Pu-erh

Pu-erh - označení pro tmavý čaj (hei cha, chej čcha) pěstovaný v čínské provincii Jün-nan. Pchu-er se vyrábí, až na pár výjimek, z jednoho druhu čajového keře, ta-jie, v doslovném překladu název znamená "velký list" a zpracovává se užitím dodatečné oxidace čaje. Rozdělujeme jej na dva druhy - zelený (sheng, raw) a tmavý (shu, ripe).

2009 Yibang Gushu Autumn Raw Pu-erh


Vložil Tomáš Klouda 10.12.2012, autor Tomáš Klouda


nadobi
nadobi
Suchý list nádherné kvality, vysoký podíl stříbřitých tipsů, pestrobarevný celek - stříbrná, tmavě zelená, kovově šedá, červeno-hnědá. Dobře sladěný list, tips, stonek. List voní lehoučkou tabákovitou vůní s usedlou medovo-ovocnou vůní, ovocné prvky se směřují k zralejším meruňkovým odstínům chuti.
Příprava v testeru
Taster 100ml, 2g listu, 3min louhování, 95°C horká voda, předehřev nádobí.
Nahřátý list: intenzivní vůně, sladké tělo s tabákovitým základem bez hrubých prvků, ovocné složky pestré, meruňka + tropické neagresivní ovoce.
Vůně nálevu: nepatrně tabákovitá s ovocným jemným sladkým tělem, lehké květové tóny v pozadí.
Barva nálevu: tmavě žlutavá až do zlata.
Chuť: hedvábně jemná čistá chuť, tabákovitost zcela nepatrná v pozadí, plné ovocno-květové složky, v chuti lze cítit prolínání meruňky a specifických ovocných lesních plodů - lze cítit lehoučká malina! Květová složka v pozadí nejvíce připomíná květy růže. Jemný komplexní celek, fascinující podoba pueru, nálev působí uvolňujícím účinkem, není to žádný extra "nakopávák", spíše pochoutka pro uvolnění myšlenek. Závěr chutě lehoučce do medových složek ve spojení s méně výraznými květy růže a malinovo-meruňkovým velmi sladkým hlavním tónem. Malinová složka evokuje spíše malinovou domácí šťávu, nebo spíš pěnu, která vzniká při výrobě marmelády/šťávy. Extrémně chutné, svěží. Čaj vhodný spíše pro teplejší období, ochlazující účinek dle mého vnímání.
Dochuť: Dochuť dlouhá, méně pestrá, ale plná s chutnými nevšedními tóny, lehce se zvýraznily květové složky, meruňka naopak zcela v pozadí. Malinová složka stále přítomná, lehce ustoupila květovým složkám, cítím i květy stromů, které ovšem nejsem schopen identifikovat. Jemný celek bez jediného náznaku hrubých prvků, či nějakého odbočení z sdokonale sladěného celku. Závěr lehce do medova s květovými prvky. Chutný jemný dojezd dlouho po vypití, dává pocit svěžesti v ústech.
nadobi
nadobi
Vylouhovaný list velmi dobré kvality, krásné drobné tipsy, nepoškozený podlouhlý list, svěží barva.

list
nadobi
Závěr: Vzhledem k množství listu, jsem se uchýlil k tasterové přípravě, lepší a objektivnější popis při této gramáži. S 3g by vícenálev neodpovídal standartu který mívám při přípravě puerů, i přesto si myslím, že výsledek hovoří jasně. Z pohledu archivace bych se vůbec nebál dalšího vývoje, dle mého se chuťové složky ještě prohloubí a posune tak výraznost lesních plodů na vyšší úroveň. Kvalitní jemný vyvážený puerh, který bych se nedál zařadit do své soukromé sbírečky :-)

Cena: dar - vzorek z Jinozemě

Prodejce: Puerh.sk