu a malinu v závěru. Aftertaste dlouhý, silný nálev hebkého průběhu, zcela minimální nahořklost, primární sladké tělo. Sladká cukerná složka meruňkové marmelády, výrazné višňové složky v pozadí, lehce nakyslá složka v pozadí - spíše typická kyselinka u agresivnějších plodů - višeň, ostružina. Ostružina je podstatně méně výrazná, spíše pouze jen v závěru, malina je zde minimálně cítit, výrazněji v závěru chutě. Hutný povzbudivý a nesmírně chutný uklidňující nálev. Radost popíjet, pocitově střední kvalita, řekl bych.

  6-8.nálev 100°C/90/120/190s – jemnější nálevy, základová hutnost již není tak oslnivá, základ je spíše travnatý s příjemnými doplňujícími tóny ovoce, lehounce nahořklá složka, celek působí jako velmi kvalitní zelený čaj, obdivuhodně svěží celek, přidáním na teplotě vody se udržují v šestém nálevu várazné prvky meruňky, náznaky ostružin. Dochuť je v nálevech kratší, ale stále dlouhá, ne již tak pestrá, jako v předchozích případech, jak jsem již zmiňoval, chrakter působí, jako výtečný zeleňák.

  9-10.nálev 95°C/250/300+s - jednoduché tělo, zcela bez hořkosti, travnatý základ se sladkou stopou po meruňkách, jemný až kompotový odér, dochuť středně dlouhá, bez zajímavějšího působení. Krásně pitelné nálevy, osvěžující lehce povzbudivé nálevy, spíše ochlazující efekt.


  Mokrý list různé velikosti listu, od vícelistých celků, drobných tipsíků, až po velké jednolisty, poměrně velké množství větviček. Barva listu mdlá zelená, poměrně vybledlá, místy až do šeda. Na pohled žádná extra výběrová kvalita, ale na vzhledově jsou velké celky listů hezké.


  Závěr: Velmi dobré sladěné tóny, čaj vhodný k nabídnutí široké vrstvě lidí pro svou sladkou vytříbenou paletu chutí, kvalitativně spíše nižší střední třída. Z pohledu cena/výkon jsem opravdu potěšen z tohoto kupu. Tento čaj byl pro pokus pořízen, aby byl vystaven ve vytrýně s volným přístupem vzduchu, pouze tento koláč na stojánku. 3 roky volného skladování jsou na koláči znát, list pracoval, opravdu dobré výsledky, je to impulz k dalšímu podobnému zkoušení. Koláč překvapil svěžestí lesních plodů a krásnými tóny kvalitních zelených čajů.

  Cena: 5,31 dolarů/250g

  Prodejce: Yunnansourcing