Pu-erh

Pu-erh - označení pro tmavý čaj (hei cha, chej čcha) pěstovaný v čínské provincii Jün-nan. Pchu-er se vyrábí, až na pár výjimek, z jednoho druhu čajového keře, ta-jie, v doslovném překladu název znamená "velký list" a zpracovává se užitím dodatečné oxidace čaje. Rozdělujeme jej na dva druhy - zelený (sheng, raw) a tmavý (shu, ripe).

 • 2009 Wu Liang Shan Xiao Bing (W0901) Raw Pu-erh tea cake

 • Vložil Tomáš Klouda 15.3.2018, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Info od prodejce:
  CTMO has promulgated the registered trademark "Wuliangshan" to the Yunnan Nanjian county tea company, the registration number is: 830939. This recommended products of "Wuliangshan" brand are salable in market. The 2006 Wu Liang Shan Xiao Bing is unforgettable, just like "the tune lingered in the room", but the price have hold up well. Finally, there comes 2009 Wu Liang Shan Xiao Bing. Even stronger arbor tea, better packing and reasonable price! The consistent quality of customer recognition.
  Manufacturer : Nan Jian Tea Factory
  Material : 100% Wuliangshan arbor tea
  Production date : 26/04/2009
  Weight : 200g
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Suchý list je krásný, vesměs tipsový, tmavší barva listu, hraje všemi barvami, od žlutavé, po zelenou, šedou, stříbřitou, nahnědlou. Lisování je velmi mírné, lze porcovat z koláče i rukou. Vůně je příjemná, nikterak výrazně tabáková, naopak spíše do ovocna.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Vícenálevová příprava:
  Yixing konvička 250ml, 8g listu, voda filtrovaná přes britu, předehřev nádobí, nultý oplach. nálev. Počet nálevů přes 8. Vroucí voda. Dobby louhování: 20-25s/15-20s/30s/40s/60s/100s/180s/250s/300s+

  Vůně nahřátého listu je skvělá, kapka mandarinky a výrazná ostružina. Ovocný vonný charakter. Volněji lisovaný list je v podstatě sypký po oddělení od koláče, tedy není potřeba dlouhé louhování ani na první nálevy, velmi rychle je nálev tmavě oranžový s vůní po ovoci, náznak tabáku a kapka medu. Chuťově jen mírně svíravý, ale za to sladký s lehkou nahořklou stopkou, výrazné ovocné složky, kdy se střídá ostružina, citrus (mandarinka) a broskev. V pozadí je cítit náznak medu. Skutečně sladé projevy, v kontrastu s nahořklou složkou vzadu na jazyku je celkový dojem silný, výrazné cha qi a od počátku silné povzbuzení. Dochuť je výrazněji tabáková, tato chuť působí mocně na jazyku, po chvilce vystupuje sladká a hořkou téměř zcela zakryje, převládá ostružina a lesní ovoce, místy zapůsobí kapka mandarinky, až ke květu mandarinky. Po medu zde ani památku, dlouho převládá ovocnost, závěrem se výraznost obrací a v primáru je cítit spíše mandarinka. Tyto podobné projevy (každý nálev je trochu jiný a nuance se liší) se drží až do šestého nálevu, velká výdrž, výrazné povzbuzení. Doba doznívání silně přes 20 minut, obzvláště nahořklá složka na jazyku drží snad až ke 3/4 hodině. Z mého pohledu fajn kombinace řízného pueru s ovocnými jemnějšími projevy - skvělý kompromis, když nemám chuť na zabijáka Xiaguan plného tabáku, ani extra jemné kusy. Mírně hřejivý efekt po vypití, čaj dodá mnoho mnoho energie. Od druhého nálevu v dochuti cítím náznak eukalyptu, což mě velmi překvapilo, mírně kořeněná protahující složka, je to znak, že mi puery doma dobře zrají, tyto složky nacházím u vzorků starších kusů 2003 a starších. Mám z projevů radost. od sedmého nálevu znatelnější spád, poslední nálevy jsou slaďounké, do ovocna s náznakem tabáku.

  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Vylouhovaný list zelinkavý s nahnědlými místy, vesměs převládají tipsy a užší podlouhlé jednolisty. Na pohled hezký tříděný list, místy k nalezení zlomky i větvičky.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Cena: 9,9 dolarů/200g

  Prodejce: Chawangshop